Lepsza ja

07.07 – 27.08.2017 Lepsza ja

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

udział biorą: Centrum w Ruchu (Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak), Xavier Cha, Nina Cristante, Jennifer Lacey, Dominika Olszowy, Paweł Sakowicz, Cally Spooner, Marta Ziółek
kuratorka: Magdalena Komornicka
współpraca: Zuzanna Zasacka
identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro

Samoświadomość, kreatywność, zdrowie, asertywność, terapia, komfort psychiczny, cieszenie się życiem, realizowanie potrzeb, pragnień i celów, niezależność, wolność, poczucie spełnienia, dbanie o siebie, samoakceptacja, optymizm, aktywność, uroda, młodość, szczęście, dobre samopoczucie, sport, dieta, zdrowe odżywianie — czy te hasła brzmią znajomo?

Przyszło nam żyć w czasach, w których dążenie do kreowania nowej, lepszej, perfekcyjnej wersji siebie jest podstawą codziennego funkcjonowania. Ulepszanie siebie to nie tylko styl życia i moda, ale i siła napędowa rynku. Na tym dążeniu opierają się strategie marketingowe i reklama, tym żywią się media. Siłownie pękają w szwach, półki w sklepach uginają się od produktów ekologicznych, księgarnie pełne są poradników podpowiadających, jak żyć lepiej i zdrowiej i jak być szczęśliwym, Instagram został opanowany przez licznych guru fitnessu, a smartfony przez aplikacje treningowe. Liczymy kroki, kilometry, kalorie, wypite szklanki wody, długość i jakoś snu. Zalewają nas oferty warsztatów i kursów, dzięki którym zyskamy świadomość ciała, zdobędziemy siłę i pewność siebie, odnajdziemy szczęście. Ćwiczymy jogę, medytujemy i uczestniczymy w terapiach, a koncerny farmaceutyczne zbijają fortuny na lekach antydepresyjnych. Czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy częścią kultury indywidualizmu i dyskursu terapeutycznego.

Przemiany życia społecznego ukształtowały współczesnego człowieka jako rozdartego pomiędzy pragnieniem bycia sobą a potrzebą akceptacji. Nie jesteśmy doskonali, bywamy w gorszej formie, ale wiemy już, że możemy sobie pozwolić na słabość. W obecny pęd ku zdrowiu i szczęściu wpisane jest też widmo porażki i zawodu. Dbanie o sprawne ciało może prowadzić do samooskarżeń i samopotępienia, a w konsekwencji do rozczarowania sobą i poczucia winy. Z czasem odkrywamy, że granica pomiędzy tym, co nam służy, a tym, co nam szkodzi, jest płynna. Jednak potrzeba ruchu nie zawsze jest podyktowana modą ani nie musi być socjologicznym dowodem na rozwój kapitalizmu — bywa, że biegamy, bo dzięki temu czujemy się lepiej.

Człowiek, ciało i ruch, doświadczenie cielesności, obecności, współdziałania, interakcji z drugim człowiekiem znalazły się wobszarze zainteresowania artystów. Obserwujemy ostatnio kolejny zwrot ku performansowi, a także włączanie tańca i choreografii w działania i programy instytucji sztuki. W ostatnich latach wystawy oparte na szeroko rozumianych działaniach performatywnych takich artystów, jak np. Tino Sehgal, Boris Charmatz czy Anne Imhof można było oglądać na całym świecie, również w Polsce. W Metropolitan Museum w Nowym Jorku odbywają się ćwiczenia sportowe (Museum Workout), w ramach ostatniego Berlin Biennale organizowano treningi interwałowe, Brooklyn Museum i Victoria and Albert Museum prowadzą zajęcia z jogi. 

Wystawa Lepsza ja jest refleksją na temat współczesnej kultury indywidualizmu, jej przyczyn, efektów i skutków ubocznych. Składa się z działań, performansów, treningów i warsztatów z udziałem publiczności, a jej przestrzeń stanie się sceną, siłownią, salą do jogi i gabinetem terapeutycznym oraz miejscem rozmowy. Sale galerii nie będą służyć prezentacji obiektów sztuki, wypełnią je ludzie i działania. Przez siedem tygodni trwania wystawy widzowie będą mogli zobaczyć teatrzyk Dominiki Olszowy, wziąć udział w treningach i konsultacjach dietetycznych Niny Cristante, uczestniczyć w warsztatach, próbach i performansach choreografek z Centrum w Ruchu, doświadczyć sesji hipnozy Xavier Cha, nauczyć się płakać dzięki Cally Spooner, poznać Pamelę wykreowaną przez Martę Ziółek, poddać się terapii Jennifer Lacey i wziąć udział w praktyce skakania z Pawłem Sakowiczem.

Pełen program

11–13 SIERPNIA, GODZ. 17–20
MARTA ZIÓŁEK. Pamela w galerii

 • więcej

  Pamela w galerii to pierwsza performatywna odsłona zainicjowanego przez artystkę projektu Pamela, który koncentruje się wokół współczesnej figury trickstera i nowej rytualności. W zależności od miejsca i przestrzeni polega on na permanentnej zmianie formuły zadania/rytuału. Zaproszeni goście będą się wcielać w Pamelę i kreować/infekować jej świat. Trzydniowy seans z Pamelą to rodzaj otwartego performansu/wystawy, której towarzyszyć będą grupowe ceremonie i indywidulane rytuały. Całość zostanie zamknięta grupową uroczystością.

  Pamela — Marta Ziółek / Rafał Dominik / Joanna Ostrowska / Halszka Sokołowska / Katarzyna Wolińska / Hana Umeda / Lubomir Grzelak / Aleksandra Misztur / Agata Mickiewicz / Aleksandr Prowaliński / Beata Bąk / Wojtek Grudziński

  Marta Ziółek — choreografka i performerka. Studiowała na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i w School for New Dance Development w Amsterdamie. W swojej pracy operuje językiem popkultury i nowych technologii, interesuje się zagadnieniem tożsamości i nowymi rytuałami, bada granice między sztukami wizualnymi, sztuką performatywną i choreografią.
  wstęp w cenie biletu

15–19 SIERPNIA, GODZ. 12–20
Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care” oraz konsulatcje „What Should I Do and If I Do It Will It Make Me a Better Person”

 • więcej

  What Should I Do and If I Do It Will It Make Me a Better Person – 16-19 sierpnia, godz. 17-20. Konsulatcje odbywają się w języku angielskim

  czas trwania: od godz. 17 do 20
  info: wstep w cenie biletu, uczestnictwo zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy”

  Wykorzystując brak obiektów na wystawie Lepsza ja oraz odwołując się w do kolekcji Zachęty jako systemu interpretacyjnego, Jennifer Lacey proponuje zwiedzającym  indywidualne konsultacje — niby-terapię.

  Sięgając do zbiorów galerii i do stworzonego przez autorkę „performatywnego systemu przepowiadania” spróbujemy wybrać prace, które wchodzą z nami w relacje – dotyczą nas bezpośrednio. Zebranie dzieł na wystawie lub zgromadzenie ich w jednej kolekcji stałej sytuuje je także we relacji do siebie — tworzy dynamiczny i indywidualny system czytelnego kodu. Na co liczymy odwiedzając muzea lub galerie? Co przynosi nam obcowanie z dziełami sztuki i jak sami wpływamy na przestrzeń sztuki

  Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care”, 15-18 sierpnia,  godz. 12-15.

  Warsztaty w języku angielski dla osób z doświadczeniem taneczno-ruchowo-choreograficznym

  info:
  wstęp w cenie biletu, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy

  W ramach warsztatów Beauty care (Pielęgnacja urody) omówimy metody opracowane na rzecz pracy I heart Lygia Clark, les soins Aesthetiques. To rodzaj performansu — spektakl wykonywany przez trójkę tancerzy/opiekunów, zbudowany na doświadczeniu sensorycznym jednej osoby. Będziemy wykorzystywać praktykę performatywną służącą indywidualnemu doświadczaniu przestrzeni. Nie sięgamy do terapii (gdyż nic nam nie dolega), ale spróbujemy wypracować metodę, która umożliwi przejęcie kontroli nad estetycznymi doświadczeniami innych osób.

  Jennifer Lacey. Warsztaty „Beauty Care”, 19 sierpnia,  godz. 12-15

  Warsztaty w języku angielski dla wszystkich, łącznie z osobami bez żadnego doświadczenia taneczno-choreograficznego.


  info: wstęp w cenie biletu

  W ramach warsztatów Beauty care (Pielęgnacja urody) omówimy metody opracowane na rzecz pracy I heart Lygia Clark, les soins Aesthetiques. To rodzaj performansu — spektakl wykonywany przez trójkę tancerzy/opiekunów, zbudowany na doświadczeniu sensorycznym jednej osoby. Będziemy wykorzystywać praktykę performatywną służącą indywidualnemu doświadczaniu przestrzeni. Nie sięgamy do terapii (gdyż nic nam nie dolega), ale spróbujemy wypracować metodę, która umożliwi przejęcie kontroli nad estetycznymi doświadczeniami innych osób.

  Jennifer Lacey — amerykańska choreografka mieszkająca w Paryżu. Artystka stale modyfikuje metody twórcze. Punktem wyjścia dla jej prac jest taniec, choć nie zawsze jest to oczywiste. Swoje dzieła określa jako twórczą i zabawną hermeneutykę ciał i ich otoczenia. Interesuje ją uwalnianie tańca od aspektu widowiskowości oraz przekraczanie granic gatunkowych performansu. Jej twórczość była prezentowana na arenie międzynarodowej w teatrach, muzeach, galeriach oraz w formie warsztatów i publikacji. Jest stypendystką Doris Duke Impact Artist Fellowship i Guggenheim Fellowship.

25–26 SIEPRNIA, GODZ.12.30–14; 27 SIERPNIA, GODZ.18
PAWEŁ SAKOWICZ. Jumpcore

 • więcej

  Nie jest do końca jasne, czy Fred Herko planował zakończyć swój kameralny performans samobójczą śmiercią. Wziął kąpiel, włączył Mszę koronacyjną Mozarta i zaczął tańczyć nago w salonie dla grupy przyjaciół. Kilkakrotnie zbliżał się do otwartego okna. Kiedy wybrzmiał Sanctus, wziął rozbieg i wyskoczył przez okno apartamentu mieszącego się na piątym piętrze przy nowojorskiej Cornelia Street. Bo przecież każdy tancerz baletowy ma wrażenie, że potrafi latać, a zawieszony na sekundę w skoku, rzeczywiście lata.

  Jumpcore to wielogodzinna praktyka skakania. Przez trzy dni sale Zachęty będą miejscem tworzenia choreografii opartej na różnych skokach — od baletowych po rave’owe. Tematem będzie też ergonomia ruchu: czy da się tańczyć jak najszybciej, jednocześnie zachowując jak najwięcej energii? Czy istnieje taki rodzaj ruchu, który zamienia ciało w energetyczną maszynę? Poranne sesje Hardcore Release będą otwarte dla wszystkich odwiedzających galerię. Warsztaty te będą skoncentrowane na dwóch pozornie przeciwstawnych praktykach ruchowych: technice release (która skupia się na oddechu, rozluźnianiu mięśni, pracy z grawitacją i pędem) oraz rave. Słowa klucze: balet, techno, skok, ergonomia, pot, lot.

  25.08 (piątek), 26.08 (sobota), godz. 12.30–14
  Warsztaty Hardcore Release .

  Warsztaty dla wszystkich. Zalecamy wygodny strój i buty sportowe.
  Zapisy zostaną uruchomione 17 sierpnia
  wstęp w cenie biletu


  27.08 (niedziela), godz. 18
  Otwarta próba
  wstęp wolny

  Paweł Sakowicz — choreograf i tancerz, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performansu w London Contemporary Dance School. Pracuje z choreografami i artystami wizualnymi oraz jako choreograf przy spektaklach teatralnych. Został zaproszony do udziału w Polskiej Platformie Tańca w 2014 (praca Bernhard) i 2017 roku (Total). Wyróżniony w 22 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2015/2016).

 

13 LIPCA – 26 SIERPNIA JOGA

 • więcej

  Joga
  info: 11.07–26.08, wtorki i soboty, godz. 10.30, wstęp wolny. Zachęcamy do przynoszenia własnych mat.

  Przez cały czas trwania wystawy w dolnych salach Zachęty odbywać się będą zajęcia jogi. Nauczyciele z Shakti Szkoły Jogi poprowadzą cykl zajęć metodą B. K. S. Iyengara, zarówno w grupach dla początkujących, jak i dla tych, którzy już mieli do czynienia z jogą.
  zobacz cały kalendarz

  Joga dla osób niewidomych
  terminy: każdy czwartek w czasie trwania wystawy 13.07, 20.07, 27.07, 3.08, 10.08, 17.08, 24.08, godz. 18
  czas trwania: 1 godzina
  zapisy: Anna Zdzieborska , tel. 225569642. Wstęp wolny

  Nasi wolontariusze mogą odebrać Państwa z przystanku, domu czy wskazanego miejsca w Warszawie. Jeśli istnieje taka potrzeba, prosimy o kontakt.

  Ćwiczenia zaczerpnięte z jogi pomagają usunąć sztywności powstałe w wyniku przykurczy, napięć codziennego trybu życia. Podczas zajęć uczestnicy zajmą się łagodnym rozciąganiem i wzmacnianiem poszczególnych części ciała. Ćwiczenia wpłyną korzystnie na  świadomość i możliwości ciała, co ułatwi poruszanie się i panowanie nad nim. Jednym z celów zajęć będzie nauka radzenia sobie ze stresem i łagodzenie jego objawów.

  Na zajęcia dobrze przyjść w stroju swobodnym. Ćwiczymy boso, na matach przy udziale trenera i osób asystujących. Na zajęcia dobrze przyjść minimum 2 godziny po niewielkim posiłku.
  zobacz cały kalendarz

  Acroyoga
  info: 16.07 (niedziela), godz. 13, wstęp wolny, obowiązują zapisy

  Acrojoga to połączenie jogi z akrobatyką. W odróżnieniu od jogi nastawionej na samodzielną praktykę, acrojoga opiera się na współpracy zespołowej. Zajęcia prowadzone przez licencjonowanego instruktora acrojogi Kubę Kucharskiego przeznaczone są dla początkujących, jak i dla tych, którzy już mieli do czynienia z jogą i acrojogą.
  zapisy

Powiązane wydarzenia
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  22.08 (WT) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Paweł Sakowicz. Warsztaty Hardcore Release | godz.12.30-14
  25.08 – 26.08.2017
  Paweł Sakowicz. Warsztaty Hardcore Release | godz.12.30-14
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  26.08 (SOB) 10:30
  Joga. Zajęcia w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Paweł Sakowicz. Otwarta próba „Jumpcore”
  27.08 (ND) 18:00
  Paweł Sakowicz. Otwarta próba „Jumpcore”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika wydarzenia: Joga dla osób niewidomych
  31.08 (CZW) 18:00
  Joga dla osób niewidomych
  Wydarzenie w ramach wystawy „Lepsza ja”
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • Grafika obiektu: Fragment teatrzyku Dominiki Olszowy "Ego trip"
  mediateka / filmy
  Fragment teatrzyku Dominiki Olszowy "Ego trip"
 • Grafika obiektu: Nina Cristante. Senior
  mediateka / filmy
  Nina Cristante. Senior
  Fragment sesji treningowej dla seniorów w Parku Mirowskim
 • Grafika obiektu: Xavier Cha. New Material
  mediateka / filmy
  Xavier Cha. New Material
  Fragmenty sesji hipnozy
 • Grafika obiektu: Zachęta. Lipiec, sierpień, wrzesień, październik 2017
  mediateka / foldery / teksty
  Zachęta. Lipiec, sierpień, wrzesień, październik 2017
  Magazyn
 • Grafika obiektu: Lepsza ja
  mediateka / plakaty
  Lepsza ja
 • Grafika obiektu: Lepsza ja
  mediateka / plakaty
  Lepsza ja
E-KSIĘGARNIA
 • Katalogi
  5,00 złZachęta - lipiec, sierpień, wrzesień, październik 2017

Informacje

Lepsza ja
07.07 – 27.08.2017

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Zobacz na mapie

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12 – 20
czwartek – wstęp wolny    
kasa biletowa czynna do godziny 19.30

Partnerzy wystawy:
warszawa

Współpraca medialna:
kalicińscy

Współpraca:
kranówka