Wilhelm Sasnal

Ur. w 1972 roku w Tarnowie, mieszka i pracuje w Krakowie.

Malarz, rysownik i autor filmów. W latach 1992-1994 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, w latach 1994-1999 malarstwo na tamtejszej ASP. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Leszka Misiaka. Był współzałożycielem w 1996 roku nieistniejącej już grupy Ładnie. Obecnie jest związany z Fundacją Galerii Foksal w Warszawie, współpracuje także z „Krytyką Polityczną”. W 2006 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Vincenta van Gogha. Zdobył niezwykłą popularność poza granicami kraju, jego prace znalazły się w najważniejszych kolekcjach publicznych i prywatnych, miał wiele ważnych wystaw. Jest uznawany przez krytyków za jednego z najważniejszych twórców młodego pokolenia.

Dla artysty podstawową inspiracją jest współczesność i codzienność – wydarzenia i ludzie z jego otoczenia, muzyka, książki, komiksy czy fotografie. Równolegle nie boi się podejmować – często trudnych – dialogów z historią. Jego obrazy są niezwykle syntetyczne, skrótowe, kolory nakłada płasko, uzyskując plakatową i bardzo nowoczesną w wyrazie formę. W przypadku filmów jest wierny tradycyjnej taśmie 8 i 16 mm ze względu na efekty, sposób projekcji, a także – jak sam twierdzi – „taśma jest krótka, ma tylko trzy minuty i muszę podejmować decyzje, że właśnie w tym momencie coś kręcę”. 

Artyści
515/702

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Kraków - Warszawa
    Kraków - WarszawaWilhelm Sasnal2006
  • Zdjęcie pracy Portret Erykah Badu
    Portret Erykah BaduWilhelm Sasnal2004
  • Zdjęcie pracy Kacper
    KacperWilhelm Sasnal2004
  • Zdjęcie pracy Bez tytułu, cykl rysunków
    Bez tytułu, cykl rysunkówWilhelm Sasnal2004
Wystawy
  • Grafika do wystawy Nieskończony rejestr
    19.09 – 27.09.2015
    Nieskończony rejestr
    Obrazy i ich muzyczne interpretacje

    Pokaz w sali warsztatowej Zachęty stanowi podsumowanie projektu Muzyczne obrazy, w którym przez cały rok szkolny w ramach autorskiego programu nauczania muzyki uczestniczyli uczniowie jednego z warszawskich gimnazjów. Spotkania w Zachęcie stały się okazją do poznania nowych technik instrumentalnych, współczesnych kompozytorów i literatury muzycznej w konfrontacji z historią sztuki i dziełami sztuki współczesnej.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Postęp i higiena
    29.11.2014 – 15.02.2015
    Postęp i higiena

    Prezentowana w Zachęcie wystawa „Postęp i higiena” poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy W podróży
    21.03 – 25.04.2012
    W podróży

    W podróży to druga wystawa przygotowana przez Zachętę Narodową Galerię Sztuki w ramach projektu Galeria sztuki na Lotnisku Chopina. Prezentowane prace pochodzą z aktualnej kolekcji Zachęty, składającej się przede wszystkim z dzieł polskich twórców współczesnych – pokazywanych w galerii oraz przez nią współprodukowanych.

    Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina
  • Grafika do wystawy Inwazja dźwięku
    07.04 – 02.08.2009
    Inwazja dźwięku
    Muzyka i sztuki wizualne

    Wystawa Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne proponuje odczytanie estetycznych relacji pomiędzy sztukami wizualnymi i muzyką w kontekście współczesnej kultury. Zamiast śledzić historię tych związków proponujemy przyjrzeć się rozmaitym sposobom, w jakie artyści posługują się obrazem i dźwiękiem, rozszerzając znaczenia, sugerując skojarzenia, podpowiadając nastroje, czy wręcz przeciwnie, podkreślając przesłanie poprzez kontrast charakteru muzyki i obrazu.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Wilhelm Sasnal
    27.11.2007 – 02.03.2008
    Wilhelm Sasnal
    Lata walki

    Twórczość Wilhelma Sasnala sytuuje się pomiędzy odtwarzaniem codziennej rzeczywistości a problematyzacją malarstwa poprzez wprowadzanie szerszych kontekstów.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta