Erna Rosenstein

Ur. w 1913 roku we Lwowie, zm. w 2004 roku w Warszawie.

Malarka i poetka, tworzyła również rysunki i asamblaże. W latach 1932-1934 studiowała w Wiener Frauen Akademie, a w latach 1934-1936 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Wojciecha Weissa. Była związana ze środowiskiem Grupy Krakowskiej, szczególnie bliska artystyczna przyjaźń łączyła ją z Jonaszem Sternem. Sympatyzowała z ruchem lewicowym. W czasie wojny przebywała w lwowskim getcie, a po tragicznej śmierci rodziców ukrywała się w Warszawie. Wspomnienie traumatycznych przeżyć wojennych przewijało się przez całą jej twórczość. W 1957 roku została członkinią reaktywowanej Grupy Krakowskiej. Od 1949 roku mieszkała w Warszawie. Twórczość Erny Rosenstein, bardzo osobistą, poetycką i całkowicie wolną od jakichkolwiek ograniczeń i wpływów, sytuuje się w granicach szeroko pojmowanego surrealizmu.

Artystka postrzegała proces twórczy jako działanie całkowicie swobodne, intuicyjne i irracjonalne.

Mówiła: „wiedziałam, że istnieje we mnie coś, co się chce ujawnić, i ja tylko mogę to zobaczyć i wyrazić” (Na pewno mu nie przeszkadzałam. Rozmowa z Erną Rosenstein, w: Śnił mi się Artur Sandauer, red. Józef Baran, Kraków 1992).

W jej zróżnicowanym stylistycznie dorobku trudno wyznaczyć wyraźną linię rozwoju. Wcześnie porzuciła figurację na rzecz abstrakcji, która bardziej odpowiadała jej wyobraźni. W latach 60. posługiwała się pełnymi witalności formami organicznymi, późniejsze kompozycje są bardziej zdyscyplinowane, dominuje w nich kreska o skomplikowanym przebiegu, rysująca na powierzchni płótna rozbudowane architektoniczne struktury, tajemnicze znaki i hieroglify. Ważnym obszarem twórczości artystki były zagadkowe i finezyjne obiekty komponowane ze starych i bezużytecznych przedmiotów. Obok walorów czysto plastycznych to właśnie ukryte znaczenia, zaskakujące skojarzenia i refleksje decydują o sile oddziaływania jej prac.

Artyści
491/702

Prace artystki w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Wieczność rodzi chwilę
    Wieczność rodzi chwilęErna Rosenstein1982
  • Zdjęcie pracy Wodotrysk ognia i ciszy
    Wodotrysk ognia i ciszyErna Rosenstein1982
  • Zdjęcie pracy Zmierzch obrazu
    Zmierzch obrazuErna Rosenstein1978
  • Zdjęcie pracy Gdzieś daleko altana
    Gdzieś daleko altanaErna Rosenstein1977
  • Zdjęcie pracy Spalenie czarownicy
    Spalenie czarownicyErna Rosenstein1966
  • Zdjęcie pracy Źródło
    ŹródłoErna Rosenstein1965
Wystawy
  • Grafika do wystawy Co po Cybisie?
    15.09 – 16.12.2018
    Co po Cybisie?

    Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.  

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Zaraz po wojnie
    03.10.2015 – 10.01.2016
    Zaraz po wojnie

    Czy kluczowy dla najnowszej historii Polski okres 1944–1948 jest równie ważny w obszarze sztuki? Jak w pierwszych latach nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej i atmosferze, z jednej strony, „euforii odbudowy” i nadziei, z drugiej „wielkiej trwogi” odnajdywali się artyści? Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób złożoność nastrojów społecznych i napięcia polityczne w powojennej Polsce znalazły swoje odzwierciedlenie w sztukach plastycznych, fotografii, filmie, a także architekturze i wzornictwie.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy PRAWDA PIĘKNO DOBRO
    15.04 – 19.07.2015
    PRAWDA PIĘKNO DOBRO
    Z kolekcji Zachęty

    Najnowsza odsłona kolekcji w kamienicy Raczyńskich przy placu Małachowskiego, niemal naprzeciwko gmachu Zachęty.

    Kamienica Hrabiego RaczyńskiegoKamienica Hrabiego Raczyńskiego
  • Grafika do wystawy Erna Rosenstein
    11.05 – 31.05.1967
    Erna Rosenstein
    Malarstwo

    Wystawa Erny Rosenstein, która odbyła się w Zachęcie w 1967 roku, ze współczesnej perspektywy wydaje się jedną z najciekawszych ekspozycji w historii Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. Oddźwięk w prasie był jednak nikły, a wśród nielicznych głosów znalazło się kilka krytycznych. O niezwykłości wystawy zadecydowała jej aranżacja, wykraczająca poza ówczesne standardy wystawiennicze Zachęty.

    Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA