Wydarzenia

 • 05.12 (ND) GODZ. 12:15
  Niedzielne oprowadzania na żywo
  (godz. 12.15 i 13.15)

  Zapraszamy na zwiedzanie aktualnych wystaw z naszymi przewodniczkami. Oprowadzania trwają ok. 30 minut (ograniczona ilość miejsc).


  Zachęta | plac Małachowskigo 3
 • 05.12 (ND) GODZ. 12:30
  Podróż po Japonii
  Warsztaty rodzinne (godz. 12.30 i 15)

  Zapraszamy w podróż, podczas której wspólnie poznamy sztukę japońskich artystów.


  Zachęta | plac Małachowskigo 3

Wystawy

 • 25.11.2021 – 13.03.2022
  Między kolektywizmem a indywidualizmem —
  awangarda japońska w latach 50. i 60. XX wieku

  Wystawa oddaje dynamikę i energię sztuki rodzącej się w wyjątkowym okresie społeczno-gospodarczego wzrostu Japonii.


  Zachęta | plac Małachowskiego 3
 • 07.10.2021 – 09.01.2022
  Zdjęcie: Krajobraz z jeziorem na pierwszym planie oraz górzystym terenem na drugim. Wzgórza spowija mgła. Na tafli jeziora utrzymuje się czerwony napis KOM, który lustrzanie odbija się w wodzie.
  Hege Lønne

  Wystawa norweskiej artystki  związanej z Polską, prezentuje rzeźby, instalacje, prace wideo oraz dokumentację działań z różnych okresów jej twórczości. 


  Zachęta | plac Małachowskiego 3

Spojrzenia 2021

 • Poznaj wyniki konkursu Spojrzenia 2021!

  A-P-P, Krzysztof Maniak, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak i Weronika Wysocka to tegoroczni finaliści i finalistki konkursu dla młodych artystów w Polsce.


  Online
 • Jestem realistką, która żąda niemożliwego
  Rozmowa z Janą Shostak

  „Moje życie można podzielić na dwa okresy: przed i po rewolucji zeszłego roku. Podryfowałam wtedy ze świata sztuki w stronę aktywizmu i to okazało się bardzo trudne” — mówi artystka, współtwórczyni pomnika czasowego Minuta krzyku dla Białorusi.


  Nr 33/2021
 • Ty jesteś siecią, a ona jest tobą
  Rozmowa z Weroniką Wysocką

  Rozmowa z artystką, która w swojej praktyce podejmuje kwestie postępu technologii i jego wpływu na człowieka i naturę.


  Nr 33/2021
 • Opowieść, którą można się podzielić
  Rozmowa z Krzysztofem Maniakiem

  O działaniach w krajobrazie, spacerowaniu jako medium sztuki i czasie artysta związany z małopolskim Tuchowem opowiedział Ewie Łączyńskiej-Widz.


  Nr 33/2021
 • Archiwum Protestów Publicznych:
  Protest jest wizualny

  Przedstawiciele kolektywu A-P-P o protestach, sile obrazu, aktywizmie i wypaleniu opowiedzieli Dorocie Borodaj. 


  Nr 33/2021
 • Rozminować strach
  Rozmowa z Mikołajem Sobczakiem

  Malarz, performer, twórca wideo w rozmowie z Aleksandrem Kmakiem.


  Nr 33/2021
 • #33: Spojrzenie na Spojrzenia
  Magazyn Zachęta Online

  Zapraszamy do lektury nietypowego wydania magazynu online, poświęconego nie tylko aktualnej edycji konkursu.


  Nr 33/2021

Magazyn Zachęta Online

 • #32: o Jerzym Stajudzie

  32 numer Magazynu Zachęta Online poświęcony jest prywatności, intymności i Jerzemu Stajudzie.


  Nr 32/2021
 • Napis "Nr 31”; w tle wyblakłe zdjęcie protez nóg.
  #31: O niepełnosprawności...

  O niepełnosprawności w kontekście społecznym, artystycznym i kulturowym. Zapraszamy do lektury!


  Nr 31/2021
 • Malarski portret kobiety w pastelowych kolorach. Obraz przedstawia zniekształconą twarz z odkrytym mózgiem.
  #30: O języku i wrażliwości

  30 numer Magazynu został zainspirowany letnim projektem Plac Małachowskiego, który dotyka problematyki języka oraz wrażliwości na wykluczenia i odmienność.


