Rafał Jakubowicz

Ur. w 1974 roku w Poznaniu, mieszka w Swarzędzu.

Malarz, autor wideo i instalacji, krytyk sztuki. Ukończył ASP w Poznaniu, w 1999 roku uzyskał dyplom na Wydziale Edukacji Artystycznej, w 2000 roku na Wydziale Malarstwa, Grafiki i rzeźby. Od 2000 roku wykłada tamże. Obronił doktorat w Instytucie Historii Sztuki poznańskiego UAM. W 2002 roku współzakladał grupę artystyczną Wunderteam. Zaczynał od wielkoformatowych obrazów, bardzo oszczędnych w formie. Mówił wtedy: „Chodzi o wyrażenie pewnych idei jak najoszczędniej, poprzez ograniczenie środków do absolutnego minimum. Poprzez artykulację na granicy milczenia”. Z czasem zaczął wykorzystywać inne media – wprowadził film i instalację. Głównym tematem pojawiającym się w jego realizacjach artystycznych jest problem pamięci Holokaustu. Jedną z najgłośniejszych dzieł artysty jest Arbeitsdisziplin, fotografia i film ukazujące poznańską fabrykę Volkswagena zza drutu kolczastego. Praca przywodząca na myśl skojarzenia z obozem koncentracyjnym nie została pokazana zgodnie z planem w poznańskim Arsenale (prawdopodobnie w wyniku nacisków korporacji). W nowszych projektach odnosi się do roli sztuki i artysty w społeczeństwie (Sztuka zabija). 

Artyści
198/696

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Bez tytułu
  Bez tytułuRafał Jakubowicz2007
 • Zdjęcie pracy Bez tytułu
  Bez tytułuRafał Jakubowicz2007
Wystawy
 • Grafika do wystawy Wolny strzelec
  04.06 – 04.08.2013
  Wolny strzelec

  Wolny strzelec to osoba o nienormowanym czasie pracy, uczestnicząca w grze rynkowej na innych zasadach  ̶ „wolna od” etatyzmu i „wolna do” wyboru rodzaju i charakteru pracy. Wystawa zderza romantyczny mit artysty (z jego indywidualizmem, geniuszem, aurą wybrańca) z obecną pozycją w (post)kapitalistycznej rzeczywistości.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Warszawa ZAchęca
  11.01 – 11.03.2012
  Warszawa ZAchęca

  Wystawa Warszawa ZAchęca prezentuje dzieła z aktualnej kolekcji Zachęty, która tworzona jest systematycznie od lat 90. XX wieku i składa się przede wszystkim z prac polskich twórców współczesnych prezentowanych w Zachęcie oraz dzieł współprodukowanych przez galerię w związku z jej projektami. Pokazywana na Lotnisku Chopina prezentacja to dzieła o Warszawie i z Warszawą w tle.

  Lotnisko ChopinaLotnisko Chopina
 • Grafika do wystawy SPOJRZENIA 2007
  14.09 – 11.11.2007
  SPOJRZENIA 2007
  Nagroda Fundacji Deutsche Bank

  Tegoroczna wystawa prezentuje wybór siedmiu twórczych podmiotów, których aktywność przykuła naszą uwagę, zachwyciła, zaintrygowała, nie pozostawiła obojętnymi. Większość prezentowanych tu prac łączy dialog z kulturą i postkrytyczny stosunek do polityki i obyczajowości, poszukiwanie i ujawnianie sytuacji absurdalnych i granicznych, przewrotne działania pozostające w związku z rzeczywistością, otwarcie na dialog, poczucie humoru na granicy ironii, dystans do własnej twórczości.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta