Sędzia Główny

W skład grupy wchodzą Aleksandra Kubiak (ur. w 1978 roku) i Karolina Wiktor (ur. w 1979 roku), mieszkają i pracują w Warszawie i Zielonej Górze, duet performerski założony w 2001 roku.

Obie artystki studiowały na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, uzyskały dyplom w 2004 roku. W 2007 roku były nominowane do Nagrody Fundacji Deutsche Banku „Spojrzenia”. Działania grupy były oparte najczęściej na formule żywej rzeźby. Charakterystycznym elementem ich performansów był udział widowni, który z reguły potwierdzał przesłanie akcji – ukazywał procesy uprzedmiotowienia kobiet. Artystki wystawiały same siebie jako produkt służący do konsumpcji, poruszały problemy polityczne, kwestie związane z rolami płciowymi, a także eksperymentowały z granicami własnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. 

Artyści
517/693

Prace artystów w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Beznadziejnik. Rozdział 0. Furie
  Beznadziejnik. Rozdział 0. Furie Sędzia Główny 2007
 • Zdjęcie pracy Wirus w „Magnetyzmie serc”
  Wirus w „Magnetyzmie serc” Sędzia Główny 2006
Wystawy
 • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2007
  14.09 – 11.11.2007
  SPOJRZENIA 2007
  Nagroda Fundacji Deutsche Bank

  Tegoroczna wystawa prezentuje wybór siedmiu twórczych podmiotów, których aktywność przykuła naszą uwagę, zachwyciła, zaintrygowała, nie pozostawiła obojętnymi. Większość prezentowanych tu prac łączy dialog z kulturą i postkrytyczny stosunek do polityki i obyczajowości, poszukiwanie i ujawnianie sytuacji absurdalnych i granicznych, przewrotne działania pozostające w związku z rzeczywistością, otwarcie na dialog, poczucie humoru na granicy ironii, dystans do własnej twórczości.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta