Ogłoszenie wyników konkursu na kuratorski projekt wystawy na Biennale Architektury 2025
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Wróblewska, zaakceptowała rekomendowany przez Jury konkursu zwycięski projekt Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze kuratorki Aleksandry Kędziorek z udziałem Krzysztofa Maniaka, Katarzyny Przezwańskiej i Macieja Siudy, do realizacji w Pawilonie Polskim na 19. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2025 roku.
Praca Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze nawiązuje do tradycji traktowania architektury jako szeroko rozumianego, bezpiecznego schronienia przed żywiołami, katastrofami, wojnami. Zadając pytanie o to, czy architektura ma odpowiednie narzędzia do budowania bezpiecznej rzeczywistości, praca przywołuje zarówno realne (techniczne), jak i zakorzenione w kulturze praktyki zapewniające ludziom poczucie sprawczości. Na ile skuteczne są zarówno formalne, jak i zwyczajowe metody zapewniania bezpieczeństwa? Czy elementy z pozoru irracjonalne mogą dziś wnieść nowe spojrzenie na przyszłość architektury i generować nowy repertuar rozwiązań we imię inteligentnych działań łączących wiedzę z intuicją?
Projektem rezerwowym został projekt Nieproszeni goście kuratora Adama Przywary z udziałem Archigrest, topoScape oraz artystki Diany Lelonek.
> Więcej o Pawilonie Polskim w Wenecji
19. Międzynarodowa Wystawa Architektury — La Biennale di Venezia
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki ogłaszają KONKURS na projekt wystawy do realizacji w Pawilonie Polskim prezentowanej w ramach 19. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji w 2025 roku, której kuratorem generalnym jest Carlo Ratti.
Konkurs jest otwarty i składa się z dwóch etapów. Do pierwszego etapu konkursu należy złożyć:
- ogólną koncepcję wystawy wraz z określonym autorskim tematem przewodnim,
- ogólną wizualizację wystawy
- ogólny kosztorys wystawy.
Konkurs skierowany jest do wszystkich kuratorów lub zespołów kuratorskich zainteresowanych wzięciem udziału w konkursie. Kurator projektu, a w przypadku zespołu kuratorskiego, przynajmniej jedna osoba musi posiadać:
- wykształcenie wyższe,
- dobrą znajomość zagadnień współczesnej architektury, doświadczenie kuratorskie w organizowaniu wystaw,
- znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację, w tym m.in. udzielanie wywiadów, prowadzenie oprowadzań kuratorskich.
Procedura konkursowa zakłada utajnienie imienia i nazwiska kuratora (lub zespołu kuratorskiego) w ramach obu (I i II) etapów Konkursu. W dokumentacji konkursowej można natomiast podawać nazwisko artystów/architektów, których prace przeznaczone są do prezentacji w ramach wystawy. Do propozycji projektowych składanych w każdym z etapów należy dołączyć zamkniętą kopertę oznaczoną godłem (dla każdego z etapów oddzielna koperta), zawierającą:
- powtórzenie godła – składane w obu etapach;
- imię i nazwisko kuratora/imiona i nazwiska kuratorów – składane w obu etapach;
- adres, adres email i numer telefonu kuratora/kuratorów – składane w obu etapach;
- CV kuratora/kuratorów, w którym będą zawarte informacje dotyczące: wykształcenia, doświadczenia w realizacji projektów wystawienniczych i poziomu znajomości języka angielskiego – składane jedynie w etapie II;
- wypełnione i podpisane „Oświadczenie kuratora”, które stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu – oświadczenie wypełnia każdy kurator – składane w obu etapach;
- wypełnione i podpisane „Oświadczenie artysty”, które stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu –-składane w etapie jedynie w etapie II
Ogólne koncepcje wystaw wszystkich dopuszczonych do oceny merytorycznej projektów, składanych w etapie pierwszym, zostaną upublicznione po ogłoszeniu wyników konkursu. Udostępnienie ogólnych wizualizacji wystaw złożonych w pierwszym etapie może nastąpić tylko za pisemną zgodą zespołów, a wstępnie planowany kosztorys nie jest upubliczniany.
Termin składania projektów do etapu pierwszego upływa z dniem 20 września 2024 roku. Decyduje data wpływu do kancelarii organizatora na adres:
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00-916 Warszawa
z dopiskiem „Biennale Architektury 2025”
Planowana data publikacji wyników I etapu to: 24.09.2024.
Na stronie labiennale.art.pl zostaną ogłoszone godła zespołów zakwalifikowanych do II etapu. Autorzy projektów powinni dostarczyć dokumentację do II etapu do dnia 21.10.2024. Organizator ze względu na utajnienie imion i nazwisk autorów nie będzie wzywał do złożenia dokumentów.
Pełne warunki i zasady uczestnictwa w konkursie zawarte są w regulaminie konkursu.
Do pobrania:
- Regulamin konkursu [.pdf]
- Plany Pawilonu Polskiego [.zip]
Dodatkowe informacje o konkursie:
Michał Kubiak
Anna Kowalska
19. Międzynarodowa Wystawa Architektury — La Biennale di Venezia
10 maja–23 listopada 2025
kurator generalny: Carlo Ratti
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, jest opiekunem Pawilonu Polskiego i organizatorem wystaw na Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji, wybieranych w drodze otwartego konkursu.
Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia należy do najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych na świecie. Wystawa organizowana jest co dwa lata, począwszy od 1895 roku. Polska uczestniczy w niej od roku 1932, kiedy to wybudowano pawilon Polonia — sfinansowany przez rząd polski i do dziś pozostający jego własnością. W czasie trwającej sześć miesięcy wystawy w pawilonach narodowych na terenie ekspozycyjnym biennale (Giardini i Arsenale) oraz w różnych miejscach w Wenecji prezentowane są projekty z całego świata. W 1999 roku wystawa Katarzyny Kozyry Łaźnia męska w Pawilonie Polskim otrzymała specjalne wyróżnienie jury.
Na przemian z Międzynarodową Wystawą Sztuki w Wenecji odbywa się Międzynarodowa Wystawa Architektury (od roku 1980), ukazująca najważniejsze światowe dokonania, projekty i koncepcje w tej dziedzinie. Polskie prezentacje w Wenecji były wielokrotnie doceniane przez międzynarodowe Jury, w tym — w 2008 roku — najwyższą nagrodą, czyli Złotym Lwem za wystawę Hotel Polonia. Afterlife of Buildings oraz wyróżnieniem specjalnym w 2012 roku za projekt Making the walls quake as if they were dilating with the secret knowledge of great power.
Aktualności, informacje o bieżącej wystawie w pawilonie i konkursie, a także historia prezentacji weneckich znajdują się na stronie labiennale.art.pl prowadzonej przez Zachętę.
LABIENNALE.ART.PL
komisarz Pawilonu Polskiego
Bartłomiej Sienkiewicz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (do 13 maja 2024 r.)
Hanna Wróblewska
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 13 maja 2024 r.)
biuro Pawilonu Polskiego
Michał Kubiak
zastępca komisarza m.kubiak@zacheta.art.pl, +48 22 556 96 03