
Edukacja
Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji metodologicznych, dotyczących szeroko pojętej kultury i działań społecznych w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołami a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Pierwsza z nich odbyła się w 2013 roku.
Konferencja Sztuka edukacji znowu wyrusza w trasę po Polsce! Tym razem w jej ramach chcemy zainicjować kilkuletni cykl Uczymy się od was i stworzyć mapę ważnych, ciekawych projektów edukacyjnych, które powstają w całym kraju. Sztuka edukacji to przede wszystkim spotkania osób w praktyce zajmujących się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży, zarówno formalną, jak i nieformalną. Biorą w nich udział nauczyciele_ki, pedagodzy_gożki, edukatorzy_torki, animatorzy_torki i artyści_stki. Stwarzamy przestrzeń do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń. Tematem przewodnim będą uwarunkowania lokalne oraz praca w kontekście konkretnych miejsc i wyzwań, jakie stawiają one przed osobami zajmującymi się edukacją. Konferencje te to nie tylko przestrzeń do wzajemnej inspiracji i budowania sieci kontaktów, lecz także doskonała okazja do nawiązywania relacji, które mogą przerodzić się we wspólne projekty. To także moment, by wzmacniać przekonanie, że kultura jest niezbędnym narzędziem umożliwiającym funkcjonowanie w społeczeństwie.
W tym roku odwiedziliśmy już Szczecin i Gdańsk, a wizytować jeszcze będziemy Elbląg i (jednocześnie) Słupsk, Ustkę i Koszalin.
Sztuka edukacji to cykl dorocznych konferencji metodologicznych, dotyczących szeroko pojętej kultury i działań społecznych w programach nauczania oraz możliwości współpracy między szkołami a publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury (m.in. samorządowymi instytucjami kultury czy organizacjami pozarządowymi) przy tworzeniu projektów edukacyjnych. Wcześniej miała swoje odsłony m.in. w Białymstoku, Zielonej Górze, Kielcach, Radziejowicach, Bytomiu i Bydgoszczy. Pierwsza z nich odbyła się w 2013 roku.
Sztuka edukacji – Uczymy się od was
Elbląg
Jedno z najstarszych miast w Polsce z, paradoksalnie, najmłodszym postmodernistycznym i eklektycznym Starym Miastem jawi się jako pełne sprzeczności. Naszym mentalnym przewodnikiem po Elblągu będzie Gerard Jürgen Blum Kwiatkowski. Artysta urodził się w 1930 roku w Faulen (obecnie Ulnowo). Przez wiele lat związany był z Elblągiem: w latach 1956–1961 jako zakładowy plastyk w „Zamechu” współzakładał i kierował Klubem Młodej Inteligencji „Czerwona Oberża”, w 1961 roku założył i prowadził Laboratorium Sztuki i Galerię EL, inicjator i organizator Biennale Form Przestrzennych (1965–1973) oraz wielu innych wydarzeń artystycznych. Po wyjeździe do Niemiec zainicjował tzw. stacje sztuki w Cornbergu, Fuldzie, Eschwege i Kleinsassen. W 1990 roku otworzył Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hünfeld, gdzie zgromadził kolekcję sztuki awangardowej i prowadził Wolną Akademię Sztuki. W tym mieście zrealizował również ideę „otwartej książki” – popularyzując dokonania poezji konkretnej w przestrzeni miejskiej. Zmarł w sierpniu 2015 roku.
Nasze tegoroczne badania kontekstów lokalnych nawiązują do idei Bluma Kwiatkowskiego dotyczącej „rejonizacji”. Pomysł ten zakładał przydzielenie geograficznie wytyczonych obszarów konkretnym twórcom, którzy mieli dostrzegać lokalne problemy i podejmować działania mające na celu aktywne kształtowanie znanych im kulturowo okolic. Spośród koncepcji stworzonych przez Kwiatkowskiego szczególnie inspirujące jest określenie „robotnicy sztuki”. W latach 1972–1973 był współtwórcą pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej artystycznego zina „Notatnik Robotnika Sztuki”. Dziś to pojęcie powraca do naszego słownika w kontekście prekarności i niewidzialności edukatorek i edukatorów działających w przestrzeniach galerii i muzeów.
> strona konferencji Facebook
> szczegółowy program konferencji