Lepsza ja

07.07 – 27.08.2017 Lepsza ja

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

udział biorą: Centrum w Ruchu (Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak), Xavier Cha, Nina Cristante, Jennifer Lacey, Dominika Olszowy, Paweł Sakowicz, Cally Spooner, Marta Ziółek
kuratorka: Magdalena Komornicka
współpraca: Zuzanna Zasacka
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

Samoświadomość, kreatywność, zdrowie, asertywność, terapia, komfort psychiczny, cieszenie się życiem, realizowanie potrzeb, pragnień i celów, niezależność, wolność, poczucie spełnienia, dbanie o siebie, samoakceptacja, optymizm, aktywność, uroda, młodość, szczęście, dobre samopoczucie, sport, dieta, zdrowe odżywianie — czy te hasła brzmią znajomo?

Przyszło nam żyć w czasach, w których dążenie do kreowania nowej, lepszej, perfekcyjnej wersji siebie jest podstawą codziennego funkcjonowania. Ulepszanie siebie to nie tylko styl życia i moda, ale i siła napędowa rynku. Na tym dążeniu opierają się strategie marketingowe i reklama, tym żywią się media. Siłownie pękają w szwach, półki w sklepach uginają się od produktów ekologicznych, księgarnie pełne są poradników podpowiadających, jak żyć lepiej i zdrowiej i jak być szczęśliwym, Instagram został opanowany przez licznych guru fitnessu, a smartfony przez aplikacje treningowe. Liczymy kroki, kilometry, kalorie, wypite szklanki wody, długość i jakoś snu. Zalewają nas oferty warsztatów i kursów, dzięki którym zyskamy świadomość ciała, zdobędziemy siłę i pewność siebie, odnajdziemy szczęście. Ćwiczymy jogę, medytujemy i uczestniczymy w terapiach, a koncerny farmaceutyczne zbijają fortuny na lekach antydepresyjnych. Czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy częścią kultury indywidualizmu i dyskursu terapeutycznego.

Przemiany życia społecznego ukształtowały współczesnego człowieka jako rozdartego pomiędzy pragnieniem bycia sobą a potrzebą akceptacji. Nie jesteśmy doskonali, bywamy w gorszej formie, ale wiemy już, że możemy sobie pozwolić na słabość. W obecny pęd ku zdrowiu i szczęściu wpisane jest też widmo porażki i zawodu. Dbanie o sprawne ciało może prowadzić do samooskarżeń i samopotępienia, a w konsekwencji do rozczarowania sobą i poczucia winy. Z czasem odkrywamy, że granica pomiędzy tym, co nam służy, a tym, co nam szkodzi, jest płynna. Jednak potrzeba ruchu nie zawsze jest podyktowana modą ani nie musi być socjologicznym dowodem na rozwój kapitalizmu — bywa, że biegamy, bo dzięki temu czujemy się lepiej.

Człowiek, ciało i ruch, doświadczenie cielesności, obecności, współdziałania, interakcji z drugim człowiekiem znalazły się wobszarze zainteresowania artystów. Obserwujemy ostatnio kolejny zwrot ku performansowi, a także włączanie tańca i choreografii w działania i programy instytucji sztuki. W ostatnich latach wystawy oparte na szeroko rozumianych działaniach performatywnych takich artystów, jak np. Tino Sehgal, Boris Charmatz czy Anne Imhof można było oglądać na całym świecie, również w Polsce. W Metropolitan Museum w Nowym Jorku odbywają się ćwiczenia sportowe (Museum Workout), w ramach ostatniego Berlin Biennale organizowano treningi interwałowe, Brooklyn Museum i Victoria and Albert Museum prowadzą zajęcia z jogi. 

Wystawa Lepsza ja jest refleksją na temat współczesnej kultury indywidualizmu, jej przyczyn, efektów i skutków ubocznych. Składa się z działań, performansów, treningów i warsztatów z udziałem publiczności, a jej przestrzeń stanie się sceną, siłownią, salą do jogi i gabinetem terapeutycznym oraz miejscem rozmowy. Sale galerii nie będą służyć prezentacji obiektów sztuki, wypełnią je ludzie i działania. Przez siedem tygodni trwania wystawy widzowie będą mogli zobaczyć teatrzyk Dominiki Olszowy, wziąć udział w treningach i konsultacjach dietetycznych Niny Cristante, uczestniczyć w warsztatach, próbach i performansach choreografek z Centrum w Ruchu, doświadczyć sesji hipnozy Xavier Cha, nauczyć się płakać dzięki Cally Spooner, poznać Pamelę wykreowaną przez Martę Ziółek, poddać się terapii Jennifer Lacey i wziąć udział w praktyce skakania z Pawłem Sakowiczem.

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Jumpcore
  JumpcorePaweł Sakowicz2017

DOMINIKA OLSZOWY. EGO TRIP
7–9 lipca, godz. 18-20

„Mam zaszczyt zaprosić państwa na teatrzyk Ego Trip — podróż po mnie. Zapętlony spacer po scenograficznych górach, po dolinie anielskiej, wśród której kwitną róże zachwycenia i białe lilie ubóstwa. Teatrzyk zrealizowany jest we współpracy z aktorką Dominiką Biernat. Pejzaż jest pod patronatem koguta”.

Dominika Olszowy realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, rzeźbę, instalację i scenografię. Absolwentka kierunku intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w pracowni wideo Marka Wasilewskiego. Od 2008 roku tworzy efemeryczną Galerię Sandra. Współtworzyła radykalną grupę hiphopową Cipedrapskuad. Członkini i współzałożycielka gangu motorowerowego Horsefuckers M.C.

Fragment teatrzyku Dominiki Olszowy "Ego trip"

00:00/00:00

NINA CRISTANTE. Zao Dha Diet (ZDD) i Fitness Povero (FP)
11–16 lipca, godz. 10–11.30 oraz 12–13.30

Dieta Zao Dha (ZDD) i Fitness Povero (FP) to bieżące projekty Niny Cristante, które przyjmują formę systemu konsultacji zdrowotnych.

Artystka razem z fizjoterapeutą Krzysztofem Stefankiem poprowadzą serię treningów dla seniorów na siłowniach miejskich w czterech różnych miejscach w Warszawie. Każda sesja składa się z 45 min treningu i 45 min szkolenia jak wykorzystywać urządzenia znajdujące się na miejskich siłowniach z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb uczestników. 


W ramach wystawy można było również uzyskać porady dietetyczne i umówić się z artystką na konsultację zdrowotną.


W salach Zachęty podczas trwania wystawy odbyły się projekcje dwóch nowych filmów artystki.

Nina Cristante. Senior

00:00/00:00

CENTRUM W RUCHU. #SPA — Summertime Performing Arts
18–23 LIPCA

Siedziba Centrum w Ruchu to korytarz i dwie sale lekcyjne w budynku byłego gimnazjum. To miejsce dla choreografii powołane i prowadzone przez twórców. Przestrzeń #SPA nawiązuje do niego. Zaś w ramach tej letniej rezydencji Centrum w Ruchu odkrywa dla wzroku to, czego zwykle zobaczyć nie można. W Centrum w Ruchu odbywa się praca, która jest efemeryczna, może wydawać się enigmatyczna, pozostaje niewidoczna, a więc trochę nie istnieje. W #SPA jej status zmienia się.

Zapraszamy widza, by wszedł do pracowni-studia, gdzie zobaczy dziejącą się w czasie rzeczywistym pracę. Nie są to gotowe spektakle, których kształt jest konsekwencją szeregu wcześniejszych wyborów, ale zdarzenia rozwijające proces choreograficzny.

W #SPA zapraszamy do towarzyszenia, podglądania i uczestniczenia w stwarzaniu ciał, ruchu, zdarzeń. Do wejścia w przestrzeń prób, praktyk i rozmów — po to, aby zobaczyć unikalny performans; moment, w którym pomysły zaczynają się materializować i istnieć. Jego pozostałości być może znajdą swoje miejsce w „produkcie końcowym”, czyli spektaklu, ale on sam nigdy się nie powtórzy.

W #SPA ważny jest relaks, zniesienie barier, rozmycie granic między widocznym i niewidocznym. Rozluźnijmy ciało, rozluźnijmy oczekiwania, rozluźnijmy wyobraźnię.

Siedem uczestniczących w wystawie choreografek otwiera niewyczerpane i nieograniczone bogactwo choreograficznych światów i metodologii.

Artystki Centrum w Ruchu #SPA: Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Magdalena Ptasznik, Marysia Stokłosa, Iza Szostak.

Harmonogram działań (lista artystów)

Renata Piotrowska-Auffret

18.07 (wtorek), godz. 13–13.30
Warsztaty fitness Love Exercises dla matek z dziećmi w wieku od pół do półtora roku. Po warsztatach zapraszamy na rozmowę.

Czy chciałabyś wrócić do formy po porodzie, mieć więcej siły do podnoszenia, przenoszenia i trzymania swojego malucha, a jednocześnie nie masz z kim go zostawić w domu? Przyjdź z niemowlakiem na zajęcia — te warsztaty są stworzone dla was!

Podczas zajęć uczestniczki będą wzmacniać ogólną kondycję ciała, ze szczególnym uwzględnieniem pracy mięśni, a niemowlaki „wystąpią w roli” naturalnych ciężarków. Jednocześnie, ćwiczenia skonstruowane są w taki sposób, że będą zabawą dla mam i ich dzieci.

18.07 (wtorek), godz. 15–19
Otwarte próby
19.07 (środa), godz. 16-19
Otwarte próby
20.07 (czwartek), godz. 14-16
Otwarte próby
20.07 (czwartek), godz. 16–18
Praktyki performatywne do nowego spektaklu.
Współpraca: Karolina Kraczkowska i zaproszeni goście

„Spektakl, nad którym obecnie pracuję, to druga część trylogii dotyczącej wielkich słów i fenomenów obecnych w naszym życiu: śmierci, miłości, wolności. Premiera zaplanowana jest na grudzień 2017. Podczas wystawy w Zachęcie chciałabym razem z zaproszonymi gośćmi podzielić się z odwiedzającymi kilkoma materiałami, będącymi zalążkami potencjalnych scen powstającego spektaklu. Interesuje mnie fizyczność miłości — jej reprezentacje, zjawiska i kontrowersje wokół. Miłość seksualna, rodzicielska, bezwarunkowa i ich doświadczenia graniczne. Interesuje nas fizyczność miłości — jej reprezentacje, zjawiska i kontrowersje wokół. Miłość seksualna, rodzicielska, bezwarunkowa i ich doświadczenia graniczne. Przyjdź, a będzie nam dobrze! Akceptacja, afirmacja, relacja. Tego potrzebujesz tak jak my!”

Renata Piotrowska-Auffret — choreografka i performerka; w swojej pracy wykorzystuje narzędzia tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru. Choreografię łączy z myśleniem konceptualnym. Interesują ją współczesne polityki ciał i tożsamości widziane przez pryzmat popkultury, historycznych reprezentacji oraz wizerunków wziętych z obcych kultur. Absolwentka Akademii Teatralnej i programu ex.e.r.ce Research and Choreography w CCN Montpellier we Francji. www.renatapiotrowska.pl

Iza Szostak

18.07 (wtorek), 19.07 (czwartek), 22.07 (sobota), godz. 12–14
Cykl warsztatów tanecznych dla seniorów Inhalatorium.

Inhalatorium to miejsce wypoczynku, ale i kolektywnego wysiłku. Morski mikroklimat Inhalatorium o każdej porze roku skutecznie relaksuje, niwelując przemęczenie. Wygodne leżaki i wyciszające słodko-gorzkie rytmy muzyki gwarantują przyjemny odpoczynek.

Podczas warsztatów będziemy uczyć się m.in. poppingu w zwolnionym tempie, czyli stylu tańca hip-hop, który polega na szybkim spinaniu i rozluźnianiu mięśni.

Znajdziemy czas na śpiewanie piosenek, a może nawet chóralne wycie. Dominować będzie jednak cisza, a komunikacja potoczy się bezgłośnie poprzez wymianę kart à la flirt towarzyski.

22.07 (sobota), godz. 18–19.30, 23.07 (niedziela), godz. 16–17.30 Performans Inhalatorium, z udziałem seniorów, współpraca: Kuba Słomkowski. Po performansie zapraszamy na rozmowę.

Zachęcamy do przyjścia na warsztaty w wygodnym stroju i obuwiu sportowym.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich niezależnie od doświadczenia.

Iza Szostak — tancerka, choreografka. Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie i Codarts/Rotterdam Dance Academy. W swojej praktyce choreograficznej powołuje się na ruch autentyczny, choreologię oraz improwizację; tworzy systemy komunikacji pomiędzy ciałem i obiektem. Autorka m.in. spektakli RE//MIX Merce Cunningham; Ciało. Dziecko. Obiekt; Europa. Śledztwo; Balet koparyczny.

Maria Stokłosa

18.07 (wtorek), godz. 14–18, 19.07 (środa), godz. 12–18
Otwarte próby Wychodząc od działania z udziałem „świadka” - fińskiej performerki i choreografki Maiji Reety Raumanni

20.07 (czwartek), 19–19.45
Performans Wychodząc od działania. Po performansie zapraszamy na rozmowę

Wychodząc od działania to projekt, którego czas trwania nie jest zamknięty w jednym pokazie. Czterdzieści performansów, które artystka wykona od maja do grudnia 2017 dla publiczności od jednego do stu widzów, będzie odbywać się w różnych miejscach w Warszawie — w galeriach, muzeach i teatrach. Punktem wyjścia dla projektu jest praktyka improwizacyjna amerykańskiej choreografki Meg Foley — Action is Primary. Stokłosa sięga po nią, aby zderzyć ją z nowym nastawieniem i zainteresowaniami, w innym miejscu niż to, w którym po raz pierwszy próbowała praktyki Foley. Zaprasza do procesu inne artystki oraz widzów. Regularne prezentacje są równoznaczne z ewolucją pracy, czyli pojawiania się nowych zasad, tematów oraz pytań.

Wychodząc od działania to wprowadzenie ciała w ruch, to katalizator, w którym tożsamość, stany emocjonalne, taniec i wyobraźnia podlegają transformacji i destabilizacji. Tematem przewodnim Wychodząc od działania w Zachęcie będzie przyjemność.

Choreografia i wykonanie: Maria Stokłosa, we współpracy z rzeźbiarką Alicją Bielawską, dramaturżką Eleonorą Zdebiak i zaproszonym „świadkiem” — Maiją Reetą Raumanni.

21.07 (piątek) 12–14
Warsztaty Fake Healing (niby-uzdrawiania) dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia. Po warsztatach zapraszamy na rozmowę.

Fake Healing to zestaw zasad grupowego niby-uzdrawiania, inspirowany metodami pracy takich artystów jak Valentina Desideri, Jennifer Lacy, Keith Hennessy i Peter Pleyer.

Zachęcamy do przyjścia na warsztaty w wygodnym stroju i obuwiu sportowym.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich niezależnie od doświadczenia.

Maria Stokłosa — choreografka i tancerka. Studiowała w London Contemporary Dance School i School of New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie. Angażuje się w działania na rzecz rozwoju lokalnej sceny tańca eksperymentalnego jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, a także jako prezeska Fundacji Burdąg i współzałożycielka Centrum w Ruchu.

Magdalena Ptasznik

20.07 (czwartek), godz. 12–15.30
Otwarte próby

21.07 (piątek), godz. 14.30–18
Praktyka performatywna Uncannings. Współpraca: Vala Foltyn, Natalia Oniśk. Po wydarzeniu zapraszamy na rozmowę.

Praktyka Uncannings to fragment projektu badawczego będący zarazem działaniem performatywnym. Angażując się w Uncannings, dajemy sobie czas, by patrzeć na inne ciało oraz obserwować siebie patrzących. Pozwalamy uwadze luźno dryfować, a czasem manipulujemy nią, śledząc, jaki ma to wpływ na to, co widzimy. Wychodząc od patrzenia, nasze działania podążają za wszystkim tym, co ono wyzwala: zmysłowym odczuciem, skojarzeniem, wyobrażeniem, informacją, pragnieniem, impulsem. Materializując wrażenia i wyobrażenia, generujemy płynne obrazy cielesności. Bawiąc się możliwościami plastycznej transformacji, wprowadzamy zmiany. Działamy w tymczasowym zawieszeniu, w przestrzeni odessanej z obiektywnego czasu i dystansu.

22.07 (sobota), godz. 14–16
Warsztaty Ciało stwarzane przez uważność, dla wszystkich chętnych, niezależnie od doświadczenia tanecznego. Współpraca: Vala Foltyn, Natalia Oniśk.

Warsztaty są zaproszeniem do współudziału w praktyce performatywnej Uncannings. Przed uczestnikami otworzymy nasz warsztat — działania, które proponujemy, oparte są na improwizacji, skupiają się na kontakcie z innym ciałem, pracy z plastycznością wytwarzanego obrazu, tworzeniu wspólnej kompozycji. W Uncannings, w atmosferze rozluźnienia i zabawy,  tworzymy przestrzeń dla korzystania z indywidualnej wyobraźni dotyczącej cielesności i odkrywania jej.

Zajęcia dla wszystkich chętnych, niezależnie od doświadczenia tanecznego. Po warsztatach zapraszamy na rozmowę.

Zachęcamy do przyjścia na warsztaty w wygodnym stroju i obuwiu sportowym.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich niezależnie od doświadczenia.

Magdalena Ptasznik — choreografka, performerka. Absolwentka School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W pracy choreograficznej interesuje ją pojęcie percepcji, niestabilności środowiska i relacji w nim zachodzących. Jest współtwórczynią Kursu Choreografii Eksperymentalnej, prowadzi autorskie warsztaty z obszaru choreografii i praktyki ruchu. Od kilku lat współpracuje z reżyserami teatralnymi, tworząc choreografie i ruch sceniczny do spektakli dramatycznych (pracowała m.in. z Anną Karasińską i Gosią Wdowik).

Ramona Nagabczyńska

19.07 (środa), godz. 17–17.40 i 19–19.40
Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej Kalejdoskop ze spektaklu More. Po performansie zapraszamy na rozmowę.

