Droga Publiczności,

W ubiegłym tygodniu otworzyliśmy wystawę Powtarzajcie za mną II w Pawilonie Polskim na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki — La Biennale di Venezia, zrealizowaną przez ukraiński kolektyw Open Group i kuratorkę Martę Czyż. Ta niezwykle poruszająca instalacja, oparta na dwóch pracach wideo, jest zbiorowym portretem świadków wojny trwającej w Ukrainie. Bohaterami filmów są cywilne osoby z doświadczeniem uchodźczym, które opowiadają o wojnie zapamiętanymi dźwiękami broni, a następnie zapraszają publiczność do ich powtórzenia. To militarne karaoke przyszłości, które ukazuje wojnę jako uniwersalne doświadczenie zbiorowe, niezależne od wieku, pochodzenia, statusu zawodowego i społecznego.

Na uroczystą inaugurację wystawy przez komisarza Pawilonu Polskiego Bartłomieja Sienkiewicza, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, przybyło kilkaset osób ze świata kultury, polityki, biznesu i mediów. Podczas dni prasowych w ciągu pierwszej godziny odwiedziło nas około 2000 gości. W trakcie tych kilku dni nieraz widziałam wzruszenie i łzy na twarzach widzów poruszonych ekspozycją. „Wstrząsająca”, „niepozostawiająca obojętnym”, „robiąca kolosalne wrażenie” — to tylko niektóre z powtarzanych przez nich określeń. Z powodu dużego zainteresowania wystawą zwiedzający często musieli stać w kolejce do wejścia. Do tej pory w polskich i zagranicznych mediach pojawiło się ponad 700 publikacji dotyczących ekspozycji w Pawilonie Polskim.

To potwierdza, jak ważne jest instytucjonalne wsparcie naszych działań przez organizacje publiczne i prywatne. Właśnie dzięki niemu mogliśmy w tym roku dotrzeć z wystawą i jej silnym przekazem do tak szerokiego grona odbiorców. Dzięki otrzymanej przez nas pomocy finansowej, promocyjnej i merytorycznej głos doświadczonych wojną jest słyszany na arenie międzynarodowej. Dziękuję Wam za to, że nie pozostaliście obojętni i zaangażowaliście się w projekt dotykający tak ważnych i trudnych tematów.

Dla publicznej instytucji kultury, jaką jest Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, partnerstwa z wrażliwymi społecznie organizacjami są ważne nie tylko dlatego, że umożliwiają dotarcie do szerokiego spektrum odbiorców, inspirując przy tym do głębszego rozumienia otaczającego nas świata. To także element strategii ESG (Environmental — środowisko; Social — społeczna odpowiedzialność biznesu; Governance — ład korporacyjny), czyli jednego z najważniejszych kierunków kształtujących obecnie kulturę organizacyjną firm. Współprace partnerskie — podobnie jak otwieranie się na współprace międzynarodowe — stanowią niezbędny element działania każdej instytucji wystawienniczej przyszłości.

Obranie takiego kierunku jest możliwe, kiedy pracuje się zespołowo, z ludźmi odważnymi i otwartymi na wyzwania otaczającego nas świata, profesjonalistami potrafiącymi działać nieszablonowo i skutecznie. Dziękuję wszystkim, którzy intensywnie uczestniczyli w przygotowywaniu projektu przez ostatnie miesiące. To dzięki Waszemu zaangażowaniu wystawa w Pawilonie Polskim na 60. Biennale Sztuki w Wenecji została zrealizowana na światowym poziomie, o czym każdego dnia przekonują się odwiedzający.
 

Justyna Szylman, p.o. dyrektor
Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki