Paweł Althamer

Ur. w 1967 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.

Rzeźbiarz, performer, autor instalacji i filmów wideo. Studiował w latach 1988-1993 na Wydziale Rzeźby w warszawskiej ASP w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Od 1991 roku wystawiał swoje prace wraz z innymi studentami i absolwentami, tzw. „Kowalnymi”. W 2004 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Vincenta van Gogha. Chociaż jest znany przede wszystkim z przeprowadzanych przez siebie performansów, akcji i innych działań, nigdy nie zaprzestał tworzenia rzeźb. Te ostatnie poruszają zagadnienia ludzkiego ciała, bardzo często są to autoportrety, portrety bliskich, wykonane z materiałów jednocześnie naturalnych i nietrwałych (ze słomy, zwierzęcych jelit, z wosku, włosów). Interesuje się poszerzaniem ludzkiej percepcji, eksperymentuje z różnorodnymi środkami zmieniającymi ludzką świadomość. W swoich projektach zachęca widzów do innego, głębszego wglądu w rzeczywistość, przyjrzenia się jej niczym scenom z filmu.

W wielu pracach pojawia się także aspekt aktywizacji społeczności, przede wszystkim lokalnej, jak na warszawskim Bródnie, gdzie powstała najsłynniejsza akcja Althamera – napis „2000” utworzony z odpowiednio zapalonych świateł w jednym z bródnowskich bloków.

 

Artyści
4/692

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Film
  FilmPaweł Althamer2005
 • Zdjęcie pracy Chór w moskiewskim metrze
  Chór w moskiewskim metrzePaweł Althamer2004
 • Zdjęcie pracy Pelago i Luka
  Pelago i LukaPaweł Althamer2003
 • Zdjęcie pracy Łódź i skafander
  Łódź i skafanderPaweł Althamer1991
 • Zdjęcie pracy Instrukcja obsługi
  Instrukcja obsługiPaweł Althamer1991
Wystawy
 • Grafika do wystawy Plac Małachowskiego 3
  18.06 – 30.09.2018
  Plac Małachowskiego 3

  Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki. 

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy W podróży
  21.03 – 25.04.2012
  W podróży

  W podróży to druga wystawa przygotowana przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki w ramach projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina. Prezentowane prace pochodzą z aktualnej kolekcji Zachęty, składającej się przede wszystkim z dzieł polskich twórców współczesnych – pokazywanych w galerii oraz przez nią współprodukowanych.

  Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina
 • Grafika do wystawy Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
  02.05 – 29.05.2011
  Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
  Pokazy filmów w ursula blickle videolounge

  Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez  polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad.

  Kunsthalle WienKunsthalle Wien
 • Grafika do wystawy Portret XXI wieku
  27.10 – 29.11.2009
  Portret XXI wieku
  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2003
  14.11 – 09.12.2003
  SPOJRZENIA 2003
  Nagroda Fundacji Kultury Deutsche Bank

  Spojrzenia 2003 to pokaz ośmiu młodych artystów polskich nominowanych do nagrody ufundowanej przez Fundację Kultury Deutsche Banku. Jest to w Polsce pierwsza poważna nagroda w dziedzinie sztuk wizualnych (bez ograniczeń ze względu na technikę czy media), ufundowana przez sponsora i przyznawana w dwustopniowych eliminacjach przez grono krytyków, historyków sztuki i artystów.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta