SPOJRZENIA 2011 Nagroda Fundacji Deutsche Bank

20.09 – 13.11.2011 SPOJRZENIA 2011 Nagroda Fundacji Deutsche Bank

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

artyści: Artur Malewski, Anna Okrasko, Konrad Smoleński, Ania i Adam Witkowscy, Piotr Wysocki, Honza Zamojski, Anna Zaradny
kurator: Daniel Muzyczuk
współpraca: Katarzyna Kołodziej

Spojrzenia 2011 to piąta edycja konkursu dla młodych polskich artystów. Inspiracją dla tegorocznej wystawy stały się słowa rozpoczynające esej filmowy Chrisa Markera Sans soleil, gdzie narratorka zestawia obraz szczęścia z czernią taśmy filmowej. To doskonała definicja szczęścia, którego jako pojęcia abstrakcyjnego w pełni komunikować się nie da. Jednocześnie scena otwierająca Sans soleil przypomina, że sztuka poprzez autorefleksję często dociera do podstawowych zagadnień dotyczących recepcji. Przywołany za Markerem stosunkowo niestabilny związek czerni i poszukiwania szczęścia znajduje zaskakujące odzwierciedlenie w pracach i wypowiedziach artystów nominowanych w konkursie. Narracja ekspozycji układa się konsekwentnie – od dojmującej wrażliwości i bólu powodowanego przez świat, poprzez różne sposoby kształtowania świata na własny użytek i introspekcję –  z powrotem do nadwrażliwości na świat, lecz w zupełnie innej tonacji. Opowieść przypomina tym samym próbę zobrazowania newage’owego rozwoju osobowości.

Różnorodność postaw pozwala na liniowe połączenie poszczególnych prac. Artur Malewski umożliwia obserwację bólu, który życie może sprawiać. Widok cierpienia wywołuje znieczulicę, ale może wywoływać nadwrażliwość na gromadzące się i szukające ujścia bodźce. Takie przygotowania do eksplozji, do których nigdy nie dochodzi, ukazuje Konrad Smoleński. W reakcji na świat przychodzi działanie. Anna Okrasko przewrotnie wykorzystuje formę dokumentu do rejestracji i refleksji nad statusem emigranta. Można jednak pójść jeszcze dalej, co robi Piotr Wysocki wkraczając w życie człowieka i wykorzystując ramy projektu artystycznego do uszczęśliwienia go. Dwie kolejne prace w kontrastujący ze sobą sposób odnoszą się do introspekcji. Hip-hopowe rymy stają się podstawą książki i serii obiektów Honzy Zamojskiego, które pozwalają mu na samookreślenie. Natomiast Ania i Adam Witkowscy budują budkę medytacyjną umożliwiającą odcięcie się od bodźców zewnętrznych. Na końcu znajduje się swoista symulacja zatrzymanego czasu autorstwa Anny Zaradny. Instalacja poprzez dźwięk i obraz ukazuje świat w jego złożoności i unikatowości zjawisk. To powrót do świata, ale po doświadczeniu oświecenia.

Kolejnym przewodnikiem po tegorocznych Spojrzeniach, ze względu na fakt, że komponowanie wystawy opiera się na wzajemnym zaufaniu, może być Oszust Hermana Melville’a. Tytułowy oszust wchodzi na pokład statku dnia 1 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy z przypadkowymi pasażerami. Nie znamy jego motywacji, ale obserwując korzyści, jakie uzyskuje po każdej z tych rozmów możemy założyć, że nie działa w celu poprawy swojej sytuacji materialnej. Jego celem jest raczej uzyskanie zaufania kolejnych napotkanych osób, a im bardziej rozmówca jest nieufny, tym większa zabawa z osiągnięcia założonego efektu. Takie zadanie stoi przed kuratorem –  przekonać do własnych celów, co oczywiście nie wyklucza poszanowania celów indywidualnych artystów biorących udział w wystawie. Szczęście w swoim intuicyjnym związku z czernią dało możliwość stworzenia nowej opowieści z danych wypowiedzi.

Konkurs Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank, odbywający się co dwa lata (pierwsza edycja miała miejsce w 2003 roku), to prestiżowy projekt wspierający rozwój młodej sztuki polskiej. Dzięki tej inicjatywie możliwe jest wypromowanie w Polsce i za granicą najlepszych twórców młodego pokolenia oraz uhonorowanie najciekawszych postaw artystycznych. Laureatów wyłania międzynarodowe jury. W tym roku wyniki obrad poznamy 20 października. Pierwsza nagroda w konkursie to 15 000 euro, drugą jest pobyt w Villa Romana  we Florencji. Tradycyjnie przyznamy też Nagrodę Publiczności.
  

