Lary i penaty – spotkanie w czasie BAZARCH

Teatr Komuna Warszawa
wstęp wolny

18

Zapraszamy na spotkanie promocyjne książki Lary i penaty / Biennale Architektury w Wenecji

Rozmowa będzie się toczyć wokół wystawy „Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze” w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji i towarzyszącej jej publikacji. O kolażowym charakterze książki, sposobie, w jaki dopełnia i rozszerza wystawę, możliwościach rozszczelniania architektury za pomocą narzędzi z pola sztuki współczesnej oraz roli rysunku w publikacji i przestrzeni wystawienniczej opowiedzą kuratorka i redaktorka książki, Aleksandra Kędziorek oraz współautorzy jednego z esejów – filozof Andrzej Marzec i architekt, współtwórca wystawy, Maciej Siuda.


Spotkanie 18 października o 16 w Teatrze Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31.
Do zobaczenia!

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 10.05 – 23.11.2025
    Lary i penaty. O budowaniu poczucia bezpieczeństwa w architekturze

    Od prapoczątków architektury jedną z jej podstawowych funkcji jest ochrona. Zestaw lęków, które towarzyszą jej mieszkańcom, ewoluował – ludzie nadal poszukują w architekturze schronienia przed zjawiskami atmosferycznymi czy żywiołami, a współcześnie mierzą się również z katastrofą klimatyczną, wojnami czy perspektywą masowych migracji. Czy architektura ma narzędzia do tego, by chronić nas przed przeciwnościami losu? Jakie praktyki związane z budowaniem i użytkowaniem budynków możemy wdrożyć, by zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa?

    Pawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di VeneziaPawilon Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • tłum ludzi zgromadzonych na schodach zachęty
    13.11 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 13.11 (CZW) 18:00
    Spotkanie z Katarzyną Deptą-Garapich na jej wystawie pod tytułem „Zdziczała”
    Miejsce Projektów ZachętyMPZ
  • 14.11 (PT) 17:00
    Mijasz ich każdego dnia | Wydarzenie odwołane
    Spotkanie organizowane z Fundacją Po Drugie
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 15.11 (SOB) 12:15
    Oglądamy razem wystawę!
    Oprowadzanie dla osób, dla których polski nie jest pierwszym językiem
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 15.11 (SOB) 15:00
    Fluid lines. Open workshop in English for adults
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 16.11 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach  
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 16.11 (ND) 13:00
    Pokaż nam swój świat!
    Premierowe spotkanie autorskie i warsztaty z książką „Mój świat, moja sztuka” dla rodzin z dziećmi w wieku 5+
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • 17.11 (PN) 11:00
    MAMY czas dla sztuki
    Spotkanie dla rodziców i osób opiekującymi się małymi dziećmi w wózkach, chustach i nosidełkach
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.11 (ŚR) 17:30
    Jak solidaryzować się poprzez sztukę? Otwarte warsztaty dla dorosłych
    O czym wspólnie marzymy? Globalne związki – Porzucone przyjaźnie
    Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
  • 19.11 (ŚR) 18:00
    Se(a)ns sztuki
    Mahler (Ken Russell, 1974)
    Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)Zachęta | wejście od ul. Burschego (schodami w dół)
  • osoba na czarnym tle
    20.11 (CZW) 12:15
    Czwartkowe oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 17:30)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 21.11 (PT) 12:15
    Patrzeć/Zobaczyć. Oprowadzanie dla dorosłych 60+
    O CZYM WSPÓLNIE MARZYMY? GLOBALNE ZWIĄZKI – PORZUCONE PRZYJAŹNIE
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta