SPOJRZENIA 2007 Nagroda Fundacji Deutsche Bank
14.09 – 11.11.2007 SPOJRZENIA 2007 Nagroda Fundacji Deutsche Bank
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
artyści: Galeria Rusz, Rafał Jakubowicz, Olga Lewicka, Karol Radziszewski, Sędzia Główny , Janek Simon, Michał Stachyra
kurator: Monika Szewczyk
współpraca: Julia Leopold
Spojrzenia 2007 – Nagroda Fundacji Deutsche Bank to konkurs dla młodych polskich artystów, którego 3. edycja właśnie się rozpoczęła. Do 11 listopada w Zachęcie można zobaczyć prace artystów nominowanych do tej nagrody. W tym roku jest to pięcioro artystów i dwie grupy artystyczne: Galeria Rusz, Rafał Jakubowicz, Olga Lewicka, Karol Radziszewski, Sędzia Główny, Janek Simon, Michał Stachyra. Uczestnicy wystawy zostali wyłonieni w trakcie długich obrad w dniu 13 kwietnia przez 14-osobowy komitet nominujący. Spojrzenia to wydarzenie artystyczne możliwe dzięki Fundacji Deutsche Bank i Deutsche Bank Polska S.A. Organizatorem konkursu i wystawy nominowanych do nagrody artystów jest Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.
Kolejne edycje Spojrzeń przypominają kręgi na wodzie pojawiające się po wrzuceniu kamienia – są coraz szersze. W pewnej mierze dają obraz młodej polskiej sceny artystycznej, są zapisem jej płynnie zmieniającej się kondycji. Tegoroczna wystawa prezentuje wybór siedmiu twórczych podmiotów, których aktywność przykuła naszą uwagę, zachwyciła, zaintrygowała, nie pozostawiła obojętnymi. Większość prezentowanych tu prac łączy dialog z kulturą i postkrytyczny stosunek do polityki i obyczajowości, poszukiwanie i ujawnianie sytuacji absurdalnych i granicznych, przewrotne działania pozostające w związku z rzeczywistością, otwarcie na dialog, poczucie humoru na granicy ironii, dystans do własnej twórczości. Ważna jest również refleksja nad miejscem i rolą sztuki, sensem twórczości, rolą instytucji sztuki i relacją z odbiorcą –obecna w pracach młodego pokolenia artystów polskich, także na tej wystawie.
Z przyjemnością chciałbym ogłosić werdykt w imieniu jury III edycji konkursu „Spojrzenia 2007” – Nagroda Fundacji Deutsche Bank. Po wielogodzinnej, bardzo intensywnej debacie postanowiliśmy, że artystą, którego pragniemy uhonorować, zarówno jeśli chodzi o dokonania w ostatnich dwóch latach, jak i kreatywny potencjał, jest Janek Simon. Nagradzamy Simona za ujmującą lekkość jego sztuki, nieprzewidywalne gry i pułapki zastawiane na widza, wywrotowy humor i apokaliptyczne wizje, prezentowane w galeryjnej mikroskali. Cenimy go za konsekwentne poszerzanie języka sztuki współczesnej poprzez sięganie do słownika kultury popularnej – estetyki klubowej, strategii D.I.Y, świata gier komputerowych i instrukcji obsługi, przebrzmiałych technologii i retrofuturystycznych wizji. Proces ten odbywa się u Simona bez banalizowania przekazu; artysta nie mający swego ekwiwalentu na polskiej scenie artystycznej, porusza w nowy sposób sprawy istotne – sygnalizuje współczesne zagrożenia, ale i kolektywne fantazje, jednocześnie manifestując ważną postawę społeczną. Pragniemy nagrodzić Simona za jego pełne anarchizującej fantazji projekty z ostatnich dwóch lat, zwłaszcza wystawę sztuki współczesnej na Madagaskarze, wędrujące chlebowe insekty i własnoręcznie skonstruowane narzędzia. Cenimy go za świadome wpisanie porażek i katastrof w artystyczne ryzyko, a także za konstruktorskie umiejętności. Chcielibyśmy także podkreślić sposób, w jaki Simon konsekwentne wprowadza do polskiej sztuki krytycznej, nowe, przynależące do młodego pokolenia, subwersywne i anarchizujące strategie i metody. Nagradzamy go za kompleksowość i złożoność jego sztuki – za opowiedzenie się po stronie Gombrowicza, a wbrew Żeromskiemu.