Prace na wystawie

 • Zdjęcie pracy Artur Malewski, Łajka, 2008, technika mieszana/mixed media, 250 x 100 x 100 cm, dzięki uprzejmości artysty/courtesy of the artist
  Artur Malewski, Łajka, 2008, technika mieszana/mixed media, 250 x 100 x 100 cm, dzięki uprzejmości artysty/courtesy of the artist
 • Zdjęcie pracy Serce serc
  Serce sercArtur Malewski2011
 • Zdjęcie pracy Weltschmerz, Dede Koswara
  Weltschmerz, Dede KoswaraArtur Malewski2010
 • Zdjęcie pracy Weltschmerz, Joseph Carrey Merrick
  Weltschmerz, Joseph Carrey MerrickArtur Malewski2010
 • Zdjęcie pracy Ankieta
  AnkietaAnna Okrasko2011
 • Zdjęcie pracy Ankieta
  AnkietaAnna Okrasko2011
 • Zdjęcie pracy Ceremonia na waszym balkonie
  Ceremonia na waszym balkonieAnna Okrasko2010
 • Zdjęcie pracy Sobota / Zaterdag
  Sobota / ZaterdagAnna Okrasko2011
 • Zdjęcie pracy BNNT
  BNNTKonrad Smoleński2007
 • Zdjęcie pracy Energy Hunters
  Energy HuntersKonrad Smoleński2011
 • Zdjęcie pracy FV04
  FV04Konrad Smoleński2011
 • Zdjęcie pracy Guard
  Guard2009
 • Zdjęcie pracy Czarny kot
  Czarny kotAnia i Adam Witkowscy2011
 • Zdjęcie pracy Ania Witkowska, Bez tytułu / Untitled, instalacja wideo / videoinstallation, 2011
  Ania Witkowska, Bez tytułu / Untitled, instalacja wideo / videoinstallation, 2011
 • Zdjęcie pracy Ania Witkowska, Lista nazwisk – trybut dla Douglasa Gordona / List of Names – Tribute to Douglas Gordon, instalacja / installation, 2007
  Ania Witkowska, Lista nazwisk – trybut dla Douglasa Gordona / List of Names – Tribute to Douglas Gordon, instalacja / installation, 2007
 • Zdjęcie pracy Aldona
  AldonaPiotr Wysocki2006
 • Zdjęcie pracy Rymy jak dymy
  Rymy jak dymyHonza Zamojski2011
 • Zdjęcie pracy Statua
  StatuaHonza Zamojski2011
 • Zdjęcie pracy Wu
  WuHonza Zamojski2010
 • Zdjęcie pracy HARMONY OF HAPPINESS (NEVER REACHED)
  HARMONY OF HAPPINESS (NEVER REACHED) Anna Zaradny2008
 • Zdjęcie pracy PASS|ED
  PASS|EDAnna Zaradny20009
 • Zdjęcie pracy PASS|ED
  PASS|EDAnna Zaradny2009

Prace artystów w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Dizzy Spells
  Dizzy SpellsKonrad Smoleński2014
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016
 • Zdjęcie pracy All for Money/Money for Nothing
  All for Money/Money for NothingKonrad Smoleński2016

Werdykt Jury

Konrad Smoleński
został uznany najbardziej interesującym artystą młodej polskiej sceny artystycznej ostatnich dwóch lat

W tym roku bardzo trudno było nam zdecydować, kto zostanie zwycięzcą konkursu Spojrzenia 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank. Po długich obradach podjęliśmy decyzję, że nagroda znów pójdzie w ręce artysty z Poznania – Konrada Smoleńskiego. Jury uważa, że jego prace współbrzmią z niewypowiedzianym niepokojem dzisiejszych dni. Nagradzamy go też za wrażliwe posługiwanie się dźwiękiem w sztuce wideo, co nie jest częste w Polsce. Oraz za subtelne relacje między obiektem, dźwiękiem i obrazem.

Drugą nagrodę, którą jest trzymiesięczny pobyt w Villa Romana we Florencji otrzymuje również artysta z Poznania Honza Zamojski – rewidujący idiom formalizmu, ale bez historycznych obciążeń. Jest to nowe i świeże podejście, które pozwala mu wykreować własną estetykę.

Wojciech Bąkowski
przewodniczący jury
Warszawa, 20 października 2011

Pierwsza Nagroda
Konrad Smoleński

ur. 1977 w Kaliszu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się sztukami wizualnymi i dźwiękiem. Członek grupy artystycznej Penerstwo, zespołów Kristen, KOT, Mama, Sixa, BNNT, animator sceny PINKPUNK. W latach 1998–2002 studiował fotografię w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom z zakresu intermediów u prof. Izabelli Gustowskiej). W latach 2002–2008 asystent w pracowni Audio Sfery i wykładowca podstaw wideo w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Druga Nagroda
Honza Zamojski

ur. 1981 w Poznaniu. Mieszka i pracuje tamże. W latach 2002–2008 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Prowadzi wydawnictwo MORAVA moravabooks.com. . Jest autorem rysunków, filmów wideo, obiektów przestrzennych, w tym ready mades.

Nagroda publiczności
Anna Zaradny

ur. 1977 w Szczecinie. Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2003 ukończyła Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Szczecinie. Artystka dźwiękowa i wizualna, kompozytorka, instrumentalistka. Tworzy instalacje, obiekty, fotografie i wideo, komponuje muzykę elektroakustyczną. Jest również autorką muzyki do spektakli teatralnych i projektów multimedialnych. Współtwórczyni i kuratorka wydawnictwa i projektu Musica Genera.

Nominowani
Artur Malewski

ur. 1975 w Tomaszowie Mazowieckim. Mieszka i pracuje w Łodzi. W latach 1996–2002 studiował na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Tworzy rzeźby, instalacje, obiekty oraz wideo. Zajmuje się filmem i realizuje akcje artystyczne.

Anna Okrasko

ur. 1981 roku w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie i Rotterdamie. W latach 1999–2004 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Leona Tarasewicza), odbyła podyplomowy staż w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2005), a następnie studia w Piet Zwart Institute w Rotterdamie (2009–2011). Jest artystką sztuk wizualnych, tworzącą rzeźby, instalacje, wideo oraz fikcyjne dokumenty.

Ania i Adam Witkowscy

Adam Witkowski - ur. 1978 w Bydgoszczy. Mieszka i pracuje w Gdańsku. W latach 1998–2004 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (obronił pracę doktorską w 2011). Od 2007 wykłada w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w Pracowni Grafiki Multimedialnej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, tworzy instalacje z użyciem wideo oraz dźwięku i muzyki, a także projekty radiowe, muzykę teatralną, filmową.

Ania Witkowska - ur. 1978 w Bydgoszczy. Mieszka i pracuje w Gdańsku. W latach 1999–2003 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tworzy instalacje i wideo, zajmuje się także

Piotr Wysocki

ur. 1976 w Dębnie Lubuskim. Mieszka i pracuje w Warszawie. W 2008 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Jarosława Modzelewskiego oraz w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego). Tworzy filmy dokumentalne, instalacje wideo i malarstwo. Organizuje akcje w przestrzeni publicznej i warsztaty artystyczne.

O finalistach

Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: SPOJRZENIA 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  mediateka / filmy
  SPOJRZENIA 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
 • Grafika obiektu: Spojrzenia 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  mediateka / foldery / teksty
  Spojrzenia 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  Folder towarzyszący wystawie
 • Grafika obiektu: SPOJRZENIA 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
  mediateka / plakaty
  SPOJRZENIA 2011 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank
 • Grafika obiektu: Spojrzenia 2011
  mediateka / wideo dokumentacja
  Spojrzenia 2011
  Nagroda Fundacji Deutsche Bank
Powiązane wydarzenia
 • Grafika wydarzenia: oprowadzanie kuratorskie
  25.09.2011 (ND) 12:15
  oprowadzanie kuratorskie
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Spojrzenia 2011
  28.09.2011 (ŚR) 19:30
  Spojrzenia 2011
  spotkania z artystami
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Spojrzenia 2011
  01.10.2011 (SOB) 18:00
  Spojrzenia 2011
  spotkania z artystami
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • Grafika wydarzenia: Spojrzenia 2011
  06.10.2011 (CZW) 18:00
  Spojrzenia 2011
  spotkania z artystami
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • Grafika wydarzenia: sztuka współczesna i seniorzy
  11.10.2011 (WT) 12:15
  sztuka współczesna i seniorzy
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Spojrzenia 2011
  13.10.2011 (CZW) 19:00
  Spojrzenia 2011
  spotkania z artystami
  Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)sala kinowa
 • Grafika wydarzenia: Spojrzenia 2011
  15.10.2011 (SOB) 18:00
  Spojrzenia 2011
  spotkania z artystami
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • Grafika wydarzenia: Spojrzenia 2011
  18.10.2011 (WT) 19:00
  Spojrzenia 2011
  spotkania z artystami
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)

Informacje

SPOJRZENIA 2011
Nagroda Fundacji Deutsche Bank
20.09 – 13.11.2011

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Zobacz na mapie

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny    
kasa biletowa czynna do godziny 19.30   

Wystawa pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowana przez Fundację Deutsche Bank, Zachętę Narodową Galerię Sztuki i Deutsche Bank Polska S.A.

partner strategiczny: Centrum Dobrego Obrazu
sponsorzy galerii: PERI, Netia, Lidex
sponsorzy wernisażu: DeLonghi, Kenwood, Blikle, Freixenet, Kinga Pienińska
patroni medialni: Gazeta Wyborcza, TOK FM, The Warsaw Voice, Stolica, Art&Business, Artinfo.pl, Malemen