20.07 (czwartek), godz. 16-16:40 i 17-17:40 Otwarte próby
20.07 (czwartek), godz. 18–18.40 Performans
22.07 (sobota), godz 15–15.40 i 16-16:40 Otwarte próby
22.07 (sobota), godz. 17–17.40 Performans

W swojej pracy Ramona Nagabczyńska często stosuje systemy ruchowe, które nie mają ustalonych kolejnych gestów, ale też nie wynikają z wyborów poszczególnych performerów, lecz z logiki pewnego kinetycznego systemu. Praktyka choreograficzna Kalejdoskop również opiera się na tych założeniach. Performans ma formę duetu. Jego utopijnym założeniem jest podporządkowanie ciał i myśli idealnemu porządkowi, którego forma uzgadniana jest na bieżąco. Podkreśla rozdźwięk między zakładającą idealne podobieństwo intencją choreograficzną a realnością ciał, które pozostają różne. Powstaje trashowa, analogowa wersja transhumanizmu. Performans nawiązuje do projektu Pandrogyne Genesisa P-Orridge’a i jego partnerki Lady Jaye Breyer oraz technologii Neuralink Elona Muska.

współpraca i współwykonanie: Magda Jędra

Ramona Nagabczyńska — tancerka i choreografka. Tańca uczyła się w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem oraz w London Contemporary Dance School w Londynie. Artyści i zespoły, z którymi współpracowała, to m.in. Polski Teatr Tańca, Fleur Darkin, Tom Dale, Lucy Guerin, Ula Sickle, David Wampach, Maria Stokłosa, Kaya Kołodziejczyk, Sjoerd Vreugdenhil, Emma Martin, Rebecca Lazier, Junk Ensemble, Paweł Althamer, Paulina Ołowska, Aneta Grzeszczykowska oraz Clod Ensemble (stała współpraca od 2008 roku). Od 2016 roku pracuje z Alexem Baczyńskim-Jenkinsem oraz Martą Ziółek.

Karolina Kraczkowska

21.07 (piątek), godz. 12–14, 22.07 (sobota), godz. 12–15, 23.07 (niedziela), godz. 15–18
Otwarte próby

23.07 (niedziela), godz. 13.45–15.15
Warsztaty Nużysz mnie. Estetyka nudy. Po warsztatach zapraszamy na rozmowę.

Nuda często kojarzy się negatywnie. Współczesność utożsamia nudę ze stratą czasu. Co wydarzy się w momencie,  kiedy pozwolimy sobie na przeżywanie nudy? Celebrowanie nudy. Pochwała nudy. Pełne zaangażowanie w nudę. Czy praktyka nudy będzie potrafiła wpłynąć na nasz sposób postrzegania upływu czasu? Czy stanie się preludium do kreatywnego działania? Czy będzie kluczem do głębszego samopoznania? Wymogiem uczestnictwa w warsztatach jest chęć i możliwość wyłączenia telefonu komórkowego.

23.07 (niedziela), godz. 18–19
Performans Nużysz mnie. Estetyka nudy

Nigdy wcześniej przymiotnik „nudny” nie pojawiał się w tekstach krytyki artystycznej tak często jak w odniesieniu do sztuki minimalizmu i popartu. Performans oparty będzie na parametrach estetyki nudy wykorzystywanych przez artystów wpisujących się w te nurty, tj. reprodukcji, imitacji, repetycji, trwania. Performans będzie mało oryginalny, powściągliwy w emocjach, minimalistyczny, nie będzie przekaźnikiem subiektywnej i ekspresywnej treści, nie będzie aspirował do wyrażania unikatowej interpretacji i wizji świata, nie będzie wirtuozerski. Czy cierpliwe doświadczanie nudy w sztuce będzie potrafiło wzbudzić niespodziewane i nieoczekiwane emocje u widzów?

Zachęcamy do przyjścia na warsztaty w wygodnym stroju i obuwiu sportowym.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich niezależnie od doświadczenia.

Karolina Kraczkowska — performerka, tancerka. Absolwentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu Dance in Performance w Laban Center w Londynie. W ramach swoich zainteresowania artystycznych pogłębia praktykę taneczną, ruchową, choreograficzną, bada obszary performatyki, eksploruje możliwości transformacji ciała. W 2016 roku w czasie pobytu rezydencyjnego w Chez Bushwick na Brooklynie (Nowy Jork) prezentowała swoje pierwsze solo w Centre for Performance Research w Nowym Jorku.

Agnieszka Kryst

19.07 (środa), godz. 12–16, 21.07 (piątek), godz. 14–18
Otwarte próby
21.07 (piątek), godz. 18.30–19.30
Performans Partytura 2.0 Koncepcja: Agnieszka Kryst; Współpraca: Katarzyna Sikora, Mateusz Atman

Partytura 2.0 to praca powstała w oparciu o praktykę ruchową, w której kluczową rolę odgrywa proces transformacji  — ciągłego przekształcania, minimalizowania i wyolbrzymiania, zniewalania i uwalniania na poziomie pojedynczego gestu i emocji. Praktyka uważności pozwala dostrzec najmniejszą zmianę i rozłożyć ją na czynniki pierwsze. Nieustanna konstrukcja i dekonstrukcja, nawarstwianie i redukowanie ukazuje ciało jako przestrzeń gry nieskończonej ilości znaczeń i emocji.

23.07 (niedziela), godz. 12.30–13.30
Warsztaty choreograficzne Superbohaterowie tańczą przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat.  Po warsztatach zapraszamy na rozmowę.

Biorące udział w warsztatach rodziny, poprzez ruch, partnerstwo, swobodę poruszania się, zabawę oraz wspólne tworzenie układu choreograficznego będą budowały niepowtarzalne więzi zarówno między sobą, jak i z pozostałymi uczestnikami zajęć. Podczas zajęć skupimy się na współpracy, nauce rozumienia i akceptacji innych, budowaniu zaufania oraz relacji z innymi dziećmi. Pokażemy, że taniec może być nie tylko świetną zabawą, ale również sposobem na wyrażanie się, opowiadanie, wzajemnie porozumiewanie się.

Zachęcamy do przyjścia na warsztaty w wygodnym stroju i obuwiu sportowym.
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich niezależnie od doświadczenia.

Agnieszka Kryst — tancerka i choreografka. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Choreografii i Teorii Tańca. Finalistka konkursu choreograficznego New Europe Festival w Pradze (2013), w czasie którego zaprezentowała (jako choreografka i tancerka) solo Pressure oraz duet Liquid State of Mind. W 2015 roku została rezydentką programu Solo Projekt Plus, w ramach którego stworzyła pracę solową A Score, pokazywaną m.in. na festiwalu Stary Browar, Nowy Taniec na Malcie.

