Wystawy

 • Tkanina, kolorowy gobelin składający się z trzech pasów. w górnej części scena rodzajowa z kobietami szyjącymi w grupie. Część środkowa przedstawia dwie kobiety w chustach siedzące naprzeciwko siebie na krzesłach, na środku kozioł. W dolnej części stodoła
  29.04 – 23.07.2023
  Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat

  Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentowany był przez romską artystkę. Wystawa „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas — pokazywana w zeszłym roku na Biennale w Wenecji, potem w Ferarze, a teraz w Warszawie — to manifest artystki na temat romskiej tożsamości i sztuki, który czerpie inspiracje z renesansowych, astrologicznych fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Przed nami „pałac obrazów”, instalacja składająca się z dwunastu wielkoformatowych tkanin, odpowiadająca dwunastu miesiącom kalendarza. Wystawa jest próbą poszerzenia historii sztuki o przedstawienia kultury Romów, największej europejskiej mniejszości.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Ceramika, praca artystki przedstawiająca białe fantastyczne stworzenie przypominające alpakę.
  14.04 – 26.06.2023
  KIMBA FRANCES KERNER
  DELIRIUM DECADENCE

  Kimba Frances Kerner urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale mieszka i pracuje w Warszawie. W 2017 rozpoczęła studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i wtedy odkryła grafikę warsztatową, którą się od tej pory zajmuje. Wyspecjalizowała się w nowatorskim łączeniu ceramiki z grafiką (rozwija projekt naukowo-artystyczny poświęcony graficznym transferom na ceramikę).

  Miejsce Projektów ZachętyMPZ
 • Kadr z filmu, zbliżenie na twarz dziewczynki. Na dole napis "No king"
  31.03 – 18.06.2023
  Drugiej wiosny nie będzie…
  Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku

  Czy my, dorośli, potrafimy podjąć to wyzwanie, szczególnie wobec problemów, z jakimi mierzą się dziś dzieci i młodzież: przemocą doznawaną na co dzień, doświadczeniem pandemii, wojny i uchodźstwa? Co możemy zrobić, żeby wpłynąć na poprawę kondycji psychicznej dzieci i młodzieży i sprawić, by ich głos był słyszalny? Jaką rolę w budowaniu podmiotowości dziecka, przywracaniu poczucia wartości może pełnić sztuka i jakich narzędzi dostarczają nam artyści?

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta