Droga Publiczności,

sformułowana w 1881 roku przez Henriego Louisa Le Chateliera „reguła przekory” mówi, że „każdy układ pozostający w stanie równowagi na skutek działania czynników zewnętrznych ulega przemianie ograniczającej oddziaływanie tych czynników”. Choć pierwotnie reguła ta odnosiła się do chemii, to opisany uniwersalny charakter zmian pozwala na zastosowanie jej w różnych dziedzinach, w tym funkcjonowania instytucji – także naszej.

Każda organizacja, która nie poddaje się zmianom, nie rozwija się, a w konsekwencji traci na efektywności. Dlatego instytucja przyszłości musi nie tylko akceptować zmiany, ale również je stymulować. Zmiana to nie tylko konieczność – to siła napędowa rozwoju.

Przed Zachętą kolejny rok pełen zmian – realizacji nowej wizji dyrektorki Agnieszki Pindery. Świeże podejście i innowacyjne koncepcje będą nas prowadzić ku dalszemu rozwojowi.

A ja dziękuję za rok 2024, który okazał się dla nas czasem dalekim od równowagi, pełnym intensywnych wyzwań i ciężko wypracowanych sukcesów. Priorytetem we wszystkich działaniach Zachęty jesteście Wy – nasza Publiczność. Dzięki odważnym decyzjom, ambitnym wystawom oraz efektywnej komunikacji udało nam się odbudować zaufanie i na nowo zbudować silną więź z Wami. Dlatego z zaangażowaniem pracujemy nad ofertą dla Was, tak aby była różnorodna, dostępna i inspirująca. Organizujemy coraz więcej warsztatów, spotkań i debat, odpowiadając na Wasze potrzeby, które poznajemy zarówno poprzez badania, jak i rozmowy z Wami. Chcemy nieustannie Was zaskakiwać i motywować do jeszcze bliższej relacji z Zachętą. Dziękujemy za Waszą obecność, wsparcie oraz konstruktywną krytykę.

Niezwykle ważnym osiągnięciem, które doskonale obrazuje naszą tegoroczną drogę, jest powrót pasji i dumy z pracy, którą wykonujemy w Zachęcie. To sukces, na który wszyscy ciężko pracowaliśmy i który niezmiennie motywuje nas do działania.

Przypomnieliśmy sobie nasze instytucjonalne korzenie dzięki wyjątkowej wystawie prac z kolekcji Zachęty, Łzy szczęścia, która przyciągnęła niemal 50 tysięcy osób. Kolejnym kamieniem milowym była ekspozycja Powtarzajcie za mną II w Pawilonie Polskim na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Mimo wielu wyzwań wojenne karaoke przyszłości zobaczyło niemal 400 tysięcy zwiedzających z całego świata. Projekt ten pokazał naszą zdolność do tworzenia artystycznych przestrzeni, które poruszają, inspirują i łączą.

Otwarte podejście do współpracy z biznesem zaowocowało doskonałymi partnerstwami przy organizacji wystaw, co stało się fundamentem długofalowych relacji. Budujemy wartościowe więzi, które przynoszą korzyści wszystkim zaangażowanym stronom.

W czasie oczekiwania na kolejne konstruktywne zmiany w nowym roku zachęcam do odwiedzenia naszych aktualnych wystaw: monograficznej ekspozycji o polaryzacji w polskim społeczeństwie: Tomáš Rafa. Obywatele, problemowej wystawy o pisaniu historii: Historie potencjalne oraz różnorodnej prezentacji poświęconej złożonej tożsamości: Paradżanow. Chcę minąć swój cień.

Z okazji nadchodzących Świąt życzę Wam otwartości na zmianę, nieustającego rozwoju i odwagi w dążeniu do realizacji swoich pasji i celów. I zachęcę – bądźcie na każdej wystawie!

Dziękuję za ten intensywny rok z Wami, dziękuję Zachęto.

Justyna Szylman, p.o. dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki