O spojrzeniach

Wybieramy najlepszych młodych artystów

Paweł Althamer, Julita Wójcik, Elżbieta Jabłońska, Oskar Dawicki, Paulina Ołowska, Monika Sosnowska, Karol Radziszewski, Rafał Bujnowski, Olaf Brzeski, Konrad Smoleński, Anna Zaradny, Agnieszka Polska – to polscy artyści doskonale znani również za granicą. Co ich łączy? Wszyscy byli finalistami konkursu Spojrzenia.

Od pierwszej edycji Spojrzeń chodzi nie tylko o to, żeby docenić wyróżniających się twórców, ale także by ukazać szeroki i różnorodny kontekst młodej polskiej sztuki. Osoby wchodzące każdorazowo w skład komitetu nominującego krytycznie przyglądają się artystom i wskazują nazwiska, na które warto zwrócić uwagę. Ich typy składają się na obraz tego, co najciekawsze w młodej polskiej sztuce. Młodzi, obiecujący artyści, finaliści poprzednich edycji konkursu, to obecnie często twórcy o silnej, ugruntowanej pozycji na rynku polskim, ale też europejskim, a nawet światowym. Paweł Althamer, Rafał Bujnowski, Monika Sosnowska, Konrad Smoleński czy Robert Kuśmirowski byli tymi młodymi, których dostrzegli organizatorzy Spojrzeń. Dziś — nie tylko wymienieni, lecz także wielu innych — mają na koncie inne nagrody, np. Paszporty Polityki, ale przede wszystkim ich wystawy można było oglądać w najbardziej prestiżowych zagranicznych instytucjach, jak chociażby nowojorska MoMA oraz londyńska Tate czy w ramach najważniejszych światowych wydarzeń związanych ze sztuką, takich jak Biennale Sztuki w Wenecji.

Spojrzenia są więc najlepszym opisem artystycznej rzeczywistości, prezentującym najistotniejsze zjawiska rodzimego rynku sztuki na przestrzeni mijających dwóch lat.  Dają szansę publiczności na zapoznanie się z aktualnymi poszukiwaniami polskich młodych artystów. Konkursowi towarzyszy bowiem zawsze wystawa prezentująca prace wszystkich finalistów. I dopiero ona składa się na pełny obraz Spojrzeń.

CEL

Konkurs ma na celu promocję polskiej sztuki współczesnej w kraju i za granicą, prezentację i uhonorowanie najciekawszych postaw artystycznych, twórców i dzieł, które zaistniały we współczesnej sztuce polskiej w ciągu ostatnich dwóch lat, nagrodzenie młodego artysty, który szczególnie zaistniał w ciągu dwóch ostatnich lat.

WARUNKI KONKURSU

Artyści zgłaszani są do konkursu przez komitet nominujący, każdorazowo mianowany przez organizatorów imprezy. W wyniku obrad komitetu nominowanych zostaje 5 artystów/grup artystycznych, którzy wezmą udział w wystawie i konkursie. Laureata konkursu wybiera jury.

MIEJSCE WYSTAWY

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

NAGRODA REGULAMINOWA DEUTSCHE BANK

Nagrodą Deutsche Banku dla laureata konkursu jest 60 000 złotych. Tradycyjnie przyznajemy też Nagrodę Publiczności.

 

Poprzednie edycje konkursu
  • 15.10 – 15.12.2021
    Spojrzenia 2021

    Konkurs Spojrzenia, który przez blisko dwie dekady prezentował najistotniejsze w danym momencie zjawiska w sztuce polskiej, w tym roku odbywa się nie tylko po raz ostatni, ale też w zmienionej formule. Wydaje się, że ze względu na dobór tegorocznych finalistów i finalistek jest to edycja wyjątkowa — nie tylko artystycznie. 

    OnlineOnline
  • 18.05 – 30.06.2019
    Spojrzenia 2019
    Nagroda Deutsche Bank

    Spojrzenia to najważniejszy w Polsce konkurs kierowany do młodych, ale obecnych już na polskiej scenie artystycznej twórców. Organizowany nieprzerwanie od 2003 roku — co dwa lata — pokazuje najciekawsze występujące na tej scenie zjawiska. 

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 09.09 – 12.11.2017
    SPOJRZENIA 2017
    Nagroda Deutsche Bank

    Spojrzenia 2017 to już ósma edycja konkursu dla młodych polskich artystów organizowanego przez Deutsche Bank Polska S.A. oraz Zachętę — Narodową Galerię Sztuki. W tegorocznych Spojrzeniach biorą udział twórcy urodzeni pomiędzy rokiem 1984 i 1987, reprezentujący różne części Polski, których sztukę łączy jednak zainteresowanie człowiekiem — zarówno jednostkowe, jak i w perspektywie społecznej.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 08.09 – 15.11.2015
    SPOJRZENIA 2015
    Nagroda Deutsche Bank

    Po raz siódmy Deutsche Bank Polska i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę konkursową „Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank”, prezentującą najciekawszych młodych, lecz uznanych już artystów polskich.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.09 – 07.11.2013
    SPOJRZENIA 2013
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    Po raz szósty Fundacja Deutsche Bank, Deutsche Bank Polska i Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki zapraszają na wystawę konkursową Spojrzenia 2013 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank, prezentującą najciekawszych młodych, lecz uznanych już artystów polskich. Inaczej niż w poprzednich edycjach finalistów jest pięciu, a wszystkie prace na wystawie to pokazy premierowe.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 20.09 – 13.11.2011
    SPOJRZENIA 2011
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    Konkurs Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank, odbywający się co dwa lata, to prestiżowy projekt wspierający rozwój młodej sztuki polskiej. Dzięki tej inicjatywie możliwe jest wypromowanie w Polsce i za granicą najlepszych twórców młodego pokolenia oraz uhonorowanie najciekawszych postaw artystycznych. Laureatów wyłania międzynarodowe jury.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 19.09 – 15.11.2009
    SPOJRZENIA 2009
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    To już IV edycja odbywającego się raz na dwa lata konkursu Spojrzenia 2009 — Nagroda Fundacji Deutsche Bank na najbardziej interesujących twórców młodej polskiej sceny artystycznej. Wystawa jest prezentacją siedmiu artystów nominowanych do nagrody, uhonorowaniem ich działalności artystycznej, która w ciągu ostatnich dwóch lat przyciągnęła szczególną uwagę krytyków i kuratorów.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.09 – 11.11.2007
    SPOJRZENIA 2007
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    Tegoroczna wystawa prezentuje wybór siedmiu twórczych podmiotów, których aktywność przykuła naszą uwagę, zachwyciła, zaintrygowała, nie pozostawiła obojętnymi. Większość prezentowanych tu prac łączy dialog z kulturą i postkrytyczny stosunek do polityki i obyczajowości, poszukiwanie i ujawnianie sytuacji absurdalnych i granicznych, przewrotne działania pozostające w związku z rzeczywistością, otwarcie na dialog, poczucie humoru na granicy ironii, dystans do własnej twórczości.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 24.10 – 27.11.2005
    SPOJRZENIA 2005
    Nagroda Fundacji Deutsche Bank

    Latem tego roku, jury złożone z krytyków sztuki i kuratorów nominowało do drugiej edycji nagrody następujących artystów i grupy: Azorro, Michała Budnego, Rafała Bujnowskiego, Anetę Grzeszykowską i Jana Smagę, Macieja Kuraka, Roberta Kuśmirowskiego, Annę Orlikowską. Wystawa zatytułowana Spojrzenia 2005 prezentuje właśnie ich dzieła.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 14.11 – 09.12.2003
    SPOJRZENIA 2003
    Nagroda Fundacji Kultury Deutsche Bank

    Spojrzenia 2003 to pokaz ośmiu młodych artystów polskich nominowanych do nagrody ufundowanej przez Fundację Kultury Deutsche Banku. Jest to w Polsce pierwsza poważna nagroda w dziedzinie sztuk wizualnych (bez ograniczeń ze względu na technikę czy media), ufundowana przez sponsora i przyznawana w dwustopniowych eliminacjach przez grono krytyków, historyków sztuki i artystów.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta