Mikroperspektywy
Performensy Audiowizualne wokół wystawy „Poza scenariuszem. Warsztat Formy Filmowej”

Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
wstęp wolny

06

Aleksandra Chciuk, Bartłomiej Talaga i Filip Gabriel Pudło zaprezentują w Zachęcie serię performensów audiowizualnych, łączących dźwięk, obraz i obecność na żywo. Ich występy obejmują różnorodne strategie twórcze: od praktyk akusmatycznych i inspiracji muzyką konkretną, po wykorzystanie analogowych instrumentów elektronicznych i komputerowych technik generatywnych. Każde z działań stanowi osobistą wypowiedź artystyczną, a zarazem próbę redefinicji granic pomiędzy performansem, instalacją i koncertem.

Wszyscy wywodzą się ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a ich działania nawiązują do eksperymentalnego dziedzictwa tej uczelni – zarówno w obszarze obrazu, który stanowi główne medium łódzkiej Filmówki, jak i dźwięku, który od zawsze skłaniał twórców uczelni do działań interdyscyplinarnych. W naturalny sposób procesualność ich prac i występów na żywo kontynuuje poszukiwania Warsztatu Formy Filmowej. Osoby występujące chciałyby swoim współudziałem w programie towarzyszącym wystawie Warsztatu Formy Filmowej wyrazić wdzięczność artystom takim jak Józef Robakowski, Wojciech Bruszewski czy Andrzej Różycki za twórczą niezależność i niesamowitą energię.


Aleksandra Chciuk – artystka audiowizualna, improwizatorka i kompozytorka. W swojej praktyce artystycznej podejmuje tematy zjawisk dźwiękowych, bada ich wpływ na stan umysłu oraz reakcje ludzkiego ciała jak również analizuje psychologiczne i muzyczne związki człowieka z naturą. Wiele z jej prac opiera się na percepcji akuzmatycznej. Chętnie eksperymentuje z technikami preparacji instrumentów i obiektów. Współtworzy m.in.: kolektyw Pełnia, zespół Węże Kobro czy duet artystyczny z Kubą Krzewińskim. Od 2019 roku prowadzi łódzką Pracownię Audiosfery na Akademii Sztuk Pięknych. Jej prace były prezentowane m.in.: w MMCA w Seulu, Center for the Arts w Bostonie, Siddhartha Art Gallery w Katmandu, MSN w Warszawie czy Atlasie Sztuki w Łodzi. W ostatnim czasie wydała dwa albumy fonograficzne: minor civilization i Dwie strony.

www.aleksandrachciuk.pl

Filip Gabriel Pudło  twórca multimedialny i pracownik naukowy Szkoły Filmowej w Łodzi. Absolwent Politechniki Warszawskiej oraz Szkoły Filmowej w Łodzi, od ponad dekady badający obszar sztuki generatywnej. Tworzy prace wideo i instalacje programowane: sztukę generatywną, sztukę Internetu, immersyjne doświadczenia audiowizualne, produkcje wirtualne. Autor monografii „Bruszewski. Sztuka generatywna” (2019). Laureat nagrody w kategorii Performance na Digital Media Arts w Zürichu za rok 2024. Prezentował swoją twórczość na znaczących festiwalach sztuki mediów: Biennale WRO (2015, 2023), EMAF European Media Art Festival w Osnabrueck (2014), FILE Electronic Language International Festival w Sao Paulo (2014), a także festiwalach sztuki wideo.

www.filipgabrielpudlo.com

Bartłomiej Talaga – W swojej twórczości posługuje się fotografią, dźwiękiem, wideo i instalacją. Interesuje go przenikanie się dziedzin sztuki, gdzie dźwięk, obraz i przestrzeń wzajemnie się napędzają, prowokując energetyczne impulsy. Częstotliwość powstałej audio/wizualnej interferencji prowadzi do BRZMIENIA – głównego tworzywa jego artystycznej praktyki. Występuje na żywo i tworzy w przestrzeni muzyki intuicyjnej, swobodnie improwizowanej i muzyki konkretnej. Instrumentarium z domeny muzyki elektronicznej (drum maszyny, syntezatory, modulary) wzbogaca melodycznymi elementami sansuli, dopełniając spektrum częstotliwościami pięciostrunowego basu.

Absolwent i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. W nauczaniu dzieli się własnym doświadczeniem – stawia na celowość i zasadność czynionych gestów, które mają prowadzić do osobistej i autentycznej wypowiedzi. Współtwórca magazynu TON (ton-mag.pl). Projektant książek fotograficznych.

www.bartlomiejtalaga.pl

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 28.03 – 22.06.2025
    Poza scenariuszem. Warsztat Formy Filmowej

    Spotkali się jako studenci i absolwenci łódzkiej Szkoły Filmowej – młodzi artyści, dla których film i fotografia nie były jedynie narzędziami zapisu, lecz sposobem myślenia o rzeczywistości. Interesowało ich nie tylko to, co obraz przedstawia, ale też jak powstaje, jakie mechanizmy nim rządzą i gdzie przebiegają jego granice. Wspólne eksperymenty, prowadzone od początku lat 70., doprowadziły do powstania Warsztatu Formy Filmowej – grupy, która wywarła decydujący wpływ na ówczesny język sztuk wizualnych, badając jego strukturę, mechanizmy percepcji i możliwości komunikacyjne.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 22.07 (WT) 12:30
    Rzeźbimy! Sensoryczne tworzenie dla najmłodszych. Otwarte warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.07 (WT) 17:30
    Od koncepcji do odbitki. Otwarte warsztaty z linorytu dla dorosłych
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 22.07 (WT) 18:00
    Zabawy ruchowe w Zachęcie!
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • kadr z filmu, grafika
    23.07 (ŚR) 18:00
    Se(a)ns sztuki
    Pokaz filmu „Call Me by Your Name”
    Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)sala kinowa
  • biały kredens w czarnym pomieszczeniu, w otwartych szufladach kolorowe malunki
    24.07 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Portret kobiety
    25.07 (PT) 12:00
    Otwarte Archiwum. Dyżur archiwistyczny w czytelni Zachęty
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 25.07 (PT) 12:30
    Tworzymy błękitne zielniki. Warsztaty z cyjanotypii dla dzieci wieku 7-13 lat
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 25.07 (PT) 17:00
    Zachęta miga!
    Oprowadzanie po wystawie „Przestrzenie” w Polskim Języku Migowym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Fot. Fotogram mur cmentarny, Nimes, Francja, Eva Rubenstein
    25.07 (PT) 17:00
    Roślinne kolaże. Otwarte warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 26.07 (SOB) 12:15
    Joanna Fluder. Śluz
    Oprowadzanie kuratorskie Michaliny Sablik
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • neonowo podświetlone pomieszczenie, ludzka sylwetka w tle
    26.07 (SOB) 13:00
    Oglądamy razem wystawę! Oprowadzanie w języku polskim prostym
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • rysunek linią na żółtym papierze
    26.07 (SOB) 14:00
    Niebna architektura. Rozproszone obserwatorium zjawisk atmosferycznych
    Wykład plenerowy
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta