Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty Pokazy filmów w ursula blickle videolounge
02.05 – 29.05.2011 Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty Pokazy filmów w ursula blickle videolounge
Kunsthalle Wien
artyści: Paweł Althamer, Azorro (Oskar Dawicki, Igor Krenz, Wojtek Niedzielko, Łukasz Skąpski), Wojciech Bąkowski, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, Alicja Karska, Wunderteam (Wojciech Duda, Włodzimierz Filipek, Rafał Jakubowicz i Maciej Kurak), Jacek Malinowski, Artur Żmijewski, Julita Wójcik, Karol Radziszewski, Anna Niesterowicz, Anna Baumgart, Piotr Wysocki, Marta Deskur, Paweł Kruk, Joanna Rajkowska
kurator: Anna Tomczak
Zachęta jest instytucją, której korzenie sięgają połowy XIX wieku (Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych) a misją jej była i jest szeroko rozumiana promocja sztuki współczesnej, Posiada swoją kolekcję sztuki, której specyficzny charakter ukształtował się w wyniku zmian historycznych w Polsce, których Galeria była świadkiem a czasem też uczestnikiem.. Ogromne zbiory sztuki polskiej gromadzone przez Towarzyszko Zachęty Sztuk Pięknych od XIX wieku po II wojnie światowej zostały przekazane Muzeum Narodowemu. Wówczas w miejsce Towarzystwa w budynku Zachęty ustanowiono Centralne Biuro Wystaw Artystycznych mające zajmować się realizacją ówczesnej polityki kulturalnej państwa również poprzez zakupy dzieł sztuki (w czasach realnego socjalizmu Państwo jako jedyny mecenas dokonywało na szeroka skale stałych zakupów od artystów). Te nierówne pod względem artystycznym ale interesujące pod względem politycznym zbiory zostały uporządkowane i przekształcone w kolekcję przez zespół Zachęty dopiero w latach 90. Wówczas po zmianie ustroju Zachęta stała się Narodową Galerią, podległą ministrowi kultury o autonomicznym programie wystaw z możliwością samodzielnego wyboru dzieł do kolekcji.
Pod koniec lat 90 zapoczątkowano kolekcję wideo. Podobnie jak pozostałe najnowsze nabytki włączone do zbiorów, wśród wideo znalazły się dzieła, których Zachęta była współproducentem. Część z nich powstało na potrzeby wystaw i projektów organizowanych przez galerię w Polsce i za granicą (jak Biennale w Wenecji).
Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad. Artyści sięgają po odmienne techniki filmowe – od animacji po estetykę dokumentu, filmową czy telewizyjną (reality show). Z pośrednictwem kamery rejestrują znaki czasu, w którym tworzą.
Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
Pokazy filmów w ursula blickle videolounge
02.05 – 29.05.2011
Kunsthalle Wien
Karlsplatz Treitlstraße 2 1040 Vienna, Austria
Projekt zorganizowany we współpracy z Kunsthalle Wien ursula blikle lounge