W PIĄTEK O PIĄTEK. OPROWADZANIE TEMATYCZNE
Wzornictwo zaraz po wojnie
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu, zbiórka w holu głównym
W latach czterdziestych państwo podjęło działania mające na celu podniesienie estetyki przedmiotów powszechnego użytku. Chęć tworzenia nowych, odznaczających się dobrym wzornictwem przedmiotów powstała niejako wbrew powojennej rzeczywistości wymagającej prowizorycznych rozwiązań podstawowych problemów bytowych. Prace w tym kierunku inicjowała i prowadziła Wanda Telakowska — od 1945 kierująca Wydziałem Wytwórczości w Ministerstwie Kultury i Sztuki przekształconym w Biuro Nadzoru Estetyki Produkcji (BNEP) działające w latach 1947–1950. Głównym zadaniem tej instytucji było organizowanie współpracy plastyków z wytwórczością (przemysłem i rzemiosłem). Kupowano od nich projekty i prototypy, gromadzone we wzorcowni z nadzieją na to, że w przyszłości trafią do produkcji.
prowadzenie: Magdalena Zięba
Specjalne piątkowe oprowadzanie po wystawie „Zaraz po wojnie”. Różne tematy, różne problemy i za każdym razem inny wybór omawianych prac pozwalają jeszcze lepiej zapoznać się z wystawą.
Pozostałe oprowadzania w tym cyklu:
- Straszne obrazy – 8 stycznia
przewodnicy: Paweł Freus, Sara Herczyńska, Paula Kaniewska, Marcin Matuszewski, Magdalena Zięba
-
03.10.2015 – 10.01.2016Zaraz po wojnie
Czy kluczowy dla najnowszej historii Polski okres 1944–1948 jest równie ważny w obszarze sztuki? Jak w pierwszych latach nowej, dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości społeczno-politycznej i atmosferze, z jednej strony, „euforii odbudowy” i nadziei, z drugiej „wielkiej trwogi” odnajdywali się artyści? Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób złożoność nastrojów społecznych i napięcia polityczne w powojennej Polsce znalazły swoje odzwierciedlenie w sztukach plastycznych, fotografii, filmie, a także architekturze i wzornictwie.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta