Anna Baumgart
Ur. w 1966 roku we Wrocławiu, mieszka i pracuje w Warszawie.
Rzeźbiarka, fotografka, autorka wideo, instalacji, performansów. Studiowała na Wydziale Rzeźby w gdańskiej PWSSP, na którym uzyskała dyplom w 1994 roku. Współtworzyła kilka galerii i kawiarni artystycznych (m.in. w CSW Zamek Ujazdowski), od 2005 roku współpracuje z warszawską galerią Lokal_30. Tworzy dzieła w nurcie sztuki krytycznej i feministycznej. Porusza problemy społecznych modeli wychowania różnicujących płeć, kondycji i funkcjonowania kobiety w społeczeństwie, stereotypowych wizerunków idealnej rodziny, szeroko pojętej tematyki ciała i tożsamości. Przede wszystkim tworzy wideo, bo – jak twierdzi – „kamera najlepiej utrwala to, co dzieje się wokół mnie”, a także dzięki temu medium może „skupić się na przekazie, na tym, co się wydarza, koncentrować się na kontakcie z bohaterkami”.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
02.05 – 29.05.2011Spektrum. Z kolekcji wideo ZachętyPokazy filmów w ursula blickle videolounge
Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad.
Kunsthalle WienKunsthalle Wien