Wyniki konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2019

Projekt Lot Romana Stańczaka został rekomendowany do realizacji jako kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji w 2019 roku. Projekt wybrało jury powołane przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

„Dzieło Romana Stańczaka jest wynikiem wieloletniej praktyki rzeźbiarskiej artysty w nicowaniu obiektów pochodzących z życia codziennego, a w tym przypadku skala przedsięwzięcia i odwaga koncepcji gwarantują monumentalny wyraz realizacji i jej wizualny powab. Autor nie boi się skojarzenia jego wypowiedzi z kwestiami fundamentalnymi dla podzielonej wspólnoty politycznej”

— czytamy w rekomendacji jury.

Kuratorami projektu są Łukasz Ronduda i Łukasz Mojsak. Zgodnie z regulaminem wybrano również projekt rezerwowy — propozycję wystawy Józefa Robakowskiego Co jeszcze może się wydarzyć autorstwa Bożeny Czubak i Fabia Cavallucciego.

Na stronie labiennale.art.pl opublikowane zostały wszystkie zgłoszenia konkursowe. W Zachęcie odbędzie się również spotkanie poświęcone konkursowi. Szczegółowa data zostanie podana na stronie internetowej galerii w oddzielnym ogłoszeniu.

Jury obradowało w składzie: Elżbieta Banecka, Waldemar Baraniewski, Janusz Janowski, Piotr Juszkiewicz, Agnieszka Komar-Morawska (przewodnicząca), Andrzej Krauze, Monika Małkowska, Maciej Mazurek, Daniel Muzyczuk, Barbara Piwowarska, Karolina Staszak, Katalin Timar, Iza Tarasewicz, Tomasz Wendland, Hanna Wróblewska.

Dodatkowe informacje o konkursie: Joanna Waśko, l

58 Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia
11 maja – 24 listopada 2019
Kurator generalny: Ralph Rugoff
Temat przewodni: Obyś żył w ciekawych czasach
Więcej o biennale w Wenecji.

PAWILON POLSKI W WENECJI
Międzynarodowa Wystawa Sztuki i Międzynarodowa Wystawa Architektury – La Biennale di Venezia

Zachęta jest opiekunem Pawilonu Polskiego i organizatorem wystaw na Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia należy do najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych na świecie. Wystawa organizowana jest co dwa lata, począwszy od roku 1895. Polska uczestniczy w niej od roku 1932. Budowa Pawilonu została sfinansowana przez rząd polski i do dziś jest on jego własnością. W czasie trwającej sześć miesięcy wystawy w pawilonach narodowych na terenie ekspozycyjnym oraz w różnych miejscach w Wenecji prezentowane są projekty z całego świata. W 1999 roku wystawa Katarzyny Kozyry Łaźnia męska w Pawilonie Polskim otrzymała specjalne wyróżnienie.

Na przemian z Międzynarodową Wystawą Sztuki w Wenecji odbywa się Międzynarodowa Wystawa Architektury (od roku 1980), ukazująca najważniejsze światowe dokonania, projekty i koncepcje w tej dziedzinie. Polskie prezentacje w Wenecji były wielokrotnie doceniane przez międzynarodowe Jury, w tym — w 2008 roku — najwyższą nagrodą, czyli Złotym Lwem za wystawę Hotel Polonia. Afterlife of Buildings oraz wyróżnieniem specjalnym w 2012 roku za projekt Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great power.

labiennale.art.pl
facebook/polishpavilion