Romskie herstorie
Spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas, Wojciechem Szymańskim, Joanną Warszą w Zachęcie

Plac przed Zachęta (w przypadku brzydkiej pogody: sala kinowa)
wstęp wolny

Zapraszamy do Zachety na spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas, autorką wystawy Przeczarowując świat w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki 2022 w Wenecji oraz kuratorami — Wojciechem Szymańskim i Joanną Warszą. Będzie to pierwsze w Warszawie otwarte dla publiczności spotkanie z zespołem autorskim. Rozmowa będzie okazją aby wspólnie z artystką „przejść przez pałac obrazów", poznać ukryte w tkaninach symbole i znaczenia, a także usłyszeć herstorie i przywracaną przez artystkę opowieść o romskiej społeczności. 

Spotkanie poprowadzi Karolina Stankiewicz-Kwiatkowska — kulturoznawczyni, dziennikarka, propagatorka kultury romskiej, redaktorka naczelna pierwszego pisma romskiego RROM-PO-DROM, która od ponad 22 lat prowadzi społeczne, polityczne i prawne działania rzecznicze na rzecz społeczności romskiej.

Małgorzata Mirga-Tas jest pierwszą w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale romską artystką reprezentującą narodowy pawilon. Polsko-romska artystka i aktywistka w swojej twórczości kwestionuje dyskryminujące stereotypy i prezentuje wnikliwy, pozbawiony uprzedzeń obraz romskiej społeczności oraz zwraca uwagę na rolę, jaką w historii Romów odegrały kobiety. Prezentowana w Pawilonie Polskim wystawa jest próbą odnalezienia miejsca romskiej społeczności w europejskiej historii sztuki. W przestrzeni Pawilonu artystka zaprezentowała instalację z dwunastu monumentalnych tkanin nawiązujących do „kalendarzowego” cyklu fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze — jednego z najbardziej tajemniczych budynków w historii architektury europejskiej. Projekt, który zwyciężył w konkursie zorganizowanym przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki został zaproponowany przez Wojciecha Szymańskiego i Joannę Warszę.

Wystawie towarzyszy katalog w polskiej i angielskiej wersji językowej, w którym obok tekstów kuratorów znajdą się eseje zaproszonych pisarzy — Ali Smith i Damiana Le Basa, uczonej Ethel Brooks, a także wiersze Teresy Mirgi i Jana Mirgi. W dniu wydarzenia w Księgarni Artystycznej Zachęty będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie. 


Pawilon Polski na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki — La Biennale di Venezia, 23 kwietnia – 27 listopada 2022

Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat
kuratorzy: Wojciech Szymański i Joanna Warsza
organizator: Zachęta — Narodowa Galeria Sztuk

Udział Polski w 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Partnerzy projektu: Instytut Adama Mickiewicza i Europejski Instytut Sztuki i Kultury Romskiej (ERIAC)
Współpraca: Instytut Polski w Rzymie
Patronat medialny: Vogue Polska
Więcej o wystawie w Pawilonie Polskim: https://www.labiennale.art.pl  


Małgorzata Mirga-Tas, polsko-romska artystka i aktywistka. W swoich pracach podejmuje problematykę antycygańskich stereotypów, budując afirmatywną ikonografię społeczności romskich. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2004). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi: 11. Berlin Biennale (2020), Biennale Art Encounters w Timiszoarze (2019, 2021), 3. Autostrada Biennale w Prizrenie (2021), w Morawskiej Galerii w Brnie (2017), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2020), Rautenstrauch-Joest-Museum w Kolonii (2021). Mieszka i pracuje w Czarnej Górze na Spiszu.

Wojciech Szymański, historyk i krytyk sztuki, niezależny kurator. Adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, autor kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktor i autor książek i katalogów wystaw, kierownik i wykonawca w licznych polskich i międzynarodowych projektach badawczych, od 2019 roku redaktor naczelny rocznika „Ikonotheka”. Jest kuratorem kilkudziesięciu wystaw w Polsce i zagranicą; od wielu lat specjalizuje się we współczesnej sztuce romskiej i jej obiegu w globalnym świecie sztuki. Wraz z Małgorzatą Mirgą-Tas zrealizował wystawy: Kali Berga (Kraków 2016, Berlin 2017), Prawo spojrzenia (Kraków 2018), 29. Ćwiczenia ceroplastyczne (Orońsko 2020), Wyjście z Egiptu (Białystok 2021). Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Mieszka w Krakowie.

Joanna Warsza, dyrektorka programowa studiów kuratorskich CuratorLab na Uniwersytecie Konstfack w Sztokholmie oraz kuratorka niezależna. Ostatnio współkuratorka, wraz z Övül Ö. Durmusoglu, Die Balkone w Berlinie, 3. Autostrada Biennale w Kosowie i festiwalu Survival Kit w Rydze. Wcześniej dyrektorka artystyczna Public Art Munich 2018, kuratorka pawilonu Gruzji na 55. Biennale Sztuki w Wenecji, Biennale w Göteborgu, Programu Publicznego na Manifesta 10 w Petersburgu, oraz współkuratorka, na zaproszenie Artura Żmijewskiego, 7. Berlin Biennale.  Ostatnio opublikowała Red Love. A Reader on Alexandra Kollontai (wraz z Marią Lind and Michele Masucci; 2020), oraz I Warren Niesłuchowski też tam był. Gość-Inny (wraz z Siną Najafi; wyd. przez Cabinet Books i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2020). Pochodzi z Warszawy, mieszka w Berlinie.

Karolina Stankiewicz-Kwiatkowska, redaktorka naczelna pierwszego pisma romskiego „RROM-PO-DROM”. Kulturoznawczyni, dziennikarka, była reporterka telewizji regionalnej, propagatorka kultury romskiej, trenerka wielokulturowości i antydyskryminacyjna, właścicielka firmy szkoleniowej. Od ponad 22 lat prowadzi społeczne, polityczne i prawne działania rzecznicze na rzecz społeczności romskiej. Współpracuje z Centralną Radą Romów w Polsce i Światową Unią Romów. Była ekspertką do spraw edukacji i rzeczniczką prasową organizacji działającej na rzecz Romów -European Roma and Travelers Forum afiliowanej przy Radzie Europy. Jest ekspertką, konsultantką międzykulturową dla administracji państwowej, samorządów, a także wielu organizacji lokalnych i międzynarodowych

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 18.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 20.05 (WT) 18:00
    Myśleć jak rośliny. Warsztaty z tworzenia mandragory
    Warsztaty dla młodzieży 14+ i dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 21.05 (ŚR) 18:00
    Projekcja filmu „Velvet Buzzsaw”
    Andrea Fraser. Sztuka musi wisieć
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 23.05 (PT) 18:00
    Gdy algorytm jest twoim szefem
    Spotkanie z grupą osób kurierskich Zentrale
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • 24.05 (SOB) 16:00
    Serce. Słońce
    Performans „Jesteś słońcem” Moniki Waraxy
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 24.05 (SOB) 16:30
    Serce. Słońce. Małgorzata Szandała, Marta Szulc, Monika Waraxa
    Warsztaty dla dorosłych
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 25.05 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 26.05 – 28.05.2025
    Sztuka Edukacji. Uczymy się od was. Gdańsk
    Konferencja dla osób edukatorskich
    GdańskGdańsk
  • 28.05 (ŚR) 17:00
    „Agnieszka…. Morawińska, co ty tutaj robisz?”
    Projekcja filmu dokumentalnego
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.05 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć
    Oprowadzanie dla osób 60+ po wystawie „PAKUI HARDWARE. PROGI/THRESHOLDS”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 30.05 (PT) 17:30
    Blisko
    Spotkanie z Agnieszką Pinderą – kuratorką wystawy „Pakui Hardware. Progi / Thresholds”
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 31.05 (SOB) 16:00
    екскурсія українською мовою
    Недільна екскурсія українською мовою
    Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.