Program edukacyjny Zachęty jest tworzony zarówno dla publiczności zwiedzającej wystawy indywidualnie, jak i dla grup zorganizowanych ze szkół i przedszkoli oraz dla nauczycieli. Edukację rozumiemy szeroko, nie tylko jako działalność związaną ze szkolną „podstawą programową”, ale przede wszystkim jako służącą rozwojowi i wzbogacaniu wiedzy.
Do każdej wystawy przygotowywany jest program rozwijający jej poszczególne wątki i problemy. Staramy się, by spotkania odbywały się na wystawach, w bezpośrednim kontakcie z dziełami sztuki (oprowadzania kuratorskie i autorskie, spotkania z artystami, dyskusje). Większe wydarzenia bądź te luźniej związane z wystawami odbywają się w sali multimedialnej i warsztatowej (pokazy filmowe, wykłady, warsztaty).
Dla zainteresowanych sztuką najnowszą, nie zawsze mogących dotrzeć do Zachęty, zamieszczamy w internecie nagrania wykładów, materiały edukacyjne i filmy. PRZEJDŹ DO MEDIATEKI I PUBLIKACJI
Poznaj naszych edukatorów:
Marta Artyfikiewicz
absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie studiuje wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych. W Zachęcie oprowadza po wystawach i prowadzi warsztaty dla młodzieży. Interesuje się historią kultury, sztuki oraz designu i te właśnie wątki stara się eksponować podczas zajęć edukacyjnych.
dr Paweł Freus
adiunkt w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa UKSW w Warszawie, wykładowca w Collegium Civitas, współpracownik działów edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie i Zachęty. Specjalista w zakresie sztuki średniowiecznej, popularyzator sztuki.
Sara Herczyńska
studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie w edukacji i organizacji wydarzeń kulturalnych zdobyła w ramach projektu Moishe House Warszawa. Edukatorka i przewodniczka w Zachęcie, prowadzi warsztaty dla młodzieży.
Maria Kosińska
historyczka sztuki, edukatorka. Od 2004 roku współpracuje z Zachętą, gdzie prowadzi działania edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych i osób o specjalnych potrzebach. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli organizowane we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych. Współautorka projektu Muzyczne obrazy dla młodzieży gimnazjalnej.
Daniel Kotowski
Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz (specjalizacja wystawiennictwo) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz absolwent Wydziału Sztuki Nowych Mediów (kierunek architektura wnętrz, specjalizacja wystawiennictwo) Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Interesuje się sztuką, wystawiennictwem i architekturą. Od 2017 roku prowadzi w Zachęcie cykl spotkań „Zachęta miga” i „Zachęta miga rodzinnie” w Polskim Języku Migowym. Prowadzi też warsztaty dla dzieci i dorosłych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Był członkiem Grupy Artystów Głuchych.
Marcin Matuszewski
student kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W Zachęcie prowadzi warsztaty dla młodzieży, oprowadza po wystawach, prowadzi spotkania z cyklu Sztuka dostępna oraz szkolenia dla nauczycieli. W wolnych chwilach tworzy kolaże.
Kamil Niedziałek
muzyk-performer, edukator i animator kultury, student Sztuki Mediów w warszawskiej ASP, ukończył polonistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, podczas których zagadnienia artystyczne traktuje najczęściej jako pretekst do rozmowy na łatwe i trudne tematy. Współpracował z Operą Narodową, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Powszechnym i Teatrem Ochoty, gdzie prowadził zajęcia parateatralne i performerskie. W Zachęcie prowadzi warsztaty dla dzieci oraz rodzinne. Swoje działania artystyczne prowadzi pod pseudonimem Milito.
Magda Olasińska
edukatorka, koordynatorka projektów, absolwentka ASP w Krakowie i podyplomowych studiów pedagogicznych (Poznań). Od 2003 współtworzy liczne projekty o charakterze artystycznym i edukacyjnym, w Zachęcie od 2008 roku. W prowadzonych warsztatach bardziej ciekawi ją proces niż końcowy rezultat.
Anna Owsiany
edukatorka, animatorka i malarka. Współpracuje z działem edukacji Zachęty od 2005 roku, prowadząc autorskie warsztaty dla dzieci i rodzinne. Prezeska Fundacji Grupa Twórcza realizującej projekty artystyczno-społeczne (np. tworzenie ogródków na Pradze).
Maria Szczycińska
absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i mediów interaktywnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako animatorka kultury w organizacjach pozarządowych i instytucjach kultury działa na rzecz udostępniania sztuki, realizując projekty edukacyjno-artystyczne. W Zachęcie oprowadza po wystawach, tworzy audiodeskrypcje do prac z kolekcji, prowadzi szkolenia dla nauczycieli i warsztaty dla dorosłych.
Agnieszka Szostakiewicz
absolwentka historii sztuki, edukatorka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z różnymi grupami odbiorców. Od dziesięciu lat współpracuje z Zachętą — Narodową Galerią Sztuki, gdzie prowadzi warsztaty oraz oprowadza po wystawach. Ma doświadczenie w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej przygotowała projekt Elementarz Sztuki Współczesnej. Prowadziła wykłady m.in. dla Uniwersytetu Dzieci oraz Staromiejskiego Uniwersytetu III Wieku. W 2010 roku przygotowała wystawę Leszno/Świerczewskiego/Solidarności w Instytucie Awangardy oraz w 2007 Targi Młodej Sztuki Most.
Zuzanna Zasacka
absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W Zachęcie prowadzi warsztaty dla młodzieży i oprowadza po wystawach. Prowadzi też warsztaty dla dzieci i młodzieży w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Domu Spotkań z Historią i w Królikarni. Od lat pracuje jako instruktorka narciarstwa.
Na Twój adres e-mail wysłaliśmy link z potwierdzeniem rejestracji. Kliknij w podany wewnątrz link żeby w pełni aktywować konto.
Rejestrując się w serwisie możesz dodawać ważne dla Ciebie wydarzenia i wystawy do swoich ulubionych. Do ulubionych możesz również dodać obiekty z kolekcji, oraz mediateki i publikacji, które udostępniamy na otwartej licencji Creative Comons. Dzięki temu możesz pobierać publikacje, książki, filmy i wiele innych.