Nazwij to przyjemnie
Antonijevic / Gruca / Prowaliński / Wdowik / Ziółek
Zachęta | sala kinowa (wejście od ul. Burschego, schodkami w górę)
wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
UWAGA: Charakter wydarzenia, w tym używane do niego przedmioty oraz jego dynamiczny przebieg powoduje, że jest on przeznaczony dla widzów pełnoletnich. Udział w wydarzeniu jest dobrowolny i Zachęta nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody, które mogą pojawić się w związku z udziałem w wydarzeniu. Przed wejściem na salę w której odbywa się wydarzenie należy zapoznać się z Regulaminem udziału w wydarzeniu.
Nazwij to przyjemnie to performans na drzewo, kilka przedmiotów i jednego tancerza — to w nich kumulują się uczucia, namiętności, smutek i wciekłość.
Porusza kwestię możliwości, oczekiwań i zahamowań związanych z wyrażaniem nieprzyjemnych bądź „negatywnych" emocji. Co i komu wolno pokazać i kto o tym decyduje? Co dzieje się z ciałem, gdy staje się ono „nosicielem” gniewu? Performans jest próbą wykazania, że „negatywne” emocje nie są czymś patologicznym, ale pożytecznym mechanizmem pozwalającym nam zrozumieć, czym jest funkcjonowanie w społeczeństwie, które usiłuje pomniejszyć, a nawet zniszczyć ich transformacyjny potencjał.
Tamara Antonijevic — tekst
Michał Gruca — kostiumy
Aleksandr Prowaliński — oprawa wizualna
Gosia Wdowik — koncept i realizacja
Marta Ziółek — wykonanie
Daty wszystkich performansów:
- 30.08 (czwartek), godz. 19
- 31.08 (piątek), godz. 19
- 1.09 (sobota), godz. 19
Program „Zachęta na lato / Plac Małachowskiego 3” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy:
-
18.06 – 30.09.2018Plac Małachowskiego 3
Punktem wyjścia dla wystawy jest historia miejsca, specyfika gmachu Zachęty, skomplikowana tożsamość instytucji, prywatne opowieści pracowników galerii, odczucia i emocje publiczności i rodzące się w związku z tym pytania czy fenomeny. Na Plac Małachowskiego 3 składają się performanse, spektakle teatralne i taneczne oraz instalacje i działania odbywające się przez cztery letnie miesiące. Przestrzenią wystawy jest plac Małachowskiego — z tej okazji zamknięty dla samochodów, udostępniony artystom i publiczności — oraz sam budynek galerii, a zwłaszcza jego części na co dzień niesłużące prezentacji dzieł sztuki.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta