Myśleć jak rośliny. Warsztaty z tworzenia mandragory
Warsztaty dla młodzieży 14+ i dorosłych
Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy na dole strony
20
Mandragora to roślina przypominająca człowieka. Ze względu na ludzki kształt, przypisywano jej właściwości magiczne. Podobno wiedźmy używały mandragory do przyrządzania eliksirów miłości. Z kolei alchemicy wierzyli w lecznicze właściwości rośliny. Moce przepisywane mandragorze, początkowo będące powodem poszukiwań jej kwiatu, z czasem stały się pretekstem do prześladowań kobiet posądzonych o czarownictwo. Historia rośliny przeplata się z losami ludzkości.
Podczas warsztatów przyjrzymy się relacji kwiatu i człowieka, a także stworzymy stworzymy własne mandragory. Naszymi sojusznikami będą kolorowe włóczki i koraliki. Wspólnie zastanowimy się, do jakich miejsc, istot i wydarzeń prowadzą ich korzenie.
Wydarzeniu towarzyszy zwiedzanie wystawy Pakui Hardware. Progi / Thresholds.
Prowadząca: Nadia Wierzbicka
-
25.04 – 06.07.2025Pakui Hardware. Progi / Thresholds
Litewski duet artystyczny Pakui Hardware, tworzony przez Neringę Černiauskaitė i Ugniusa Gelgudę, prezentuje w Warszawie swoje nowe rzeźby kinetyczne. Wykonane ze stali, szkła, silikonu oraz elastycznej tkaniny poruszają się w jednostajnym rytmie, tworząc wrażenie autonomicznych podmiotów.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta