Włodzimierz Pawlak

Ur. w 1957 roku w Korytowie, mieszka i pracuje w Warszawie i Korytowie.

Malarz, performer, poeta, teoretyk sztuki i pedagog. W latach 1980-1985 studiował w warszawskiej ASP, dyplom uzyskał w pracowni Rajmunda Ziemskiego. Już na trzecim roku studiów nawiązał współpracę i założył grupę artystyczną „Gruppa” wraz z Ryszardem Grzybem, Pawłem Kowalewskim, Jarosławem Modzelewskim, Markiem Sobczykiem i Ryszardem Woźniakiem. Od 1984 roku wraz z Gruppą wydawał czasopismo „Oj Dobrze Już”. Dwa lata później zaczął wykładać na macierzystej uczelni. Prace z pierwszej połowy lat 80. były silnie zakorzenione w problematyce społeczno-politycznej, stanowiły pełen ironii i specyficznego humoru komentarz do sytuacji w kraju. Po tej fazie twórczości odwołującej się bezpośrednio do otaczającej artystę rzeczywistości powrócił on do refleksji teoretycznej, analizy formy, koloru, faktury. Tworzył prace monochromatyczne, eksperymentował z linią odciskaną przez zamoczony w farbie sznurek, malował obrazy składające się z grubych wałków wyciśniętej kolorowej farby. W jego dziełach można znaleźć bardzo wiele odwołań do mistrzów malarstwa, wchodzi w dialogi ze Strzemińskim, z Malewiczem, Opałką. 

Artyści
432/693

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Rysunek tuszem
  Rysunek tuszemWłodzimierz Pawlak2004
 • Zdjęcie pracy Polacy formują flagę narodową
  Polacy formują flagę narodowąWłodzimierz Pawlak1997
 • Zdjęcie pracy Dziennik nr 30
  Dziennik nr 30Włodzimierz Pawlak1991
 • Zdjęcie pracy Dziennik nr 16
  Dziennik nr 16Włodzimierz Pawlak1990
 • Zdjęcie pracy Dziennik nr 2
  Dziennik nr 2Włodzimierz Pawlak1989
 • Zdjęcie pracy Dwadzieścia jeden kościołów
  Dwadzieścia jeden kościołówWłodzimierz Pawlak1988
 • Zdjęcie pracy Dziennik nr 1
  Dziennik nr 1Włodzimierz Pawlak1988
 • Zdjęcie pracy Adolf Hitler
  Adolf HitlerWłodzimierz Pawlak1986
 • Zdjęcie pracy Niuanse
  NiuanseWłodzimierz Pawlak1985
 • Obraz w formacie pionowego prostokąta, bardzo wąski i wysoki. Całość malowana ekspresyjnymi, jakby niedbałymi pociągnięciami farby. Na górze żółta dłoń skierowana w dół, z kciukiem zwróconym do lewej krawędzi obrazu. Niżej biały gołąb lecący w dół. Na samy
  Obraz mistycznyWłodzimierz Pawlak1985
 • Zdjęcie pracy Muchy
  MuchyWłodzimierz Pawlak1983
Wystawy
 • Grafika do wystawy Co po Cybisie?
  15.09 – 16.12.2018
  Co po Cybisie?

  Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.  

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Sztuka w naszym wieku
  12.12.2015 – 31.01.2016
  Sztuka w naszym wieku
  Rafał Dominik i Szymon Żydek oraz kolekcje Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki i Fundacji Sztuki Polskiej ING

  Sztuka w naszym wieku to wystawa prac pochodzących z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Nieskończony rejestr
  19.09 – 27.09.2015
  Nieskończony rejestr
  Obrazy i ich muzyczne interpretacje

  Pokaz w sali warsztatowej Zachęty stanowi podsumowanie projektu Muzyczne obrazy, w którym przez cały rok szkolny w ramach autorskiego programu nauczania muzyki uczestniczyli uczniowie jednego z warszawskich gimnazjów. Spotkania w Zachęcie stały się okazją do poznania nowych technik instrumentalnych, współczesnych kompozytorów i literatury muzycznej w konfrontacji z historią sztuki i dziełami sztuki współczesnej.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Wszystkie stworzenia duże i małe
  19.12.2009 – 21.02.2010
  Wszystkie stworzenia duże i małe

  Wystawa koncentruje się wyłącznie na problematyce świata zwierzęcego, różnorodnych jego ujęć oraz na rozmaitych sposobach wizualizacji tego zagadnienia w sztuce. Punktem wyjścia jest chęć przekroczenia idei antropocentryzmu, która sytuuje człowieka w centrum świata jako gatunek uprzywilejowany, o najwyższym statusie ontologicznym. Takie stanowisko wydaje się wciąż dominować we współczesnej nauce, a jego konsekwencją jest brak postrzegania innych gatunków/przejawów życia na ziemi w kontekście ich podmiotowości czy przynależnych im praw.          

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Włodzimierz Pawlak
  08.09 – 02.11.2008
  Włodzimierz Pawlak
  Autoportret w powidokach

  Włodzimierz Pawlak (ur. 1957) – malarz, performer, poeta i teoretyk sztuki, członek Gruppy – jednej z najważniejszych formacji artystycznych lat 80. – nie doczekał się dotąd przekrojowej, indywidualnej wystawy ani wyczerpującej publikacji na temat swojej twórczości. Wystawa w Zachęcie będzie pierwszą, retrospektywną prezentacją twórczości artysty obejmującą prace z lat 1984–2008.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 28.04 – 01.06.2003
  Włodzimierz Pawlak
  Przestrzeń logiczna obrazu
  Galeria KordegardaGaleria Kordegarda