Iza Szostak | Centrum w Ruchu

00:00/00:00

Agnieszka Kryst | Centrum w Ruchu

00:00/00:00

Renata Piotrowska-Auffret | Centrum w Ruchu

00:00/00:00

XAVIER CHA. NEW MATERIAL
25–30 LIPCA, GODZ. 12–20

Praktyka artystyczna Xavier Cha opiera się na performansie i wideo. W reżyserowanych przez siebie akcjach nowojorska artystka posługuje się precyzyjnym scenariuszem, który często wymusza na występujących przekraczanie granic. Odnosi się do problemu relacji władzy, analizuje pojęcie subiektywności. Stawia pytanie o to, co oznacza bycie człowiekiem w cyfrowej erze kapitalizmu, w której funkcjonujemy jako konsument lub jako produkt.

W ramach swojego projektu w Zachęcie Cha proponuje 45-minutowe sesje hipnozy, które będą próbą samopoznania. We współpracy z hipnoterapeutką zaaranżuje przestrzeń galerii, przygotuje scenariusz sesji i podkład dźwiękowy. Celem sesji będzie oderwanie się od spraw bieżących i stworzenie przestrzeni dla całkowicie nowych myśli, dla własnej inwencji. To odpowiedź artystki na frustrację związaną z zalewem informacji, obrazów, treści z mediów społecznościowych, które powielane w nieskończoność, uniemożliwiają tworzenie nowych, oryginalnych treści.

scenariusz hipnozy: Xavier Cha we współpracy z Anna Grochowską
muzyka: Lafawndah
czyta: Anna Grochowska

Anna Grochowska –  Psycholog wykształcona na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz hipnoterapeuta wyszkolona w Milton H. Erickson Foundation w Phoenix, Arizonie, USA. Więcej szczegółów : http://annagrochowska.wordpress.com

Xavier Cha. New Material

00:00/00:00

Cally Spooner. Sztuczne łzy i outsourcing
1–5 sierpnia, godz.18

Cally Spooner jest pisarką, autorką instalacji filmowych, projekcji na żywo, choreografii, odczytów i scenariuszy. W swoich działaniach odnosi się do książek, traktatów teoretycznych, filmów, muzyki pop.

W ramach projektu Sztuczne łzy i outsourcing instruktorka metody Stanisławskiego Małgorzata Lipmann poprowadzi sesję nauki płaczu na żądanie dla ludzi związanych z biznesem. Punktem wyjścia projektu jest konstatacja, że praca i kwestie z nią związane z obszaru polityki społecznej przeniosły się do świata spekulacji finansowych. Opracowana z myślą o aktorach metoda Stanisławskiego ma celu pogłębienie gry na scenie teatralnej czy przed kamerą poprzez dochodzenie do emocjonalnej prawdy, czerpanie z osobistych doświadczeń występujących. Praca tą metodą wymaga intymnej i bezpiecznej atmosfery, dlatego w czasie trwania sesji nauki płaczu dolne sale Zachęty zostaną zamknięte.

[[MORE]]

Małgorzata Lipmann — aktorka, m.in. Teatru Capitol w Warszawie, Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie i Instytutu Lee Strasberga w Nowym Jorku. Pracuje w Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Aktorskim. Jej metoda pracy oparta jest na metodzie Lee Strasberga, wywodzącej się z systemu Konstantego Stanisławskiego.

Uczestnicy warsztatów poznają elementy metod aktorskich dających narzędzia przydatne w życiu codziennym i zawodowym. Korzystają z nich gwiazdy Hollywood, ale nasze życie także bywa sceną — występujemy przed różnego rodzaju publicznością: rodziną, pracodawcą, klientem, pracownikami, uczniami itp. W każdej sytuacji pomocna będzie świadomość własnego ciała i harmonia z nim, ze swoim oddechem, głosem, emocjami, zmysłami i wyobraźnią. Uczestnicy będą wykonywać ćwiczenia wykorzystujące relaksację, pamięć sensoryczną i pamięć emocjonalną, które pomagają poprzez zmysły dotrzeć do podświadomości, wyobraźni i źródeł naszych emocji.

1–4.08 (wtorek, środa, czwartek, piątek), godz. 18–21
Czterodniowe warsztaty dla zamkniętej grupy.

5.08 (sobota), godz. 18
Wykład o metodzie Stanisławskiego z wprowadzeniem do warsztatów.

MARTA ZIÓŁEK. Pamela w galerii
11–13 SIERPNIA, GODZ. 17–20

Pamela w galerii to pierwsza performatywna odsłona zainicjowanego przez artystkę projektu Pamela, który koncentruje się wokół współczesnej figury trickstera i nowej rytualności. W zależności od miejsca i przestrzeni polega on na permanentnej zmianie formuły zadania/rytuału. Zaproszeni goście będą się wcielać w Pamelę i kreować/infekować jej świat. Trzydniowy seans z Pamelą to rodzaj otwartego performansu/wystawy, której towarzyszyć będą grupowe ceremonie i indywidulane rytuały. Całość zostanie zamknięta grupową uroczystością.

Pamela — Marta Ziółek / Rafał Dominik / Joanna Ostrowska / Halszka Sokołowska / Katarzyna Wolińska / Hana Umeda / Lubomir Grzelak / Aleksandra Misztur / Agata Mickiewicz / Aleksandr Prowaliński / Beata Bąk / Wojtek Grudziński

Marta Ziółek — choreografka i performerka. Studiowała na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i w School for New Dance Development w Amsterdamie. W swojej pracy operuje językiem popkultury i nowych technologii, interesuje się zagadnieniem tożsamości i nowymi rytuałami, bada granice między sztukami wizualnymi, sztuką performatywną i choreografią.

Uwaga! Elementem projektu jest zmienne, ostre światło laserowe i efekty sztucznego dymu. 

Marta Ziółek. Pamela w galerii

00:00/00:00

Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care” oraz konsulatcje „What Should I Do and If I Do It Will It Make Me a Better Person”
15-19 sierpnia | godz 12-15 i 17-20

What Should I Do and If I Do It Will It Make Me a Better Person – 16-19 sierpnia, godz. 17-20. Konsulatcje odbywają się w języku angielskim

czas trwania: od godz. 17 do 20
info: wstep w cenie biletu, uczestnictwo zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy”

Wykorzystując brak obiektów na wystawie Lepsza ja oraz odwołując się w do kolekcji Zachęty jako systemu interpretacyjnego, Jennifer Lacey proponuje zwiedzającym  indywidualne konsultacje — niby-terapię.

