Edukacja
Odpowiadając na oczekiwania dyrektorów i nauczycieli uczestniczących w Programie WARS i SAWA (wyniki ankiet ewaluacyjnych ze szkoleń prowadzonych przez WCIES oraz badań przeprowadzonych przez pracowników naukowych Akademii Pedagogiki Specjalnej), Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy zainicjowało nowe działanie programowe, polegające na obejmowaniu warszawskiej sieci szkół wspierających uzdolnionych swoistym „patronatem” instytucji lub organizacji pozarządowych.
W Pawilonie Polskim na 57 Biennale Sztuki w Wenecji prezentowany jest projekt Mały Przegląd autorstwa amerykańskiej artystki Sharon Lockhart. Autorka odwołuje się do koncepcji pedagogicznych Janusza Korczaka, a projekt jest efektem kilkuletniej współpracy z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rudzienku. Zdjęcia oraz film prezentowane w Pawilonie powstały w następstwie serii warsztatów, które Lockhart zorganizowała dla dziewczynek z Ośrodka. Warsztaty nie tylko przybliżyły uczestniczkom różne dziedziny sztuki, ale także pozwoliły nabrać otwartości i pewności siebie, co może pomóc im w walce z problemami, z jakimi mierzą się na co dzień.
Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki podtrzymuje współpracę z Ośrodkiem, zapraszając do niej również inne warszawskie instytucje. Dziewczyny z Rudzienka przyjeżdżają do Warszawy na warsztaty raz lub dwa razy w miesiącu. Program będzie kontynuowany przez cały 2017 rok i mamy nadzieję, że stanie się on początkiem stałej współpracy instytucji kultury z Ośrodkiem.
Pierwszy semestr zajęć (marzec — czerwiec 2017) to regularne warsztaty związane ze sztuką współczesną, prowadzone przez edukatorów Zachęty w oparciu o aktualne wystawy, oraz warsztaty teatralne przygotowane przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru. Dodatkowo w pierwszym semestrze odbyły się warsztaty fotograficzne oraz hip-hopowe we współpracy ze Służewskim Domem Kultury, warsztaty o Januszu Korczaku we współpracy z Domem Spotkań z Historią i warsztaty o sztuce współczesnej we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Nasi dotychczasowi partnerzy:
Dom Spotkań z Historią, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Służewski Dom Kultury, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
Zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane instytucje. Więcej informacji: , +48 22 556 96 96
Prowadzący zajęcia: Sara Herczyńska, Marcin Matuszewski, Anna Owsiany, Katarzyna Piskorz, Agnieszka Szostakiewicz, Zuzanna Zasacka (Zachęta), Dorota Ogrodzka, Karolina Pluta (Stowarzyszenie Pedagogów Teatru), Joanna Kinowska, Jan Wałdoń (Służewski Dom Kultury), Katarzyna Witt (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Koordynacja: Karolina Iwańczyk
Projekt realizowany przez Zachętę — Narodową Galerię Sztuki we współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Zielonce (Internat Rudzienko)
Projekt realizowany jest we współpracy Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki z Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 im. Jana Twardowskiego w roku szkolnym 2014/2015 i 2015/2016 dla uczniów trzech klas, w ramach autorskiego programu nauczania muzyki. Zajęcia w Zachęcie są okazją do poznania nowych technik instrumentalnych, współczesnych kompozytorów i literatury muzycznej w konfrontacji z historią sztuki i dziełami sztuki współczesnej. Obrazy z kolekcji Zachęty posłużyły do tej pory do omówienia m.in. takich pojęć jak rytm, faktura, słowo, czas i analizy ich znaczenia w kontekście sztuk wizualnych i muzyki. Zwieńczeniem każdego spotkania jest nagranie własnych utworów, które zebrane w katalog dźwiękowy, stanowią galerię muzycznych interpretacji dzieł ze zbiorów Zachęty. Podsumowaniem pierwszego roku zajęć był pokaz Nieskończony rejestr. Obrazy i ich muzyczne interpretacje, prezentowany w Zachęcie we wrześniu 2015 roku. Scenariusze lekcji oraz pliki muzyczne są sukcesywnie udostępniane na otwartych licencjach na stronie Zachęty.
autorka: Dagna Sadkowska (skrzypaczka, członek zespołu Kwartludium, nauczycielka muzyki w Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2)
współautorki: Maria Kosińska (historyk sztuki, edukatorka w Zachęcie), Karolina Iwańczyk (absolwentka kulturoznawstwa i edukatorka w Zachęcie)
opieka merytoryczna i koordynacja projektu: Anna Zdzieborska (Zachęta), Dagna Sadkowska
projekt opracowany i realizowany we współpracy: Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki oraz Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 im. ks. Jana Twardowskiego
11 filmów do 10 dzieł sztuki współczesnej, ponad 30 twórców, 40 minut zabawy ze sztuką, nieskończone pole inspiracji.
Podziel się sztuką! Zachęta realizowała w ramach programu Akademii Orange. Projekt promował sztukę współczesną, popularyzował nowoczesne metody i narzędzia edukacyjne. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób sztuka współczesna czerpie z kultury, jak ciągle wymieniamy się pomysłami i inspiracjami, by stworzyć nowy film, muzykę, obraz. Pokazaliśmy, że „łańcuch pokarmowy” idei ciągle się rozwija i że korzystając z dorobku innych artystów, nie przestajemy być twórczy.