  Nr 30/2021
 • #29: Zimna rewolucja

  Zapraszamy do lektury numeru, którego tematem jest socrealizm — w międzynarodowym kontekście przypomniany teraz dzięki wystawie Zimna rewolucja.


  Nr 29/2021
 • zdjęcie: na tle czarnej ściany z kolorowymi trójkątami stoją dwie kobiety - matka i nastoletnia córka. Matka na rękach trzyma kilkuletniego chłopca
  #28: Edukacja i ekologia

  W 28 numerze magazynu pozostajemy w klimatach edukacyjnych, choć bardziej ekologiczno-aktywistycznych. Na początek – wracamy do wystawy Co dwie sztuki to nie jedna i pracy Warkocze Białki Cecylii Malik.


  Nr 28/2021
 • zdjęcie: wypłowiały mural na ścianie budynku. Namalowana biała sowa, oraz kolorowe geometryczne kształty. Poniżej napis: "nauka + praca = dobrobyt"
  #27: Dydaktyka?

  Tematem 27 wydania Magazynu Zachęta Online jest edukacja – a właściwie, jakie efekty pozostają po naszych działaniach edukacyjnych.


  Nr 27/2021
 • zdjęcie: grzbiet trzy tomowego wydawnictwa o Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych - biły grzbiet z czarnym liternictwem. Napis po polsku i angielsku: Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Zarys historyczny i katalog zbiorów
  #26: TZSP, Zachęta i kolekcje

  W 26 numerze Magazynu Zachęta Online zapraszamy do lektury wywiadu z autorem trzytomowego opracowania Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860–1940, 1948).


  Nr 26/2021
 • Zdjęcie obrazu przedstawiające głowę starszego, pomarszczonego człowieka z ziemistą cerą i plamami starczymi. Na widocznym fragmencie zbliżenie jest na duże, wyłupiaste oczy
  #25: Portrety

  Tematem 25 numeru Magazynu Zachęta Online jest portret i autoportret. Na początek przypominamy wystawę izraelskich artystów Tamy Ben-Tor i Mikiego Carmi.


  Nr 25/2021
 • Na płasko rozłożone pudełko od klocków LEGO – na nim widnieje zdjęcie baraku z obozu koncentracyjnego zbudowanego z szarych klocków. Przed barakiem widać ludziki LEGO – strażnik i zmarli więźniowie.
  #24: Rzeźba w poszukiwaniu miejsca

  W Magazynie nr 24 wracamy do tematu rzeźby. I zaczynamy esejem Zbigniewa Libery, gdzie artysta z osobistej perspektywy opowiada o historii polskiej rzeźby.


  Nr 24/2021
 • zdjęcie: w ciemnym pomieszczeniu widać zwisające z sufitu korzenie i karpy drzew. Zza korzeni przebija się światło
  #23: Drzewa

  23 numer magazynu online zainspirowany został prezentowaną w Zachęcie wystawą Joanny Rajkowskiej. Polecamy lekturę dwóch tekstów jej towarzyszących.


  Nr 23/2021
 • zdjęcie: w ciemnym pomieszczeniu, zza wiszących korzeni drzew wyłania się twarz kobiety - artystki Joanny Rajkowskiej. Jest ubrana w czarną koszulę.
  #22: Miasto korzeni

  W 22 numerze magazynu online przedstawiamy materiały – tekstowe, wizualne i audiowizualne – związane z naszymi aktualnymi wystawami.m.in. Rhizopolis.


  Nr 22/2020
 • Zdjęcie: na ścianie sali wystawowej wyświetlana jest trój-kanałowa projekcja. Na ekranie jest zbliżenie na twarz młodego mężczyzny z wygoloną głową
  #21: Kinofilia

  Numer 21 sięga do filmowych zasobów naszej kolekcji. Wybrane filmy mówią o fascynacji artystów kinem, a wśród nich znajdziecie i mock-dokument, i horror, i animację.


  Nr 21/2021
 • zdjęcie: na betonowym podłożu rośnie roślina - ma jedną łodygę z kilkoma liśćmi
  #20: Słodko-gorzki

  Zapraszamy do lektury 20 numeru Magazynu. Ponieważ dziwny rok 2020 dobiega końca, postanowiliśmy pożegnać go wydaniem słodko-gorzkim, w którym piękno i czułość podszyte bywają jednak niepokojem.


  Nr 20/2020
 • Opis zdjęcia: zdjęcie przedstawia zbliżenie na fasadę Zachęty – klasycyzujący budynek z 1900 roku, z tympanonem i napisem ARTIBUS (sztukom).
  #19: Zachęta dawniej i dziś

  19 numer magazynu online opowiada  o Zachęcie — historycznej i współczesnej, widzianej przez pryzmat ludzi, którzy tworzyli i tworzą to miejsce.


  Nr 19/2020
 • zdjęcie: samolot-awionetka, wywrócona na drugą stronę, tak, że okablowanie, przyrządy, elektryka, fotele samolotu są na zewnątrz a nie wewnątrz
  #18: Rzeźba

  W 18 numerze magazynu wyciągamy z naszych zasobów materiały dotyczące rzeźby, rzeźbiarek i rzeźbiarzy.


  Nr 18/2020
 • Czarno-białe zdjęcie: kobieta w stroju sportowych jest uchwycona w powietrzu oddająca skok w dal. Dwójka ludzi przygląda się.
  #17: Siła kobiet

  W 17 numerze magazynu poprzez nasze archiwa opowiadamy o kobietach: buntowniczkach, społecznicach, prowokatorkach czy anarchistkach.


  Nr 17/2020
 • Czarno-białe zdjęcie. Pusta klatka-zagroda dla zwierząt hodowlanych. Na ziemi leży siano
  #16: Klatka i zabawka

  Mira Marcinów pisze o serii zdjęć Joanny Piotrowskiej dokumentujących klatki i wybiegi dla zwierząt. Jej esejem rozpoczynamy 16 numer magazynu, w którym pojawiają się nie tylko zwierzęce wątki.


  Nr 16/2020
 • Czarno-białe zdjęcie. W łóżeczku dla dziecka leży dorosła kobieta, nogi wystają jej poza łóżko.
  #15: Zaduch

  Joanna Piotrowska to artystka wizualna i fotografka mieszkająca i pracująca w Londynie. 15 numer Magazynu Zachęta Online, który rozpoczynamy wywiadem z artystką.


  Nr 15/2020
 • Na turkusowym tle dwie, abstrakcyjne sylwetki. Jedna prowadzi drugą za rękę
  #14: Kolekcjonowanie

  W czternastym wydaniu wracamy do tematu kolekcjonowania, choć przywołujemy nie tylko nasze zbiory. Okazją stał się generalny remont magazynów dzieł sztuki.


  Nr 14/2020
 • Przeszklona przestrzeń wystawiennicza. Na środku wielkoformatowa rzeźba ze stalowych prętów przypominająca wieżę nadawczą zgiętą w połowie
  #13: Naginanie konstrukcji

  Zapraszamy do lektury 13 numeru Magazynu, a w nim m.in. tekst Gabrieli Świtek Naginanie konstrukcji. Notatki wokół wystawy Moniki Sosnowskiej w Zachęcie, oraz zapis spotkania z artystką z 2012 roku.


  Nr 13/2020
 • Fragment rzeźby: pętla przymocowana do ściany, z czarnej metalowej poręczy obłożonej czerwonym PCV
  #12: Monika Sosnowska

  Zachęcamy do lektury 12 numeru Magazynu Zachęta Online poświęconego przede wszystkim twórczości Moniki Sosnowskiej. Otwieramy go esejem Marii Brewińskiej.


  Nr 12/2020
 • Zdjęcie zrobione z perspektywy żaby przedstawia zieloną trawę placu Małachowskiego na pierwszym planie i budynek Zachęty w tle. Obraz zniekształca efekt rybiego oka. Przestrzeń jest zakrzywiona, a budynek przechylony o 45 stopni.
  #11: Plac Małachowskiego

  W jaki sposób jeszcze dwa lata temu postrzegaliśmy plac, dowiecie się z tekstu Magdaleny Komornickiej, którym rozpoczynamy jedenaste wydanie magazynu.


  Nr 11/2020
 • Zdjęcie: wnętrze sali o białych ścianach i lekko niebieskiej posadzce, na podłodze ułożone w nieskomplikowany wzór ścieżki z szarych, betonowych płyt chodnikowych; w rogu sali, na najdalszym planie fotografii, wózek ortopedyczny.
  #10: Cisza i krzyk

  Czy szept i wyciszenie mogą być równie skuteczne jak krzyk i bunt? Na te pytania szukamy odpowiedzi w 10 numerze Magazynu Zachęta Online.


  Nr 10/2020
 • Widok wystawy. Trzy ekrany. Ekran po prawej nie mieści się w kadrze. Na dwóch ekranach od lewej sceny z Arktyki, na trzecim maszt statku.
  #9: Alienacje

  W dziewiątym numerze Magazynu Zachęta Online przypominamy m.in. wystawę Alienacje albo następnym razem pożar.


  Nr 9/2020
 • Zdjęcie wnętrza magazynu. Z lewej strony jedna za drugą wiszą niebieskie metalowe kraty o drobnych oczkach. Na pierwszej wisi obraz. W głębi kobieta w szarym swetrze wysuwa jedną z krat, na której wiszą abstrakcyjne obrazy.
  #8: Kolekcja

  W domowym zaciszu – polecamy najnowsze wydanie Magazynu Zachęta Online poświęcone kolekcji i kolekcjonowaniu.


  Nr 8/2020
 • Zdjęcie 6 osób; na pierwszym planie kamerzysta i dźwiękowiec podczas wywiadu z mężczyzną, w tle 3 postaci; wszyscy w ubraniach roboczych, kamizelkach odblaskowych i kaskach; są na zewnątrz, na tle palet budowalnych i opakowań.
  #7: Architektura

  Najnowsze wydanie Magazynu poświęcamy architekturze – nie tylko w Pawilonie Polskim w Wenecji, ale też w Zachęcie.


  Nr 7/2020
 • Na tle czarno-białego zdjęcia górskiego pejzażu wyłania się sylwetka Tyranozaura. Jest niebieskofioletowy i – mimo iż na pierwszym planie – niewyraźny. Ma charakterystyczne krótkie łapki i szczerzy ostre ząbki.
  #6: Zabawa to konieczny element egzystencji

  W szóstym numerze magazynu postanowiliśmy przypomnieć różne wątki dziecięce – artystyczne i wystawiennicze.


  Nr 6/2020
 • Na żółtym tle niedookreślone, drobne kształty przypominające endemiczne rośliny; w centrum kompozycji większy element przypominający ludzką głowę z otwartymi, obwiedzionymi czerwonym konturem ustami.
  #5: Sztuka/muzyka

  O drodze Johna Lurie od tworzenia muzyki do malowania przeczytacie w otwierającym najnowsze wydanie magazynu online wywiadzie kuratorów z artystą.


  Nr 5/2020
 • Trzy okrągłe obrazy na białej ścianie; każdy podzielony na kilka części, odcinających się od siebie za sprawą cieniowania – od bieli do ciemnego granatu; sprawiają wrażenie nawiniętych motków włóczki.
  #4: Czas

  W czwartym numerze magazynu, który skonstruowaliśmy wokół hasła „czas”, wracamy do indywidualnej wystawy Rafała Bujnowskiego z 2016 roku, zatytułowanej 2066.


  Nr 4/2020
 • #3: Podróże

  Wywiad z Anną Jermolaewą – rosyjską dysydentką mieszkającą od 1989 roku w Wiedniu – stał się punktem wyjścia dla trzeciego numeru Magazynu poświęconego różnym formom podróży.


  Nr 3/2020
 • Czarno-białe zdjęcie: jasne pomieszczenie z krzesłem na środku oraz czarnymi symbolami na ścianach – strzałką i wskazówkami; w prawym rogu mężczyzna z długimi włosami, uchwycony w podskoku, jakby ciśnięty przez niewidoczna siłę o ścianę.
  #2: Performans

  Punkt wyjścia dla drugiego numeru Magazynu Zachęta Online stanowi rozmowa ze Zbigniewem Warpechowskim – prekursorem sztuki performansu w Polsce, autorem instalacji, malarzem, poetą, filozofem.


  Nr 2/2020
 • Widok z góry na białe, marmurowe schody i otwartą walizkę z wysypującymi się ubraniami; walizkę ciągnie po schodach nienaturalnie wydłużona ręka w ciemnym garniturze, znikająca poza kadrem z prawej strony.
  #1: Ironiści

  Magazyn Zachęta Online, którego premierowy numer właśnie przedstawiamy, regularnie będzie prezentował nasze zasoby – teksty, wystawy, dzieła z kolekcji, materiały dokumentacyjne, publikacje.


  Nr 1/2020
Zapisz się na newsletter