Sarkis
Sarkis (właśc. Sarkis Zabunyan, ur. 1938, Stambuł) — artysta ormiański, jeden z najważniejszych artystów światowej sceny artystycznej. Od 1964 roku mieszka w Paryżu. Był jednym z kilkunastu młodych artystów zaproszonych przez kuratora i krytyka sztuki Haralda Szeemanna do przełomowej wystawy Live in Your Head: When Attitudes Become Form w Kunsthalle Bern (1969), ukazującej nową wizję sztuki współczesnej. Od lat siedemdziesiątych brał udział w wielu międzynarodowych prezentacjach, m.in. Documenta w Kassel, Biennale w Wenecji, Stambule, Sao Paulo i Sydney. W ciągu ostatnich lat wystawiał m.in. w Musée du Louvre w Paryżu, Museum Boijmans van Beuningen w Rotterdamie, MAMCO w Genewie, Musée d’art moderne w Centre Pompidou w Paryżu, Istanbul Modern w Stambule, Museul National de Artă Contemporană MNAC w Bukareszcie. W 2015 roku na 56 Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji brał udział w nagrodzonej Złotym Lwem wystawie zbiorowej w Pawilonie Armeńskim (Armenity, klasztor na wyspie San Lazzaro degli Armeni) oraz reprezentował Turcję instalacją Respiro w formie neonowej „oddychającej” tęczy, która w metaforyczny sposób odnosiła się do upływającej właśnie rocznicy stulecia ludobójstwa Ormian. Ważną częścią jego działalności jest nauczanie. Na przełomie 2017/2018 roku odbyła się w Zachęcie indywidualna wystawa Sarkisa.
Syn rzeźnika, z malarstwem zetknął się po raz pierwszy, kiedy natrafił na reprodukcję obrazu Edvarda Muncha w gazecie. „To odmieniło moje życie” — mówi. Wątek dzieła — zarówno „ikony” historii sztuki (jak obrazy Muncha czy Paola Uccello), wizerunku ze współczesnej kultury wizualnej lub wytworu tradycji pozaeuropejskiej — często powraca w jego twórczości. Stosuje najróżniejsze techniki: fotografię, wideo, malarstwo, rysunek, a nawet witraż, tworzy obiekty i instalacje, często z wykorzystaniem neonów. W swoich pracach łączy intelektualną tradycję kultur Wschodu i Zachodu, podejmuje zagadnienia związane z czasem i pamięcią. Wiele jego dzieł odnosi się do dramatycznych momentów w historii ludzkości, wojny i przemocy, ale także pamięci i tożsamości.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.