Sięgając do zbiorów galerii i do stworzonego przez autorkę „performatywnego systemu przepowiadania” spróbujemy wybrać prace, które wchodzą z nami w relacje – dotyczą nas bezpośrednio. Zebranie dzieł na wystawie lub zgromadzenie ich w jednej kolekcji stałej sytuuje je także we relacji do siebie — tworzy dynamiczny i indywidualny system czytelnego kodu. Na co liczymy odwiedzając muzea lub galerie? Co przynosi nam obcowanie z dziełami sztuki i jak sami wpływamy na przestrzeń sztuki?


Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care”, 15-18 sierpnia,  godz. 12-15.

Warsztaty w języku angielski dla osób z doświadczeniem taneczno-ruchowo-choreograficznym

info: wstęp w cenie biletu, ilość miejsc ograniczona

W ramach warsztatów Beauty care (Pielęgnacja urody) omówimy metody opracowane na rzecz pracy I heart Lygia Clark, les soins Aesthetiques. To rodzaj performansu — spektakl wykonywany przez trójkę tancerzy/opiekunów, zbudowany na doświadczeniu sensorycznym jednej osoby. Będziemy wykorzystywać praktykę performatywną służącą indywidualnemu doświadczaniu przestrzeni. Nie sięgamy do terapii (gdyż nic nam nie dolega), ale spróbujemy wypracować metodę, która umożliwi przejęcie kontroli nad estetycznymi doświadczeniami innych osób.


Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care”, 19 sierpnia,  godz. 12-15.

W ramach warsztatów Beauty care (Pielęgnacja urody) omówimy metody opracowane na rzecz pracy I heart Lygia Clark, les soins Aesthetiques. To rodzaj performansu — spektakl wykonywany przez trójkę tancerzy/opiekunów, zbudowany na doświadczeniu sensorycznym jednej osoby. Będziemy wykorzystywać praktykę performatywną służącą indywidualnemu doświadczaniu przestrzeni. Nie sięgamy do terapii (gdyż nic nam nie dolega), ale spróbujemy wypracować metodę, która umożliwi przejęcie kontroli nad estetycznymi doświadczeniami innych osób.

Jennifer Lacey — amerykańska choreografka mieszkająca w Paryżu. Artystka stale modyfikuje metody twórcze. Punktem wyjścia dla jej prac jest taniec, choć nie zawsze jest to oczywiste. Swoje dzieła określa jako twórczą i zabawną hermeneutykę ciał i ich otoczenia. Interesuje ją uwalnianie tańca od aspektu widowiskowości oraz przekraczanie granic gatunkowych performansu. Jej twórczość była prezentowana na arenie międzynarodowej w teatrach, muzeach, galeriach oraz w formie warsztatów i publikacji. Jest stypendystką Doris Duke Impact Artist Fellowship i Guggenheim Fellowship.

Jennifer Lacey, opis ćwiczenia "Beauty Care"
 • mediateka / audio
  Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care”
  Opis ćwiczenia „Beauty Care" dwóch uczestniczek warsztatu

Paweł Sakowicz. Jumpcore
25–26 SIEPRNIA, GODZ.12.30–14; 27 SIERPNIA, GODZ.18

Nie jest do końca jasne, czy Fred Herko planował zakończyć swój kameralny performans samobójczą śmiercią. Wziął kąpiel, włączył Mszę koronacyjną Mozarta i zaczął tańczyć nago w salonie dla grupy przyjaciół. Kilkakrotnie zbliżał się do otwartego okna. Kiedy wybrzmiał Sanctus, wziął rozbieg i wyskoczył przez okno apartamentu mieszącego się na piątym piętrze przy nowojorskiej Cornelia Street. Bo przecież każdy tancerz baletowy ma wrażenie, że potrafi latać, a zawieszony na sekundę w skoku, rzeczywiście lata.

Jumpcore to wielogodzinna praktyka skakania. Przez trzy dni sale Zachęty będą miejscem tworzenia choreografii opartej na różnych skokach — od baletowych po rave’owe. Tematem będzie też ergonomia ruchu: czy da się tańczyć jak najszybciej, jednocześnie zachowując jak najwięcej energii? Czy istnieje taki rodzaj ruchu, który zamienia ciało w energetyczną maszynę? Poranne sesje Hardcore Release będą otwarte dla wszystkich odwiedzających galerię. Warsztaty te będą skoncentrowane na dwóch pozornie przeciwstawnych praktykach ruchowych: technice release (która skupia się na oddechu, rozluźnianiu mięśni, pracy z grawitacją i pędem) oraz rave. Słowa klucze: balet, techno, skok, ergonomia, pot, lot.

[[MORE]]

25.08 (piątek), 26.08 (sobota), godz. 12.30–14
Warsztaty Hardcore Release .

27.08 (niedziela), godz. 18
Otwarta próba

Paweł Sakowicz — choreograf i tancerz, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School. Pracuje z choreografami i artystami wizualnymi oraz jako choreograf przy spektaklach teatralnych. Został zaproszony do udziału w Polskiej Platformie Tańca w 2014 (praca Bernhard) i 2017 roku (Total). Wyróżniony w 22 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2015/2016).

