O nas

Zachęta to miejsce,
gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki to instytucja, której misją jest popularyzacja sztuki współczesnej jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego. Miejsce, gdzie prezentowane są najciekawsze zjawiska w sztuce XX i XXI wieku.

Galeria organizuje wystawy czasowe. W jej ponad stuletnich wnętrzach pokazywane były dzieła wybitnych artystów polskich i zagranicznych, m.in. Pawła Althamera, Marlene Dumas, Luca Tuymansa, Jana Lebensteina, Zbigniewa Libery, Daniela Libeskinda, Tadeusza Kantora, Katarzyny Kozyry, Yayoi Kusamy, Niki de Saint Phalle, Wilhelma Sasnala, Aliny Szapocznikow, Wolfganga Tillmansa. Zachęta przygotowuje też często szeroko dyskutowane wystawy problemowe, jak Klasycy XX wieku; Rewolucje 1968; Płeć? Sprawdzam! Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej; In God We Trust; Postęp i higiena; Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce czy Zaraz po wojnie. Część prac tworzonych przez artystów na konkretne wystawy trafia do kolekcji Zachęty.

Zadaniem Zachęty jest opieka merytoryczna i organizacja ekspozycji w Pawilonie Polskim w Wenecji na Biennale Sztuki i Biennale Architektury — jednych z najważniejszych festiwali sztuki na świecie. Galeria prowadzi też działalność edukacyjną kierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do widzów dorosłych, publikuje książki o sztuce współczesnej, gromadzi informacje na temat polskiego życia artystycznego po 1945 roku. 

Od początku Zachęta była otwarta na młodych artystów. Dziś ich prace można oglądać m.in. w Miejscu Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3. To przestrzeń-laboratorium i scena artystycznych eksperymentów. Ponadto co dwa lata (od 2003 roku) Zachęta wspólnie z Deutsche Bank Polska organizuje konkurs i wystawę Spojrzenia dla najbardziej interesujących młodych twórców na polskiej scenie artystycznej.

Jednym z najważniejszych zadań wpisanych w społeczną misję Zachęty jest upowszechnianie sztuki współczesnej, a tym samym ułatwianie odbiorcom z różnych środowisk i grup kontaktu z nią. Wizerunki prac z kolekcji Zachęty, materiały dokumentacyjne, edukacyjne i większość publikacji udostępniane są na licencjach Creative Commons na naszej stronie internetowej. To część realizowanego od 2011 roku projektu Otwarta Zachęta, w ramach którego galeria prowadzi politykę otwartościową.

Masz pytanie odnośnie Zachęty i jej działalności?
Nie wiesz do kogo się zwrócić? Pomożemy!

Jeśli interesuje cię kolekcja, wypożyczenia lub zdjęcia prac: j.puzynska@zacheta.art.pl,

Jeśli interesują cię nasze zbiory biblioteczne, archiwalne zdjęcia wystaw lub dokumentacja życia artystycznego po 1945 roku:  (dokumentacja),  (biblioteka)

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem przestrzeni:

Chciałbyś zostać stypendystą programu ±∞Zachęta? Informacje znajdziesz tutaj.

Jesteś beneficjentem lub chcesz złożyć wniosek w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego? Szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.

 

Statut Zachęty

Pobierz Statut (pdf)

Informacje o Zachęcie w PJM

00:00/00:00
Pobierz zdjęcia
 • Grafika obiektu: Zdjęcia Zachęty
  mediateka / galeria zdjęć
  Zdjęcia Zachęty

Rada programowa

Rada Programowa przy Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w latach 2013 - 2016:

 • dr hab. Marzanna Bogumiła Kielar – poetka
 • Maja Kleczewska – reżyserka teatralna
 • dr hab. Marek Krajewski – socjolog
 • dr hab. Marta Leśniakowska – historyczka sztuki i architektury
 • Zbigniew Libera – artysta
 • dr Tomasz Makowski – bibliotekarz i historyk, dyrektor Biblioteki Narodowej
 • prof. dr hab. Andrzej Mencwel – historyk literatury i kultury
 • Draginja Nadaždin – etnolożka i antropolożka, dyrektorka Amnesty International Polska
 • prof. dr hab. Maria Poprzęcka – historyczka sztuki, przewodnicząca Rady
 • Jadwiga Sawicka – artystka i kuratorka
 • dr hab. Andrzej Szczerski – historyk sztuki