Edukacja

Edukację rozumiemy jako działalność
służącą rozwojowi i wzbogacaniu wiedzy

Program edukacyjny Zachęty jest tworzony zarówno dla publiczności zwiedzającej wystawy indywidualnie, jak i dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli oraz dla nauczycieli. Edukację rozumiemy szeroko, nie tylko jako działalność związaną ze szkolną „podstawą programową”, ale przede wszystkim jako służącą rozwojowi i wzbogacaniu wiedzy.

Do każdej wystawy przygotowywany jest program rozwijający jej poszczególne wątki i problemy. Staramy się, by spotkania odbywały się na wystawach, w bezpośrednim kontakcie z dziełami sztuki (oprowadzania kuratorskie i autorskie, spotkania z artystami, dyskusje). Większe wydarzenia bądź te luźniej związane z wystawami odbywają się w sali multimedialnej i warsztatowej (pokazy filmowe, wykłady, warsztaty).

Dla zainteresowanych sztuką najnowszą, nie zawsze mogących dotrzeć do Zachęty, zamieszczamy w internecie nagrania wykładów, materiały edukacyjne i filmy.
PRZEJDŹ DO MEDIATEKI I PUBLIKACJI

Poznaj naszych edukatorów:

 • Marta Artyfikiewicz

  absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie studiuje wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych. W Zachęcie oprowadza po wystawach i prowadzi warsztaty dla młodzieży. Interesuje się historią kultury, sztuki oraz designu i te właśnie wątki stara się eksponować podczas zajęć edukacyjnych.

 • dr Paweł Freus

  adiunkt w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa UKSW w Warszawie, wykładowca w Collegium Civitas, współpracownik działów edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie i Zachęty. Specjalista w zakresie sztuki średniowiecznej, popularyzator sztuki.

 • Sara Herczyńska

  studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie w edukacji i organizacji wydarzeń kulturalnych zdobyła w ramach projektu Moishe House Warszawa. Edukatorka i przewodniczka w Zachęcie, prowadzi warsztaty dla młodzieży.

 • Maria Kosińska

  historyczka sztuki, edukatorka. Od 2004 roku współpracuje z Zachętą, gdzie prowadzi działania edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych i osób o specjalnych potrzebach. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli organizowane we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Współautorka projektu Muzyczne obrazy dla młodzieży gimnazjalnej.

 • Daniel Kotowski

  Absolwent Polsko­ - Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, obecnie na studiach magisterskich na Architekturze Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest aktywnym członkiem Grupy Artystów Głuchych. Interesuje się sztuką, architekturą wnętrz i architekturą. Od 2017 roku prowadzi w Zachęcie cykl spotkań "Zachęta miga" w Polskim Języku Migowym. 

 • Marcin Matuszewski

  student kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W  Zachęcie prowadzi warsztaty dla młodzieży, oprowadza po wystawach, prowadzi spotkania z cyklu Sztuka dostępna oraz szkolenia dla nauczycieli. W wolnych chwilach tworzy kolaże.

 • Kamil Niedziałek

  muzyk-performer, edukator i animator kultury, student Sztuki Mediów w warszawskiej ASP, ukończył polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których zagadnienia artystyczne traktuje najczęściej jako pretekst do rozmowy na łatwe i trudne tematy. Współpracował z Operą Narodową, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Powszechnym i Teatrem Ochoty, gdzie prowadził zajęcia parateatralne i performerskie. W Zachęcie prowadzi warsztaty dla dzieci oraz rodzinne. Swoje działania artystyczne prowadzi pod pseudonimem Milito. 

 • Magda Olasińska

  edukatorka, koordynatorka projektów, absolwentka ASP w Krakowie i podyplomowych studiów pedagogicznych (Poznań). Od 2003 współtworzy liczne projekty o charakterze artystycznym i edukacyjnym, w Zachęcie od 2008 roku. W prowadzonych warsztatach bardziej ciekawi ją proces niż końcowy rezultat.

 • Anna Owsiany

  edukatorka, animatorka i malarka. Współpracuje z działem edukacji Zachęty od 2005 roku, prowadząc autorskie warsztaty dla dzieci i rodzinne.  Prezeska Fundacji Grupa Twórcza realizującej projekty artystyczno-społeczne (np. tworzenie ogródków na Pradze).

 • Katarzyna Piskorz

  studentka stadiów magisterskich na kierunku historia sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskała dwa dyplomy licencjackie (kulturoznawstwo oraz historia sztuki) na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia kontynuowała za granicą na University of Leeds oraz Københavns Universitet. Pracowała jako edukatorka w Wielkiej Brytanii (Saatchi Gallery). W Zachęcie prowadzi warsztaty dla młodzieży oraz oprowadza po wystawach. 

 • Dagmara Rusinek

  edukatorka, animatorka i nauczycielka, absolwentka historii sztuki. Od wielu lat prowadzi autorskie warsztaty w Zachęcie dla dzieci i młodzieży oraz rodzinne. W gimnazjum, gdzie pracuje, prowadzi zajęcia artystyczne.

 • Maria Szczycińska

  w Zachęcie oprowadza po wystawach, prowadzi szkolenia dla nauczycieli i warsztaty. Po ukończeniu historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczęła studia na kierunku Media Interaktywne i Widowiska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Działa jako animatorka kultury w organizacjach pozarządowych i instytucjach kultury. Jedną nogą w Poznaniu, drugą w Warszawie, a jak tylko może wyskakuje w różne części świata.

 • Agnieszka Szostakiewicz

  absolwentka historii sztuki, edukatorka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z różnymi grupami odbiorców. Od dziesięciu lat współpracuje z Zachętą — Narodową Galerią Sztuki, gdzie prowadzi warsztaty oraz oprowadza po wystawach. Ma doświadczenie w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej przygotowała projekt Elementarz Sztuki Współczesnej. Prowadziła wykłady m.in. dla Uniwersytetu Dzieci oraz Staromiejskiego Uniwersytetu III Wieku. W 2010 roku przygotowała wystawę Leszno/Świerczewskiego/Solidarności w Instytucie Awangardy oraz w 2007 Targi Młodej Sztuki Most.

 • Zuzanna Zasacka

  absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W Zachęcie prowadzi warsztaty dla młodzieży i oprowadza po wystawach. Prowadzi też warsztaty dla dzieci i młodzieży  w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Domu Spotkań z Historią i w Królikarni. Od lat pracuje jako instruktorka narciarstwa.

   

 

Najbliższe wydarzenia edukacyjne
wszystkie
 • Grafika wydarzenia: Zachęta Miga! na wystawie Mariana Bogusza
  18.01 (CZW) 17:00
  Zachęta Miga! na wystawie Mariana Bogusza
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne.
  19.01 (PT) 17:00
  W piątek o piątej. Oprowadzanie tematyczne.
  Krajobraz z wojną w tle
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Niedzielne oprowadzanie z przewodnikiem
  21.01 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzanie z przewodnikiem
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Utopia. Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza”
  21.01 (ND) 15:00
  Utopia. Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Radość nowych konstrukcji. (Po)wojenne utopie Mariana Bogusza”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Twórczość radosna, albo co po artystach w czasach marnych. Spotkanie z Ewą Toniak na wystawie Marii Anto
  23.01 (WT) 18:00
  Twórczość radosna, albo co po artystach w czasach marnych. Spotkanie z Ewą Toniak na wystawie Marii Anto
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: W piątek o piątej. Oprowadzania tematyczne
  26.01 (PT) 17:00
  W piątek o piątej. Oprowadzania tematyczne
  Kolory słów
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Patrzeć/Zobaczyć. Sztuka współczesna i seniorzy na wystawie „Anna Ostoya”
  30.01 (WT) 12:15
  Patrzeć/Zobaczyć. Sztuka współczesna i seniorzy na wystawie „Anna Ostoya”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Barbican. Przegląd filmów dokumentalnych towarzyszący wystawie Mariana Bogusza
  30.01 (WT) 18:00
  Barbican. Przegląd filmów dokumentalnych towarzyszący wystawie Mariana Bogusza
  Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)Zachęta / sala multimedialna (wejście od ul. Burschego)
 • Grafika wydarzenia: Sztuka dostępna. Spotkanie dla osób niewidomych na wystawie Sarkisa
  07.02 (ŚR) 17:00
  Sztuka dostępna. Spotkanie dla osób niewidomych na wystawie Sarkisa
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta

Polecamy prace z naszej kolekcji

 • Zdjęcie pracy La Seur
  La SeurMagdalena Abakanowicz1979
 • Zdjęcie pracy Sopot
  SopotJan Cybis1956
 • Zdjęcie pracy Akt
  AktJan Cybis1947
 • Zdjęcie pracy Bez tytułu (Ksiądz 2), 2006, olej na płótnie, 35x27 cm, kolekcja prywatna, Belgia, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal
  Bez tytułu (Ksiądz 2), 2006, olej na płótnie, 35x27 cm, kolekcja prywatna, Belgia, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Galerii FoksalWilhelm Sasnal
 • Zdjęcie pracy Bez tytułu (Maus 2), 2001, olej na płótnie, 190x190 cm, dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal, fot. Jacek Sielski
  Bez tytułu (Maus 2), 2001, olej na płótnie, 190x190 cm, dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal, fot. Jacek SielskiWilhelm Sasnal
 • Zdjęcie pracy Kacper
  KacperWilhelm Sasnal2004
 • Zdjęcie pracy Kraków - Warszawa
  Kraków - WarszawaWilhelm Sasnal2006
 • Zdjęcie pracy Las, 2002, olej na płótnie, 45x45 cm, dzięki uprzejmości artysty i Hauser & Wirth Zurich/London, fot. A. Burger
  Las, 2002, olej na płótnie, 45x45 cm, dzięki uprzejmości artysty i Hauser & Wirth Zurich/London, fot. A. BurgerWilhelm Sasnal
 • Zdjęcie pracy Portret Erykah Badu
  Portret Erykah BaduWilhelm Sasnal2004
 • Zdjęcie pracy Postęp, 2000, fot. dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal
  Postęp, 2000, fot. dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii FoksalWilhelm Sasnal