Xavier Cha. New Material

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, ilość miejsc ograniczona

info: sesje rozpoczynają się o każdej pełnej godzinie (pierwsza o godz. 13).
czas trwania: 13-20
scenariusz hipnozy: Xavier Cha we współpracy z Anna Grochowską
muzyka: Lafawndah
czyta: Anna Grochowska

Praktyka artystyczna Xavier Cha opiera się na performansie i wideo. W reżyserowanych przez siebie akcjach nowojorska artystka posługuje się precyzyjnym scenariuszem, który często wymusza na występujących przekraczanie granic. Odnosi się do problemu relacji władzy, analizuje pojęcie subiektywności. Stawia pytanie o to, co oznacza bycie człowiekiem w cyfrowej erze kapitalizmu, w której funkcjonujemy jako konsument lub jako produkt.

W ramach swojego projektu w Zachęcie Cha proponuje 45-minutowe sesje hipnozy, które będą próbą samopoznania. We współpracy z hipnoterapeutką zaaranżuje przestrzeń galerii, przygotuje scenariusz sesji i podkład dźwiękowy.

Celem sesji będzie oderwanie się od spraw bieżących i stworzenie przestrzeni dla nowych myśli, dla własnej inwencji. To odpowiedź artystki na frustrację związaną z zalewem informacji, obrazów, treści z mediów społecznościowych, które powielane w nieskończoność, uniemożliwiają tworzenie nowych, oryginalnych treści.

Anna Grochowska –  Psycholog wykształcona na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz hipnoterapeuta wyszkolona w Milton H. Erickson Foundation w Phoenix, Arizonie, USA. Więcej szczegółów : http://annagrochowska.wordpress.com

Wydarzenie w ramach programu Zachęta na lato realizowanego dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawa:
warszawa

Współpraca medialna:
kalicińscy

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 07.07 – 27.08.2017
  Lepsza ja

  Wystawa Lepsza ja jest refleksją na temat współczesnej kultury indywidualizmu, jej przyczyn, efektów i skutków ubocznych. Składa się z działań, performansów, treningów i warsztatów z udziałem publiczności, a jej przestrzeń stanie się sceną, siłownią, salą do jogi i gabinetem terapeutycznym oraz miejscem rozmowy. Sale galerii nie będą służyć prezentacji obiektów sztuki, wypełnią je ludzie i działania.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • zdjęcie: kobieta w krótkich włosach, w czarnej koszuli stoi w ciemnym pomieszczeniu. Z sufitu zwisają karpy drzew z korzeniami. Twarz kobiety jest ledwo widoczna zza korzeni
  07.03 (ND) 11:00
  Rhizopolis
  Film
  Facebook ZachętyFacebook Zachęty
 • czarno-biała grafika, z lewej stronie duży, czarny ptak, na tle schematycznie przedstawionego pejzażu
  07.03 (ND) 16:00
  Wiosenne ptaki
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 5–7 lat
  Online | ZOOMZOOM
 • Zdjęcie fragmentu ekspozycji "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca". U góry dziura w ścianie w kształcie tułowia z nogami. Na podłodze fragmenty tynku i gipsu. Po drugiej stronie dziury fragment klatki schodowej.
  07.03 (ND) 16:00
  Dziura, czyli coś z niczego
  Warsztaty rodzinne online dla dzieci w wieku 7–9 lat
  Online | ZOOMZOOM