Roczne stypendium im. Ludwiki Góreckiej w wysokości 60 tysięcy złotych otrzymuje Katarzyna Górna. Przyznanie stypendium jest możliwe dzięki darczyńcy — firmie Polfa Tarchomin S.A. W skład kapituły przyznającej wyróżnienie weszły przedstawicielki Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i firmy Polfa Tarchomin S.A.
Wieloletnią działalność społeczną Katarzyny Górnej, pierwszej laureatki tego stypendium, uważamy za tożsamą — w sposób odpowiadający współczesności — z tym, co robiła przed laty Ludwika z Lindów Górecka, która zapewniła artystkom i artystom przestrzeń i miejsce do prezentacji dzieł, czyniąc to bez rozgłosu, a często także bez właściwego uznania. Katarzyna Górna poza własną pracą artystyczną zajmuje się od wielu lat działaniem na rzecz poprawy warunków bytowych szerokiego środowiska sztuk wizualnych, w ramach Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej i poza nim. Inicjuje koalicje między pracownikami sektora kultury i artystami różnych dziedzin na rzecz godnego wynagradzania artystów i artystek również przez instytucje publiczne, buduje wspólnotę środowiskową oraz uświadamia konieczność włączenia artystów w system ubezpieczeń społecznych kolejnym rządom, środowisku i społeczeństwu. Była inicjatorką i współredaktorką Czarnej księgi polskich artystów — szeroko cytowanej przez wiele organizacji i inicjatyw publikacji poświęconej współczesnej kondycji artystów i artystek w Polsce. Po latach walki, właśnie dzisiaj, w dobie pandemii te postulaty i konieczności wybrzmiewają szczególnie mocno. Środowisko twórcze w dalszym ciągu potrzebuje silnej reprezentacji i motywacji do działania, dlatego aktywność społeczna na tym polu zasługuje na wyjątkowe wsparcie i docenienie.
Rocznica założenia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych przypadła w roku, który dla wszystkich okazał się wyjątkowym wyzwaniem. W odpowiedzi na kryzys, jaki dotknął środowisko artystyczne w czasie pandemii, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych wspólnie z Zachętą zainicjowały projekt 160 stypendiów na 160 lat TZSP. Jego celem jest wsparcie artystek i artystów związanych z kolekcją Zachęty, a jednocześnie praca nad pamięcią i historią zbiorów.
Przewidziane na kilka lat działania będą jednocześnie wymianą wspomnień i doświadczeń z tymi artystkami i artystami, którzy kształtują kolekcję Zachęty. Co miesiąc nominowani twórcy proszeni są o wykonanie gestu wobec zbiorów, historii czy budynku, które zebrane razem mają uzupełnić kolekcję o świadectwo dzisiejszych czasów. Od czerwca tego roku już kilkudziesięciu z nich otrzymało wsparcie finansowe na pracę twórczą. Naszym celem jest ufundowanie 160 stypendiów i zebranie na nie 800 000 złotych. Staną się one wymierną pomocą dla artystów, którzy stają dziś przed ogromnym wyzwaniem jak kontynuować swoją twórczość.
2021
- Bogna Burska
- Zofia Gramz
- Cezary Bodzianowski
- Aleksandra Ska
- Grzegorz Sztwiertnia
- Henryk Waniek
- Agnieszka Kalinowska
- Robert Maciejuk
- Krzysztof Żwirblis
- Jacek Malinowski
- Katarzyna Przezwańska
- Jaśmina Wójcik
- Olga Wolniak
- Marek Konieczny
- Anna Niesterowwicz
- Krystyna Jachniewicz
- Anna Myca
- Krzysztof Zarębski
- Marek Chlanda
2020
- Ryszard Gieryszewski
W grudniu tego roku mija 160 lat od powstania Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Stowarzyszenie, będące inicjatywą grupy przyjaciół, dało przed laty początek dzisiejszej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Dzisiaj Towarzystwo nadal istnieje i realizuje te same założenia w zupełnie nowej rzeczywistości. Zainicjowane wokół rocznicy działania rozpoczęły się już w trakcie pierwszego lockdownu i będą kontynuowane w następnych miesiącach.
160 lat temu grupa przyjaciół, spotykających się w pracowni przy ul. Miodowej w Warszawie, postanowiła założyć stowarzyszenie, które miało otoczyć opieką polską sztukę i artystów. Polski nie było wtedy na mapie, nie istniały żadne publiczne muzea i galerie prezentujące sztukę rodzimych twórców, nie działało polskie szkolnictwo artystyczne ani instytucje zrzeszające środowisko. Wspólna inicjatywa artystów i miłośników sztuki była aktem protestu, szansą ocalenia polskiej sztuki poprzez budowę kolekcji, wsparcie rodzimych twórców i edukację społeczeństwa. Dzięki determinacji swoich członków w następnych latach stowarzyszenie doprowadziło m.in. do budowy gmachu dzisiejszej Zachęty i stworzenia publicznej kolekcji dzieł. Ocalałe podczas wojny prace stanowią obecnie trzon zbiorów sztuki polskiej Muzeum Narodowego w Warszawie.
- Jak Buba Bobu tak Boba Bubie1983
- Forma1975
- Lego. Obóz koncentracyjny1999
- Dialog z rybą1973
- Maszyna - betoniarka2005
- Ukończono2009
- Wenecja1969
- Frontfix1996
- Raspberry Days2008
- To jest Klara, a to ja jestem, Pico1998
- Pocałunek2008
- Beznadziejnik. Rozdział 0. Furie2007
- 1.12.19771977
- Jumpcore2017
- Kiedy wiele lat temu po raz pierwszy przyjechałam do Wrocławia1999
- Autoportret 1, 2 (Dyptyk)2014
- Różanopalca1974
- Tablica do nauki alfabetu romskiego, z serii Tablice do nauki alfabetów2013
- Ekstatyczki, histeryczki i inne święte2004
- Rzeczy oczywiste2013
- Tablica do nauki alfabetu wietnamskiego, z serii Tablice do nauki alfabetów2011
- Nowe Życie2016
- Łzy szczęścia2014
- Bez tytułu2017
- Projektowanie i organizacja przestrzeni2002
- Magazyn LUXUS. O chorobach2013
- Avatar III Ag1997
- Portret trumienny, z cyklu Idź za mną. Zmień mnie. Już czas1995
- Motyw A.I1987
- Do widzenia I1995
- Danse macabre2004