Maria Pinińska-Bereś

Ur. w 1931 w Poznaniu, zmarła w 1999 w Krakowie.

Rzeźbiarka, autorka performansów, obiektów i instalacji. W latach 1950–1956 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Twórczość artystki często określana jest jako feministyczna, choć ona sama dystansowała się wobec feminizmu, nie zaprzeczając, że głównym tematem jej twórczości jest figura kobiety. Dekonstrukcja krzywej wieży, choć pochodzi z późnego okresu twórczości, wpisuje się w nurt zapoczątkowany przez artystkę na początku lat 70. Zaczęła
wówczas odchodzić od klasycznych rzeźbiarskich materiałów na rzecz bardziej lekkich i miękkich — stosowała sklejkę, papier-mâché, a przede wszystkim tkaniny (szyte, pikowane, haftowane); jej znakiem rozpoznawczym stał się kolor różowy.

Artyści
448/697

Prace artystki w kolekcji Zachęty

  • Trzyczęściowa instalacja z gąbki obitej tkaniną i sklejki. Miękkie formy, wewnątrz jasnoróżowe, na zewnątrz szare, zwinięte są jakby na kształt muszli. Pierwsza, podłużna, leży na podłodze podparta na jednym końcu o dwustopniowy schodek. Druga, najmniejsza
    De-Kon-Strukcja Krzywej Wieży IIMaria Pinińska-Bereś1995
Wystawy
  • 01.02 – 25.04.2021
    Rzeźba w poszukiwaniu miejsca

    Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy PRAWDA PIĘKNO DOBRO
    15.04 – 19.07.2015
    PRAWDA PIĘKNO DOBRO
    Z kolekcji Zachęty

    Najnowsza odsłona kolekcji w kamienicy Raczyńskich przy placu Małachowskiego, niemal naprzeciwko gmachu Zachęty.

    Kamienica Hrabiego RaczyńskiegoKamienica Hrabiego Raczyńskiego
  • Grafika do wystawy Trzy kobiety
    01.03 – 08.05.2011
    Trzy kobiety
    Maria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz, Ewa Partum

    Tematem wystawy jest twórczość pionierek polskiej sztuki kobiet: Ewy Partum, Natalii Lach-Lachowicz i zmarłej w 1999 roku Marii Pinińskiej-Bereś. Okres ich działalności artystycznej przypada na drugą połowę XX i początek XXI wieku. Wszystkie od lat 70. łączyły podobne poszukiwania, w których dostrzec można wyraźne intuicje feministyczne lub identyfikację z feminizmem. W takiej konfiguracji ich prace zostaną ze sobą zestawione po raz pierwszy.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Rewolucje 1968
    16.09 – 11.11.2008
    Rewolucje 1968

    Rok 1968 to okres kumulacji najróżnorodniejszych napięć politycznych i społecznych. Protesty, zamieszki, rozruchy przetoczyły się właściwie przez cały świat, od Meksyku i Stanów Zjednoczonych przez Niemcy, Francję, Polskę, Czechosłowację aż po Japonię (nie omijając Ameryki Południowej). Wystawa Rewolucje 1968 nie jest wystawą sztuki tamtego okresu lecz próbą przedstawienia tych czasów poprzez sztukę, choć nie tylko, z różnych perspektyw: historycznej i dokumentalnej czy poprzez  interpretacje i re-interpretacje problemów społecznych oraz zjawisk kulturowych, charakterystycznych dla tego burzliwego czasu.

    Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta