Wunderteam (Wojciech Duda, Włodzimierz Filipek, Rafał Jakubowicz i Maciej Kurak)

Poznańska grupa artystyczna założona w 2002 roku.

Pierwszymi członkami byli Wojciech Duda, Rafał Jakubowicz i Paweł Kaszczyński. W 2004 roku dołączył do nich Maciej Kurak, a rok później Włodzimierz Filipek. Od śmierci Filipka w listopadzie 2005 roku artyści działają w obecnym składzie. Są autorami akcji, interwencji w przestrzeni publicznej i filmów wideo. Tworzą w poetyce absurdu, bawią się z różnymi przejawami sztuki, często je ośmieszając, są autorami karykatur i pastiszów.

 

Artyści
657/689

Prace artystów w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Przyczepa
  Przyczepa Wunderteam (Wojciech Duda, Włodzimierz Filipek, Rafał Jakubowicz i Maciej Kurak)2005
Wystawy
 • Grafika do wystawy Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
  02.05 – 29.05.2011
  Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
  Pokazy filmów w ursula blickle videolounge

  Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez  polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad.

  Kunsthalle WienKunsthalle Wien
 • Grafika do wystawy Miasto Łódź
  31.07 – 03.10.2010
  Miasto Łódź

  Legendarną Łódź – z jej mocno wyczuwalną do dziś w tkance miejskiej historią, problemami społecznymi, postępującą modernizacją i komercjalizacją przestrzeni miejskiej, unikalnym Muzeum Sztuki i tradycją awangardy, historią artystycznych przedsięwzięć, organizowanych przez artystów dla artystów, sławną Szkołą Filmową i Akademią Sztuk Pięknych kształcącą artystów wizualnych i projektantów mody, czy wreszcie aktywną sceną muzyczną – chciałam zaprezentować w Projekcie Kordegarda.

  Projekt KordegardaProjekt Kordegarda