Wojciech Bąkowski

Ur. w 1979 roku w Poznaniu, mieszka i pracuje w Poznaniu.

Autor filmów animowanych, wideo i audioperformansów, poeta, muzyk. Studiował na Wydziale Edukacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Audiosfery prof. Leszka Knaflewskiego oraz w Pracowni Animacji prof. Hieronima Neumana. Dyplom obronił w 2005 roku. Jest członkiem poznańskiej grupy Penerstwo, liderem kilku grup muzycznych, współpracuje z warszawską Galerią Stereo. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Deutsche Banku „Spojrzenia”. W dziedzinie animacji wykorzystuje technikę malowania (lub rysowania długopisem) kolejnych klatek filmowych bezpośrednio na taśmie, pod wpływem fascynacji twórczością Juliana Antonisza. Obrazy łączy z dźwiękiem – czytanymi przez siebie własnymi utworami poetyckimi. Najbardziej charakterystyczne dla twórczości Bąkowskiego jest działanie na pograniczu wielu dyscyplin, określa siebie mianem artysty totalnego. Stosuje specyficzny żywy język ulicy, który – jak sam zaznacza – jest bliższy rzeczywistości. Artysta jest niepoprawny politycznie, podkreśla swój image „grubiańskiego chłopaka z blokowiska”. 

Artyści
21/695

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Ukończono
    UkończonoWojciech Bąkowski, Anna Molska2009
  • Zdjęcie pracy Film mówiony 3
    Film mówiony 3Wojciech Bąkowski2008
Wystawy
  • Grafika do wystawy Choreografia ciał
    18.06 – 14.08.2011
    Choreografia ciał

    Wystawa Choreografia ciał odnosi się do związków sztuk wizualnych z choreografią i tańcem, tworzenia przez współczesnych artystów różnorodnych układów choreograficznych, mniej lub bardziej tanecznych czy dynamicznych, czasem opartych jedynie na minimalnym ruchu lub geście.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
    02.05 – 29.05.2011
    Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
    Pokazy filmów w ursula blickle videolounge

    Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez  polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad.

    Kunsthalle WienKunsthalle Wien
  • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2009
    19.09 – 15.11.2009
    SPOJRZENIA 2009
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    To już IV edycja odbywającego się raz na dwa lata konkursu Spojrzenia 2009 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank na najbardziej interesujących twórców młodej polskiej sceny artystycznej. Wystawa jest prezentacją siedmiu artystów nominowanych do nagrody, uhonorowaniem ich działalności artystycznej, która w ciągu ostatnich dwóch lat przyciągnęła szczególną uwagę krytyków i kuratorów.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta