O nas

Zachęta to miejsce,
gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki to jedna z wiodących instytucji kulturalnych w Europie. Misją Galerii jest upowszechnianie sztuki współczesnej we wszystkich jej aktualnych przejawach jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego.

Galeria organizuje wystawy czasowe, prezentując najciekawsze zjawiska w sztuce XXI i XX wieku. W jej ponad stuletnich wnętrzach pokazywane były dzieła wybitnych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Marlene Dumas, Luca Tuymansa, Jana LebensteinaZbigniewa Libery, Tadeusza KantoraKatarzyny Kozyry, Koji Kamoji, Susan Mogul, Yayoi Kusamy, Wilhelma Sasnala, Wolfganga Tillmansa. Zachęta przygotowuje też szeroko dyskutowane wystawy problemowe, jak „Z popiołów”, „Zza gór się słońce wznosi blade” czy „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Galeria prezentuje twórczość młodych artystów. Ich prace można oglądać m.in. w Miejscu Projektów Zachęty, czyli przestrzeni-laboratorium, będącej sceną artystycznych eksperymentów.

Galeria prowadzi działalność edukacyjną kierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do widzów dorosłych. Organizuje również cykle wydarzeń dostępnych, czyli uważnych na różnorodność potrzeb odbiorców. Publikuje książki o sztuce współczesnej oraz gromadzi informacje na temat współczesnego polskiego życia artystycznego. 

Zachęta posiada imponującą kolekcję, na którą składa się niemal 3700 prac z zakresu malarstwa, rzeźby, instalacji, wideo, grafiki czy performance’u.

Zadaniem Zachęty od ponad 70 lat jest opieka merytoryczna i organizacja ekspozycjiPawilonie Polskim w Wenecji na Biennale Sztuki i Biennale Architektury — jednych z najważniejszych przeglądów sztuki na świecie. Podczas 60. edycji Biennale Sztuki w Wenecji prezentuje projekt Powtarzajcie za mną II kolektywu Open Group i kuratorki Marty Czyż.

Jednym z najważniejszych zadań wpisanych w społeczną misję Zachęty jest upowszechnianie sztuki współczesnej, a tym samym ułatwianie odbiorcom z różnych środowisk i grup kontaktu z nią. Wizerunki prac z kolekcji Zachęty, materiały dokumentacyjne, edukacyjne i większość publikacji udostępniane są na licencjach Creative Commons na naszej stronie internetowej. To część realizowanego od 2011 roku projektu Otwarta Zachęta, w ramach którego galeria prowadzi politykę otwartościową.

Masz pytanie odnośnie Zachęty i jej działalności?
Nie wiesz do kogo się zwrócić? Pomożemy!

Jeśli interesuje cię kolekcja, wypożyczenia lub zdjęcia prac: j.puzynska@zacheta.art.pl,

Jeśli interesują cię nasze zbiory biblioteczne, archiwalne zdjęcia wystaw lub dokumentacja życia artystycznego po 1945 roku:  (dokumentacja),  (biblioteka)

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem przestrzeni:

Chciałbyś zostać stypendystą programu ±∞Zachęta? Informacje znajdziesz tutaj.

Jesteś beneficjentem lub chcesz złożyć wniosek w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

 

Statut Zachęty

Pobierz Statut (pdf)

Informacje o Zachęcie w PJM

00:00/00:00
Pobierz zdjęcia
  • Grafika obiektu: Zdjęcia Zachęty
    mediateka / galeria zdjęć
    Zdjęcia Zachęty