Sebastian Cichocki – Przewodniczący Jury
W skład grupy wchodzą Aleksandra Kubiak (ur. w 1978 roku) i Karolina Wiktor (ur. w 1979 roku), mieszkają i pracują w Warszawie i Zielonej Górze, duet performerski założony w 2001 roku.
Obie artystki studiowały na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, uzyskały dyplom w 2004 roku. W 2007 roku były nominowane do Nagrody Fundacji Deutsche Banku „Spojrzenia”. Działania grupy były oparte najczęściej na formule żywej rzeźby. Charakterystycznym elementem ich performansów był udział widowni, który z reguły potwierdzał przesłanie akcji – ukazywał procesy uprzedmiotowienia kobiet. Artystki wystawiały same siebie jako produkt służący do konsumpcji, poruszały problemy polityczne, kwestie związane z rolami płciowymi, a także eksperymentowały z granicami własnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej.
Ur. w 1974 roku w Poznaniu, mieszka w Swarzędzu.
Malarz, autor wideo i instalacji, krytyk sztuki. Ukończył ASP w Poznaniu, w 1999 roku uzyskał dyplom na Wydziale Edukacji Artystycznej, w 2000 roku na Wydziale Malarstwa, Grafiki i rzeźby. Od 2000 roku wykłada tamże. Obronił doktorat w Instytucie Historii Sztuki poznańskiego UAM. W 2002 roku współzakladał grupę artystyczną Wunderteam. Zaczynał od wielkoformatowych obrazów, bardzo oszczędnych w formie. Mówił wtedy: „Chodzi o wyrażenie pewnych idei jak najoszczędniej, poprzez ograniczenie środków do absolutnego minimum. Poprzez artykulację na granicy milczenia”. Z czasem zaczął wykorzystywać inne media – wprowadził film i instalację. Głównym tematem pojawiającym się w jego realizacjach artystycznych jest problem pamięci Holokaustu. Jedną z najgłośniejszych dzieł artysty jest Arbeitsdisziplin, fotografia i film ukazujące poznańską fabrykę Volkswagena zza drutu kolczastego. Praca przywodząca na myśl skojarzenia z obozem koncentracyjnym nie została pokazana zgodnie z planem w poznańskim Arsenale (prawdopodobnie w wyniku nacisków korporacji). W nowszych projektach odnosi się do roli sztuki i artysty w społeczeństwie (Sztuka zabija).
Ur. w 1980 roku w Białymstoku, mieszka i pracuje w Warszawie.
Malarz, fotograf, twórca instalacji i wideo. Studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, gdzie obronił dyplom w 2004 roku w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W 2006 roku został laureatem głównej nagrody III edycji konkursu „Samsung Art Master”. Jest współtwórcą Latającej Galerii szu szu (z Ivo Nikiciem i Piotrem Kopikiem), a także wydawcą i redaktorem naczelnym magazynu „DIK Fagazine”. W pracach malarskich najczęściej odwołuje się do popkultury, z reguły przekłada na płótno zastane motywy, takie jak fotografie, religijne obrazki, elementy zaczerpnięte z komiksów i filmów animowanych. Obrazy często łączy z innymi mediami (fotografią i wideo), tworząc rozbudowane instalacje.
SPOJRZENIA 2007
Nagroda Fundacji Deutsche Bank
14.09 – 11.11.2007
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3, 00-916 Warszawa
Zobacz na mapie
Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela godz. 12–20
czwartek – wstęp wolny
kasa biletowa czynna do godziny 19.30