O nas

MPZ
Miejsce Projektów Zachęty jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 12–20, wstęp na wystawy jest bezpłatny

Miejsce Projektów Zachęty, oddział Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, działa przy ul. Gałczyńskiego 3 od 2010 roku. Nazwa nawiązuje do koncepcji „project room” – galerii eksperymentalnej oddanej artystom do tworzenia specjalnych projektów. Wystawy tu prezentowane w różny sposób interpretują położenie i kształt architektoniczny tego miejsca, rozwijają określone wątki tematyczne bądź też ukazują twórczość odbijającą indywidualne światy autorów. Budynek, w którym mieści się galeria, powstał w 1950 roku, a autorem jego projektu jest architekt Zygmunt Stępiński, odpowiedzialny m.in. za powojenną odbudowę Nowego Światu. Pomieszczenie pełniło wcześniej funkcję sklepu, ostatnio z antykami. Ulica Gałczyńskiego w zamierzeniu miała stanowić pasaż spacerowy i do dzisiaj zachowała charakter zacisznego zaplecza ruchliwego Nowego Światu. Autorem wystroju wnętrza, logo galerii i projektów druków jest Jakub Jezierski.

W MPZ prezentujemy projekty indywidualne artystów z Polski i zagranicy, młodych i starszych. Pojawiają się też wystawy tematyczne oraz powstałe w dialogu dwojga artystów. Skłaniają one widza do aktywnego współuczestnictwa i refleksji nad tematami poruszanymi przez autorów. Dodatkowe pole do dyskusji stwarza program towarzyszący w postaci spotkań z artystami, wykładów specjalistów z różnych dziedzin, do których odwołuje się tematyka wystaw, warsztatów dla dzieci i dorosłych czy koncertów. Latem wydarzenia te mogą odbywać się na tarasie przed galerią.

Miejsce Projektów Zachęty nie ma określonej linii tematycznej. Do tej pory w galerii prezentowane były projekty site specific autorstwa: Jaśminy Wójcik, Basi Bańdy, Michała Frydrycha, kolektywu Silverado, Mateusza Dąbrowskiego, Agaty Borowej, Lado Lomitashvilego, Magdaleny Łazarczyk, Macieja Salamona czy Attili Csörgö. W artystyczny dialog weszli ze sobą: Małgorzata Jabłońska i Krzysztof Szewczyk, Jasia Chomenko i Gamlet, Magda Franczak i Yael Frank, Zuzanna Sękowska i Łukasz Radziszewski, Agata Kus i Michał Dymny, Anna Panek i Won Seung Won, Izabela Łęska i Mikołaj Szpaczyński, Bartosz Zaskórski i Tomasz Zaskórski, Magda Bielesz i syn, Małgorzata Pawlak i Mikołaj Kowalski. Wystawy zbiorowe poruszały rozmaitą tematykę: wątki kubańskie eksplorował projekt „Fragmentos”, o związkach sztuki i muzyki traktowała wystawa „Brasil. Arte/Musica”, niełatwe położenie Mołdawii przedstawiał przegląd „Czekając na lepsze czasy”. Do historii ceramiki odnosiła się wystawa „Eksperyment łysogórski”, a do wakacyjnych klimatów nawiązywała ekspozycja „Egzotyczne?”. Na temat skomplikowanych związków historii i sztuki wypowiedzieli się w projekcie „Ponovo upotrebiti” artyści urodzeni w byłej Jugosławii. Przegląd pomysłów młodych designerów nosił tytuł „Gry i zabawki”. Młodzi twórcy z Polski i Rumunii prezentowali wspólnie swoje prace w Art Encounters Foundation w Timisoarze i MPZ („Czuję coś, nie wiem co”). Podobną wymianę artystyczną nawiązaliśmy wcześniej z project roomami przy MoCA w Belgradzie i Tabakalerze w San Sebastian. Inne wystawy młodych artystów nosiły tytuł „Seštil” i „Złożone, rozłożone”.

Od jakiegoś czasu wśród wystaw indywidualnych przeważają projekty będące refleksją nad kondycją współczesnego świata, o tematyce ekologicznej, postulujące powrót do natury i ochronę jej zasobów, czy też zbliżenie z osobami nie-ludzkimi. Ich autorami byli: Alicja Łukasiak, Natalia Bażowska, Karolina Grzywnowicz, Anna Siekierska, Bartosz Mucha, Monika Chlebek, Kimba Frances Kerner, Edyta Hul. Bardziej konceptualne czy skupione na indywidualnych historiach podejście do sztuki prezentowały wystawy: Izabelli Jagiełło, Wojciecha Gilewicza, Flo Kasearu, Justyny Wencel, Ievy Epnere, Habimy Fuchs, Alicji Dobruckiej, Zofii Gramz, Tomasza Saciłowskiego, Andrieja Polukorda, Janusza Łukowicza, Marty Węglińskiej, Gaëlle Choisne, Pauliny Pankiewicz, Małgorzaty Markiewicz, Karoliny Balcer czy Marty Zgierskiej.

Miejsce Projektów Zachęty jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 12–20, a wstęp na wystawy jest bezpłatny.

kuratorka MPZ: Magda Kardasz
współpraca: Pola Gadowska

Informacja w polskim języku migowym

00:00/00:00
Godziny otwarcia
  • Zdjęcie miejsca: Miejsce Projektów Zachęty

    Miejsce Projektów Zachęty

    wtorek – niedziela godz. 12 – 20
    wstęp wolny

    (przestrzeń galerii jest częściowo niedostępna dla osób z niepełnosprawnością motoryczną)

    ul. Gałczyńskiego 3, 00-362 Warszawa
Wystawy w MPZ
wszystkie
  • Grafika do wystawy Małgorzata Niedzielko
    25.10.2024 – 05.01.2025
    Małgorzata Niedzielko
    Puste miejsce po radości

    Wystawa Puste miejsce po radości prezentuje wybór instalacji rzeźbiarskich, fotografii i filmów powstałych w ostatnich latach w „naturalnej pracowni” artystki. Składają się na nią rzeźby, zdjęcia i krótkie filmy z cyklu Kompost przygotowane z myślą o Miejscu Projektów Zachęty. Artystka bawi się w nich ideą artystycznego recyklingu fizycznie i symbolicznie włączając swoją sztukę w wielkie koło przemiany materii.

    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
Zobacz także
  • Grafika obiektu: Karolina Grzywnowicz
    mediateka / galeria zdjęć
    Karolina Grzywnowicz
    Chwasty
  • Grafika obiektu: Czekając na lepsze czasy
    mediateka / plakaty
    Czekając na lepsze czasy
  • Grafika obiektu: Karolina Grzywnowicz. Chwasty
    mediateka / foldery / teksty
    Karolina Grzywnowicz. Chwasty
    Folder towarzyszący wystawie
  • Grafika obiektu: Natalia Bażowska
    mediateka / galeria zdjęć
    Natalia Bażowska
    Leże
  • Grafika obiektu: Natalia Bażowska. Leże
    mediateka / foldery / teksty
    Natalia Bażowska. Leże
    Folder towarzyszący wystawie
  • Grafika obiektu: Egzotyczne?
    mediateka / galeria zdjęć
    Egzotyczne?
  • Grafika obiektu: Karolina Grzywnowicz. Chwasty
    mediateka / plakaty
    Karolina Grzywnowicz. Chwasty
  • Grafika obiektu: Egzotyczne?
    mediateka / foldery / teksty
    Egzotyczne?
    Folder towarzyszący wystawie