Piotr Wysocki

Ur. w 1976 roku w Kostrzynie nad Odrą, mieszka i pracuje w Warszawie.

Malarz, autor filmów, wideoinstalacji, performansu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 2008 roku w pracowni malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz pracowni przestrzeni audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Jest laureatem m.in. Samsung Art Master (2006) i Konkursu im. Eugeniusza Gepperta (2009), finalistą konkursu "Spojrzenia" (2011). Znany jest przede wszystkim jako twórca filmowych portretów zgłębiających zarówno psychologiczną, jak i społeczną kondycję swoich bohaterów. Do tworzonych przez siebie prac o ludziach wykluczonych podchodzi z niezwykłą społeczną wrażliwością i – co podkreślają krytycy – ze zrozumieniem i z pokorą wobec rejestrowanych osób i sytuacji. Jednym z ostatnio prezentowanych projektów było wideo Czuwaj, poświęcone żałobie narodowej w kwietniu 2010 roku w ramach Open City w Lublinie. 

Artyści
669/701

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Aldona
    AldonaPiotr Wysocki2006
Wystawy
  • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2011
    20.09 – 13.11.2011
    SPOJRZENIA 2011
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    Konkurs Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank, odbywający się co dwa lata, to prestiżowy projekt wspierający rozwój młodej sztuki polskiej. Dzięki tej inicjatywie możliwe jest wypromowanie w Polsce i za granicą najlepszych twórców młodego pokolenia oraz uhonorowanie najciekawszych postaw artystycznych. Laureatów wyłania międzynarodowe jury.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
    02.05 – 29.05.2011
    Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
    Pokazy filmów w ursula blickle videolounge

    Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez  polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad.

    Kunsthalle WienKunsthalle Wien
  • 28.09 – 11.11.2007
    Warianty
    Pracownia Kowalskiego 2006/2007
    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta