SPOJRZENIA 2011 Nagroda Fundacji Deutsche Bank
20.09 – 13.11.2011 SPOJRZENIA 2011 Nagroda Fundacji Deutsche Bank
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
artyści: Artur Malewski, Anna Okrasko, Konrad Smoleński, Ania i Adam Witkowscy, Piotr Wysocki, Honza Zamojski, Anna Zaradny
kurator: Daniel Muzyczuk
współpraca: Katarzyna Kołodziej
Spojrzenia 2011 to piąta edycja konkursu dla młodych polskich artystów. Inspiracją dla tegorocznej wystawy stały się słowa rozpoczynające esej filmowy Chrisa Markera Sans soleil, gdzie narratorka zestawia obraz szczęścia z czernią taśmy filmowej. To doskonała definicja szczęścia, którego jako pojęcia abstrakcyjnego w pełni komunikować się nie da. Jednocześnie scena otwierająca Sans soleil przypomina, że sztuka poprzez autorefleksję często dociera do podstawowych zagadnień dotyczących recepcji. Przywołany za Markerem stosunkowo niestabilny związek czerni i poszukiwania szczęścia znajduje zaskakujące odzwierciedlenie w pracach i wypowiedziach artystów nominowanych w konkursie. Narracja ekspozycji układa się konsekwentnie – od dojmującej wrażliwości i bólu powodowanego przez świat, poprzez różne sposoby kształtowania świata na własny użytek i introspekcję – z powrotem do nadwrażliwości na świat, lecz w zupełnie innej tonacji. Opowieść przypomina tym samym próbę zobrazowania newage’owego rozwoju osobowości.
Różnorodność postaw pozwala na liniowe połączenie poszczególnych prac. Artur Malewski umożliwia obserwację bólu, który życie może sprawiać. Widok cierpienia wywołuje znieczulicę, ale może wywoływać nadwrażliwość na gromadzące się i szukające ujścia bodźce. Takie przygotowania do eksplozji, do których nigdy nie dochodzi, ukazuje Konrad Smoleński. W reakcji na świat przychodzi działanie. Anna Okrasko przewrotnie wykorzystuje formę dokumentu do rejestracji i refleksji nad statusem emigranta. Można jednak pójść jeszcze dalej, co robi Piotr Wysocki wkraczając w życie człowieka i wykorzystując ramy projektu artystycznego do uszczęśliwienia go. Dwie kolejne prace w kontrastujący ze sobą sposób odnoszą się do introspekcji. Hip-hopowe rymy stają się podstawą książki i serii obiektów Honzy Zamojskiego, które pozwalają mu na samookreślenie. Natomiast Ania i Adam Witkowscy budują budkę medytacyjną umożliwiającą odcięcie się od bodźców zewnętrznych. Na końcu znajduje się swoista symulacja zatrzymanego czasu autorstwa Anny Zaradny. Instalacja poprzez dźwięk i obraz ukazuje świat w jego złożoności i unikatowości zjawisk. To powrót do świata, ale po doświadczeniu oświecenia.
W tym roku bardzo trudno było nam zdecydować, kto zostanie zwycięzcą konkursu Spojrzenia 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank. Po długich obradach podjęliśmy decyzję, że nagroda znów pójdzie w ręce artysty z Poznania – Konrada Smoleńskiego. Jury uważa, że jego prace współbrzmią z niewypowiedzianym niepokojem dzisiejszych dni. Nagradzamy go też za wrażliwe posługiwanie się dźwiękiem w sztuce wideo, co nie jest częste w Polsce. Oraz za subtelne relacje między obiektem, dźwiękiem i obrazem.
Drugą nagrodę, którą jest trzymiesięczny pobyt w Villa Romana we Florencji otrzymuje również artysta z Poznania Honza Zamojski – rewidujący idiom formalizmu, ale bez historycznych obciążeń. Jest to nowe i świeże podejście, które pozwala mu wykreować własną estetykę.
Wojciech Bąkowski
przewodniczący jury
Warszawa, 20 października 2011

ur. 1977 w Kaliszu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się sztukami wizualnymi i dźwiękiem. Członek grupy artystycznej Penerstwo, zespołów Kristen, KOT, Mama, Sixa, BNNT, animator sceny PINKPUNK. W latach 1998–2002 studiował fotografię w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom z zakresu intermediów u prof. Izabelli Gustowskiej). W latach 2002–2008 asystent w pracowni Audio Sfery i wykładowca podstaw wideo w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

ur. 1981 w Poznaniu. Mieszka i pracuje tamże. W latach 2002–2008 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prowadzi wydawnictwo MORAVA moravabooks.com. . Jest autorem rysunków, filmów wideo, obiektów przestrzennych, w tym ready mades.

ur. 1977 w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2003 ukończyła Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Szczecinie. Artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka. Tworzy instalacje, obiekty, fotografie i wideo, komponuje muzykę elektroakustyczną. Jest również autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych. Współtwórczyni i kuratorka wydawnictwa i projektu Musica Genera.

ur. 1975 w Tomaszowie Mazowieckim. Mieszka i pracuje w Łodzi. W latach 1996–2002 studiował na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Tworzy rzeźby, instalacje, obiekty oraz wideo. Zajmuje się filmem i realizuje akcje artystyczne.

ur. 1981 roku w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie i Rotterdamie. W latach 1999–2004 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Leona Tarasewicza), odbyła podyplomowy staż w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2005), a następnie studia w Piet Zwart Institute w Rotterdamie (2009–2011). Jest artystką sztuk wizualnych, tworzącą rzeźby, instalacje, wideo oraz fikcyjne dokumenty.

Adam Witkowski - ur. 1978 w Bydgoszczy. Mieszka i pracuje w Gdańsku. W latach 1998–2004 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (obronił pracę doktorską w 2011). Od 2007 wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w Pracowni Grafiki Multimedialnej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, tworzy instalacje z użyciem wideo oraz dźwięku i muzyki, a także projekty radiowe, muzykę teatralną, filmową.
Ania Witkowska - ur. 1978 w Bydgoszczy. Mieszka i pracuje w Gdańsku. W latach 1999–2003 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy instalacje i wideo, zajmuje się także

ur. 1976 w Dębnie Lubuskim. Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2008 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego). Tworzy filmy dokumentalne, instalacje wideo i malarstwo. Organizuje akcje w przestrzeni publicznej i warsztaty artystyczne.
SPOJRZENIA 2011
Nagroda Fundacji Deutsche Bank
20.09 – 13.11.2011
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Zobacz na mapie
Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny
kasa biletowa czynna do godziny 19.30
Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowana przez Fundację Deutsche Bank, Zachętę Narodową Galerię Sztuki i Deutsche Bank Polska S.A.
partner strategiczny: Centrum Dobrego Obrazu
sponsorzy galerii: PERI, Netia, Lidex
sponsorzy wernisażu: DeLonghi, Kenwood, Blikle, Freixenet, Kinga Pienińska
patroni medialni: Gazeta Wyborcza, TOK FM, The Warsaw Voice, Stolica, Art&Business, Artinfo.pl, Malemen