
O nas
Miejsce Projektów Zachęty to przestrzeń-laboratorium, project room, scena artystycznych eksperymentów. Celem organizowanych w nim wystaw jest z jednej strony pokazanie współczesnych prac artystów z Polski i zagranicy, z drugiej – zaprezentowanie efektów ich działań przeprowadzanych specjalnie z myślą o przestrzeni galerii. MPZ pragnie dotrzeć nie tylko do młodego odbiorcy, ale do każdego widza zainteresowanego sztuką najnowszą. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.
Miejsce Projektów Zachęty rozpoczęło swoją działalność w 2012 roku w siedzibie przy ul. Gałczyńskiego 3. Budynek jest fragmentem kompleksu architektonicznego wybudowanego w 1950 roku jako część wschodniego zaplecza Nowego Światu. Jego projektantem był Zygmunt Stępiński, architekt odpowiedzialny m.in. za powojenną odbudowę Nowego Światu czy projekt kina Skarpa. W części parterowej miały znajdować się – jak podaje numer tygodnika „Stolica” z 1950 roku – „różnego rodzaju magazyny, zaopatrujące mieszkańców dzielnicy we wszelkie artykuły”. (W lokalu zajmowanym przez Miejsce Projektów Zachęty mieścił się wcześniej sklep z antykami). Ulica Gałczyńskiego w zamierzeniu miała stanowić pasaż spacerowy i taki charakter w pewnym stopniu zachowała do dzisiaj.
-
Miejsce Projektów Zachęty
wtorek – niedziela godz. 12 – 20
wstęp wolny(przestrzeń galerii jest częściowo niedostępna dla osób z niepełnosprawnością motoryczną)
ul. Gałczyńskiego 3, 00-362 Warszawa
-
16.02 – 07.04.2019Izabela Łęska, Mikołaj SzpaczyńskiNa końcu spojrzenia
Wielopoziomowy projekt dotyczy zagadnień związanych z ruchem i fizyczną obecnością. Z jednej strony wędrówka to stan pozwalający na chwilę zniknąć, wtopić się w otoczenie. Z drugiej — sprzyja on obserwacji pewnych zjawisk, które pozostają niewidzialne w innych warunkach. Wystawa, bawiąc się sposobami ekspozycji dzieł, stanowi wielowarstwową grę z ciałem i zmysłami odbiorcy, stając się dopiero w pełni zrozumiałą po przejściu całego dystansu w przestrzeni Miejsca Projektów Zachęty. W tym wypadku podróż zaczyna się od próby spotkania się twórców, kontynuuje w komentarzu do ich wspólnych wrażeń z funkcjonowania w świecie sztuki, czerpiąc z takich pojęć jak współczynnik widoczności, i zamyka refleksjami na temat pomijanych aspektów pracy artystycznej.
Miejsce Projektów ZachętyMPZ