Paweł Sakowicz. Jumpcore

00:00/00:00
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care”
  Opis ćwiczenia „Beauty Care" dwóch uczestniczek warsztatu
 • Grafika obiektu: Fragment teatrzyku Dominiki Olszowy "Ego trip"
  mediateka / filmy
  Fragment teatrzyku Dominiki Olszowy "Ego trip"
 • Grafika obiektu: Nina Cristante. Senior
  mediateka / filmy
  Nina Cristante. Senior
  Fragment sesji treningowej dla seniorów w Parku Mirowskim
 • Grafika obiektu: Xavier Cha. New Material
  mediateka / filmy
  Xavier Cha. New Material
  Fragmenty sesji hipnozy
 • Grafika obiektu: Renata Piotrowska-Auffret | Centrum w Ruchu
  mediateka / filmy
  Renata Piotrowska-Auffret | Centrum w Ruchu
  Warsztaty fitness „Love Exercises” dla matek z dziećmi
 • Grafika obiektu: Iza Szostak | Centrum w Ruchu
  mediateka / filmy
  Iza Szostak | Centrum w Ruchu
  Fragment performansu „Inhalatorium” z udziałem seniorów
 • Grafika obiektu: Agnieszka Kryst | Centrum w Ruchu
  mediateka / filmy
  Agnieszka Kryst | Centrum w Ruchu
  „Wenus z Wawy” - fragment praktyki performatywnej
 • Grafika obiektu: Marta Ziółek
  mediateka / filmy
  Marta Ziółek
  Fragment performansu „Pamela w galerii”
 • Grafika obiektu: Paweł Sakowicz
  mediateka / filmy
  Paweł Sakowicz
  fragment próby otwartej „Jumpcore”
 • Grafika obiektu: Zachęta. Lipiec, sierpień, wrzesień, październik 2017
  mediateka / foldery / teksty
  Zachęta. Lipiec, sierpień, wrzesień, październik 2017
  Magazyn
 • Grafika obiektu: Lepsza ja
  mediateka / plakaty
  Lepsza ja
 • Grafika obiektu: Lepsza ja
  mediateka / plakaty
  Lepsza ja
Powiązane wydarzenia
 • Grafika wydarzenia: Dominika Olszowy. Ego Trip
  07.07.2017 (PT) 18:00
  Dominika Olszowy. Ego Trip
  Inauguracja projektu „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Dominika Olszowy. Ego Trip
  08.07.2017 (SOB) 18:00
  Dominika Olszowy. Ego Trip
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Dominika Olszowy. Ego Trip
  09.07.2017 (ND) 18:00
  Dominika Olszowy. Ego Trip
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  11.07.2017 (WT) 10:00
  Nina Cristante. Senior
  Park im. Józefa Polińskiego (Grochów)Park im. Józefa Polińskiego (Grochów)
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  11.07.2017 (WT) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  11.07.2017 (WT) 12:00
  Nina Cristante. Senior
  Park im. Józefa Polińskiego (Grochów)Park im. Józefa Polińskiego (Grochów)
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  12.07.2017 (ŚR) 10:00
  Nina Cristante. Senior
  Park MirowskiPark Mirowski
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  12.07.2017 (ŚR) 12:00
  Nina Cristante. Senior
  Park MirowskiPark Mirowski
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Fitness Povero – trening na siłowniach miejskich dla osób niewidomych Park Mirowski
  12.07.2017 (ŚR) 17:00
  Nina Cristante. Fitness Povero – trening na siłowniach miejskich dla osób niewidomych Park Mirowski
  Park MirowskiPark Mirowski
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  13.07.2017 (CZW) 10:00
  Nina Cristante. Senior
  Park im. Romana Kozłowskiego, kopa Cwila (Ursynów)Park im. Romana Kozłowskiego, kopa Cwila (Ursynów)
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  13.07.2017 (CZW) 12:00
  Nina Cristante. Senior
  Park im. Romana Kozłowskiego, kopa Cwila (Ursynów)Park im. Romana Kozłowskiego, kopa Cwila (Ursynów)
 • Grafika wydarzenia: Joga dla osób niewidomych
  13.07.2017 (CZW) 18:00
  Joga dla osób niewidomych
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  14.07.2017 (PT) 10:00
  Nina Cristante. Senior
  Skwer Willy'ego Brandta (przed Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)Skwer Willy'ego Brandta (przed Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  14.07.2017 (PT) 12:00
  Nina Cristante. Senior
  Skwer Willy'ego Brandta (przed Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)Skwer Willy'ego Brandta (przed Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  15.07.2017 (SOB) 10:00
  Nina Cristante. Senior
  Park MirowskiPark Mirowski
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  15.07.2017 (SOB) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Nina Cristante. Senior
  15.07.2017 (SOB) 12:00
  Nina Cristante. Senior
  Park MirowskiPark Mirowski
 • Grafika wydarzenia: Acroyoga
  16.07.2017 (ND) 13:00
  Acroyoga
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  18.07.2017 (WT) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Warsztaty fitness „Love Exercises” dla matek z dziećmi | Renata Piotrowska-Auffret |
  18.07.2017 (WT) 13:00
  Warsztaty fitness „Love Exercises” dla matek z dziećmi | Renata Piotrowska-Auffret |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby „Wychodząc od działania” z udziałem „świadka” - fińskiej performerki i choreografki Maiji Reety Raumanni | Maria Stokłosa |
  18.07 – 19.07.2017
  Otwarte próby „Wychodząc od działania” z udziałem „świadka” - fińskiej performerki i choreografki Maiji Reety Raumanni | Maria Stokłosa |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby do nowego spektaklu Renaty Piotrowskiej-Auffret |
  18.07 – 20.07.2017
  Otwarte próby do nowego spektaklu Renaty Piotrowskiej-Auffret |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarta próba performansu „Partytura 2.0” | Agnieszka Kryst |
  19.07.2017 (ŚR) 12:00
  Otwarta próba performansu „Partytura 2.0” | Agnieszka Kryst |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” ze spektaklu „More” | Ramona Nagabczyńska |
  19.07.2017 (ŚR) 17:00
  Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” ze spektaklu „More” | Ramona Nagabczyńska |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” ze spektaklu „More” | Ramona Nagabczyńska |
  19.07.2017 (ŚR) 19:00
  Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” ze spektaklu „More” | Ramona Nagabczyńska |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Cykl warsztatów tanecznych dla seniorów „Inhalatorium” | 18, 20 i 22 lipca | Iza Szostak |
  Cykl warsztatów tanecznych dla seniorów „Inhalatorium” | 18, 20 i 22 lipca | Iza Szostak |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Praktyka performatywna „Uncannings” | Magdalena Ptasznik |
  20.07.2017 (CZW) 12:00
  Praktyka performatywna „Uncannings” | Magdalena Ptasznik |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Praktyki performatywne do nowego spektaklu Renaty Piotrowskiej-Auffret |
  20.07.2017 (CZW) 16:00
  Praktyki performatywne do nowego spektaklu Renaty Piotrowskiej-Auffret |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby do performansu na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska
  20.07.2017 (CZW) 16:00
  Otwarte próby do performansu na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby do performansu na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska
  20.07.2017 (CZW) 17:00
  Otwarte próby do performansu na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga dla osób niewidomych
  20.07.2017 (CZW) 18:00
  Joga dla osób niewidomych
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska |
  20.07.2017 (CZW) 18:00
  Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans „Wychodząc od działania” | Maria Stokłosa |
  20.07.2017 (CZW) 19:00
  Performans „Wychodząc od działania” | Maria Stokłosa |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Warsztaty „Fake Healing (niby-uzdrawiania)” dla wszystkich | Maria Stokłosa |
  21.07.2017 (PT) 12:00
  Warsztaty „Fake Healing (niby-uzdrawiania)” dla wszystkich | Maria Stokłosa |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby performansu „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska
  21.07.2017 (PT) 12:00
  Otwarte próby performansu „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarta próba performansu „Partytura 2.0” | Agnieszka Kryst
  21.07.2017 (PT) 14:00
  Otwarta próba performansu „Partytura 2.0” | Agnieszka Kryst
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Praktyka performatywna „Uncannings” | Magdalena Ptasznik |
  21.07.2017 (PT) 14:30
  Praktyka performatywna „Uncannings” | Magdalena Ptasznik |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans „Partytura 2.0” | Agnieszka Kryst |
  21.07.2017 (PT) 18:30
  Performans „Partytura 2.0” | Agnieszka Kryst |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  22.07.2017 (SOB) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby performansu „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska
  22.07.2017 (SOB) 12:00
  Otwarte próby performansu „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Warsztaty „Ciało stwarzane przez uważność”, dla wszystkich chętnych, niezależnie od doświadczenia tanecznego | Magdalena Ptasznik |
  22.07.2017 (SOB) 14:00
  Warsztaty „Ciało stwarzane przez uważność”, dla wszystkich chętnych, niezależnie od doświadczenia tanecznego | Magdalena Ptasznik |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby do performansu na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska
  22.07.2017 (SOB) 15:00
  Otwarte próby do performansu na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby do performansu na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska
  22.07.2017 (SOB) 16:00
  Otwarte próby do performansu na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska |
  22.07.2017 (SOB) 17:00
  Performans na podstawie autorskiej praktyki tanecznej „Kalejdoskop” | Ramona Nagabczyńska |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans „Inhalatorium” z udziałem seniorów | Iza Szostak |
  22.07.2017 (SOB) 18:00
  Performans „Inhalatorium” z udziałem seniorów | Iza Szostak |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Warsztaty choreograficzne „Superbohaterowie tańczą” przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat | Agnieszka Kryst |
  23.07.2017 (ND) 12:30
  Warsztaty choreograficzne „Superbohaterowie tańczą” przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 4-7 lat | Agnieszka Kryst |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Warsztaty „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska |
  23.07.2017 (ND) 13:45
  Warsztaty „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Otwarte próby performansu „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska
  23.07.2017 (ND) 15:15
  Otwarte próby performansu „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans „Inhalatorium” z udziałem seniorów | Iza Szostak |
  23.07.2017 (ND) 16:00
  Performans „Inhalatorium” z udziałem seniorów | Iza Szostak |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Performans „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska |
  23.07.2017 (ND) 18:00
  Performans „Nużysz mnie. Estetyka nudy” | Karolina Kraczkowska |
  Centrum w Ruchu
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  25.07.2017 (WT) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Xavier Cha. New Material
  25.07 – 30.07.2017
  Xavier Cha. New Material
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga dla osób niewidomych.
  27.07.2017 (CZW) 18:00
  Joga dla osób niewidomych.
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  29.07.2017 (SOB) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  01.08.2017 (WT) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Cally Spooner, Sztuczne łzy i outsourcing — finaliści są szkoleni, by produkować łzy, 2015, widok instalacji, Vleeshal, Middelburg, dzięki uprzejmości artystki i Vleeshal, Middelburg
  01.08 – 04.08.2017
  Cally Spooner. Sztuczne łzy i outsourcing | 4 dniowe warsztaty | godz.18–21
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga dla osób niewidomych.
  03.08.2017 (CZW) 18:00
  Joga dla osób niewidomych.
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  05.08.2017 (SOB) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Cally Spooner. Sztuczne łzy i outsourcing | wykład o metodzie Stanisławskiego
  05.08.2017 (SOB) 18:00
  Cally Spooner. Sztuczne łzy i outsourcing | wykład o metodzie Stanisławskiego
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  08.08.2017 (WT) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga dla osób niewidomych.
  10.08.2017 (CZW) 18:00
  Joga dla osób niewidomych.
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Marta Ziółek. Pamela w galerii
  11.08 – 13.08.2017
  Marta Ziółek. Pamela w galerii
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  12.08.2017 (SOB) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  15.08.2017 (WT) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care” | godz. 12-15
  15.08 – 18.08.2017
  Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care” | godz. 12-15
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Jennifer Lacey. What Should I Do and If I Do It Will It Make Me a Better Person | indywidualne konsultacje | godz. 17-20
  16.08 – 19.08.2017
  Jennifer Lacey. What Should I Do and If I Do It Will It Make Me a Better Person | indywidualne konsultacje | godz. 17-20
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  19.08.2017 (SOB) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Jennifer Lacey. Otwarte warsztaty „Beauty care”
  19.08.2017 (SOB) 12:00
  Jennifer Lacey. Otwarte warsztaty „Beauty care”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  22.08.2017 (WT) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Paweł Sakowicz. Warsztaty „Hardcore Release” | godz.12.30-14
  25.08.2017 (PT) 12:30
  Paweł Sakowicz. Warsztaty „Hardcore Release” | godz.12.30-14
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  26.08.2017 (SOB) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Paweł Sakowicz. Warsztaty „Hardcore Release” | godz.12.30-14
  26.08.2017 (SOB) 12:30
  Paweł Sakowicz. Warsztaty „Hardcore Release” | godz.12.30-14
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Paweł Sakowicz. Otwarta próba „Jumpcore”
  27.08.2017 (ND) 18:00
  Paweł Sakowicz. Otwarta próba „Jumpcore”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga dla osób niewidomych.
  31.08.2017 (CZW) 18:00
  Joga dla osób niewidomych.
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga dla osób niewidomych.
  07.09.2017 (CZW) 18:00
  Joga dla osób niewidomych.
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta

Informacje

Lepsza ja
07.07 – 27.08.2017

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Zobacz na mapie

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny    
kasa biletowa czynna do godziny 19.30   

Partnerzy wystawy:
warszawa

Współpraca medialna:
kalicińscy

Współpraca:
kranówkaortohaboaza palmynacomieyetoeyemixprint