25 września 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Służy ona wdrożeniu do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23.10.2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Na tej podstawie, w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki wdrożono zarządzenie nr 44/2024 w sprawie wprowadzenia Polityki Sygnalisty, Polityki Zgłaszania Poważnych Nieprawidłowości Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
Kto jest sygnalistą?
Sygnalista – osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa w kontekście związanym z pracą. Ustawa o ochronie sygnalistów w art. 4 ust. 1 i 2 określa przykładowe kategorie zawodowe, których dotyczy kontekst związany z pracą. Należą do nich w szczególności:
- pracownik
- osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej
- stażysta, wolontariusz, praktykant
- kandydat do pracy
- funkcjonariusz, żołnierz
- usługodawca
Co to jest naruszenie prawa?
Naruszenie prawa – działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa.
Informacja o naruszeniu prawa
- uzasadnione podejrzenie naruszenia prawa
- próba ukrycia naruszenia prawa
- zaistniałe lub potencjalne naruszenie prawa
- naruszenie prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie
Ustawa o ochronie sygnalistów w art. 3 ust. 1 zawiera zamknięty katalog obszarów, których może dotyczyć naruszenie prawa, należą do nich m.in.: korupcja, zamówienia publiczne, przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowanie terroryzmu, zdrowie publiczne, ochrona prywatności i danych osobowych, bezpieczeństwo sieci i systemów teleinformatycznych, interesy finansowe Skarbu Państwa RP, konstytucyjne wolności i prawa człowieka i obywatela.
Jak dokonać zgłoszenia?
Zgłoszenie wewnętrzne przekazuje się:
1) na adres poczty elektronicznej – ;
2) osobiście bezpośrednio osobie upoważnionej, ustnie bądź w postaci papierowej;
5) umieszczając w wyznaczonej do tego celu skrzynce korespondencyjnej;
6) pocztą na adres: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa, z dopiskiem „Do rąk własnych Koordynatora ds. nieprawidłowości”.
Zachęta potwierdzi Sygnaliście lub osobie trzeciej przyjęcie Zgłoszenia wewnętrznego w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, chyba że Sygnalista nie podał adresu do kontaktu, na który należy przekazać potwierdzenie.
w celu zachowania pełnej anonimowości, zgłoszenia przekazywane w trybie anonimowym, powinno być wysyłane z adresu e-mail, uniemożliwiającego identyfikację nadawcy (w szczególności adres e-mail nie powinien zawierać imienia i nazwiska Sygnalisty, ani innych danych go identyfikujących). Zgodnie z Polityką Sygnalistów obowiązują w Zachęcie nie będą podejmowane żadne próby ustalenia tożsamości Sygnalisty, który postanowił pozostać anonimowy, a jakiekolwiek działania w tym zakresie, w szczególności zlecenie ustalenia tożsamości Sygnalisty, który pragnie pozostać anonimowy, stanowią Naruszenie.
Compliance Officerem/Koordynatorem ds. nieprawidłowości w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki jest Paweł Mościcki, z którym można skontaktować się za pomocą dedykowanej skrzynki e-mail bądź listownie na adres: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa, z dopiskiem „Do rąk własnych Koordynatora ds. nieprawidłowości”.
Za pomocą kanału komunikacji przewidzianego dla Sygnalistów można zgłaszać również podejrzenia wszelkich innych nieprawidłowości nieprzewidzianych w ustawie o ochronie sygnalistów, w szczególności dotyczących prawa pracy, podejrzeń mobbingu oraz wszelkich innych zdarzeń niepożądanych, które zostaną przekazane do komisji antymobbingowej w Zachęcie.
Narodowa Galeria Sztuki
godz. 12–20