Obrazy kobiet w oficjalnej kulturze PRL
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny
8 marca – w setną rocznicę ustanowienia Dnia Kobiet – zapraszamy na dyskusję Między „dziewczyną” a „kobietą pracującą”. Obrazy kobiet w oficjalnej kulturze PRL.
Popularne przedstawienia peerelowskie – seriale, kolorowa prasa kobieca, filmy kinowe i telewizyjne – tworzą dziś, dzięki rozmaitym wspomnieniom i powtórkom telewizyjnym, dominujący obraz epoki. Wydaje się, że to obraz przyjazny: przedstawia świat nieco przaśny, trochę anachroniczny, lekko przyciasny, a jednak sympatyczny. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się tej fasadzie, wyłaniają się spod niej sprzeczności i napięcia, które wiele mówią o ówczesnej rzeczywistości. W dyskusji, przyglądając się np. takim dziełom jak Czterdziestolatek Gruzy czy Poszukiwany, poszukiwana Barei, chcemy podjąć próbę rekonstrukcji tego oficjalnego portretu, a następnie jego dekonstrukcji, obnażenia kryjących się za nim fałszów i przekłamań, przede wszystkim w odniesieniu do wizerunku kobiety – ulokowanego gdzieś między życiem uczuciowym/rodzinnym a zawodowym.
W spotkaniu udział wezmą: prof. Małgorzata Szpakowska (IKP UW), dr Ewa Toniak (kuratorka wystawy Trzy kobiety), Błażej Hrapkowicz („Restart”) oraz dr Iwona Kurz (IKP UW).
sala multimedialna
wejście od ul. Burschego
wstęp wolny
-
01.03 – 08.05.2011Trzy kobietyMaria Pinińska-Bereś, Natalia Lach-Lachowicz, Ewa Partum
Tematem wystawy jest twórczość pionierek polskiej sztuki kobiet: Ewy Partum, Natalii Lach-Lachowicz i zmarłej w 1999 roku Marii Pinińskiej-Bereś. Okres ich działalności artystycznej przypada na drugą połowę XX i początek XXI wieku. Wszystkie od lat 70. łączyły podobne poszukiwania, w których dostrzec można wyraźne intuicje feministyczne lub identyfikację z feminizmem. W takiej konfiguracji ich prace zostaną ze sobą zestawione po raz pierwszy.
Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta