Artur Żmijewski

Ur. w 1966 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.

Autor filmów, fotograf. W latach 1990-1995 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP, gdzie obronił dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. W 2005 roku reprezentował Polskę na 51. Międzynarodowym Biennale w Wenecji, na którym pokazał film Powtórzenie. Należy do czołowych artystów nurtu sztuki krytycznej, zajmuje się problematyką ciała i Innego, a także traumy historycznej i Holokaustu. Bohaterami prac artysty są najczęściej ludzie chorzy, niepełnosprawni skonfrontowani z tzw. „normalnymi”, a także osoby z różnych innych przyczyn wyrzucone na margines społeczny. Obok filmów dokumentalnych projekty artysty powstają z reguły na zasadzie „reżyserowanego dokumentu”, w którym autor aranżuje pewne sytuacje, a następnie bada i obserwuje reakcje, zachowania bohaterów.

Dużą rolę w działaniach Żmijewskiego odgrywa eksperyment, często nie wie, jak potoczą się kręcone przez niego wydarzenia. Dotyka tematów niewygodnych, obszarów tabu, wiele scen jest ciężkich w odbiorze. Artyście, jak sam twierdzi, zależy jednak na przełamywaniu „stereotypów poznawczych”, które są utwierdzone w odbiorcy przez system edukacji i społeczeństwo. W 2007 roku Żmijewski opublikował na łamach „Krytyki Politycznej” (z którą współpracuje jako redaktor artystyczny) manifest Stosowane sztuki społeczne poruszający zagadnienia polityczności sztuki oraz jej zaangażowania społecznego, wpływu i skutków w życiu.

Artyści
693/697

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Powtórzenie
  PowtórzenieArtur Żmijewski2005
 • Zdjęcie pracy Lekcja śpiewu 2
  Lekcja śpiewu 2Artur Żmijewski2003
 • Zdjęcie pracy Korba, z cyklu Osiem
  Korba, z cyklu OsiemArtur Żmijewski2000
 • Zdjęcie pracy Berek
  BerekArtur Żmijewski2000
 • Instalacja z drewna i metalu, przypominajaca komodę lub katalog biblioteczny z wieloma małymi szufladkami. Stoi na dwóch czarnych metalowych nogach. Drewniany korpus jest wygięty - oglądany z boku ma kształt litery "C", przez co część z szufladkami jest wk
  40 szufladArtur Żmijewski1995
 • Zdjęcie pracy Powściągliwość i praca
  Powściągliwość i pracaArtur Żmijewski1995
Wystawy
 • 01.02 – 25.04.2021
  Rzeźba w poszukiwaniu miejsca

  Wystawa Rzeźba w poszukiwaniu miejsca to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. Opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat — nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy PRAWDA PIĘKNO DOBRO
  29.09 – 11.10.2015
  PRAWDA PIĘKNO DOBRO
  Aneks

  PRAWDA PIĘKNO DOBRO – taki tytuł nosiła prezentacja kolekcji Zachęty wiosną tego roku w sąsiadującej z galerią Kamienicy Hrabiego Raczyńskiego. Święto Wiosny Katarzyny Kozyry, Nowotwory uosobione Aliny Szapocznikow, cykl Teatr i film Grzegorza Sztwiertni czy B.H. i O (Bóg w Mojej Ojczyźnie jest Honorowy) Roberta Rumasa wzbudziły wielkie zainteresowanie i ponownie stały się tematem do dyskusji. Swoistym aneksem do tej wystawy jest więc pokaz dwóch innych dzieł z kolekcji: Lekcji śpiewu 2 Artura Żmijewskiego oraz Szukając Jezusa Katarzyny Kozyry.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
  02.05 – 29.05.2011
  Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
  Pokazy filmów w ursula blickle videolounge

  Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez  polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad.

  Kunsthalle WienKunsthalle Wien
 • Grafika do wystawy Inwazja dźwięku
  07.04 – 02.08.2009
  Inwazja dźwięku
  Muzyka i sztuki wizualne

  Wystawa Inwazja dźwięku. Muzyka i sztuki wizualne proponuje odczytanie estetycznych relacji pomiędzy sztukami wizualnymi i muzyką w kontekście współczesnej kultury. Zamiast śledzić historię tych związków proponujemy przyjrzeć się rozmaitym sposobom, w jakie artyści posługują się obrazem i dźwiękiem, rozszerzając znaczenia, sugerując skojarzenia, podpowiadając nastroje, czy wręcz przeciwnie, podkreślając przesłanie poprzez kontrast charakteru muzyki i obrazu.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta