Zofia Kulik

Ur. w 1947 roku we Wrocławiu, mieszka i pracuje w Łomiankach.

Performerka, autorka instalacji i kompozycji fotograficznych. W latach 1965-1971 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie, w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Na studiach uczęszczała także na zajęcia Oskara Hansena. W latach 1971-1987 działała wspólnie z Przemysławem Kwiekiem, tworząc duet KwieKulik. Razem prowadzili Pracownię Sztuki Działań, Dokumentacji i Upowszechniania. Od 1987 roku Kulik tworzy samodzielnie. W 1997 roku reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Wykonuje przede wszystkim wielkoformatowe czarno-białe panneau fotograficzne, w których wykorzystuje kolekcjonowane zdjęcia znaków, symboli, pomników, pejzaży, migawek z telewizji, głównie jednak zdjęcia póz i gestów ludzkich. Ich multiplikacja i ornamentalne ułożenie w określonym schemacie, np. mandali, nadaje kompozycjom znaczenie symboliczne. Jej prace dotyczą najczęściej sfery polityki, ideologii i totalitaryzmu. Niekiedy odczytywane są w kontekście feminizmu. 

Artyści
282/692

Prace artystki w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Z cyklu Archiwum gestów
  Z cyklu Archiwum gestówZofia Kulik1987
Wystawy
 • Grafika do wystawy Postęp i higiena
  29.11.2014 – 15.02.2015
  Postęp i higiena

  Prezentowana w Zachęcie wystawa „Postęp i higiena” poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Rewolucje 1968
  16.09 – 11.11.2008
  Rewolucje 1968

  Rok 1968 to okres kumulacji najróżnorodniejszych napięć politycznych i społecznych. Protesty, zamieszki, rozruchy przetoczyły się właściwie przez cały świat, od Meksyku i Stanów Zjednoczonych przez Niemcy, Francję, Polskę, Czechosłowację aż po Japonię (nie omijając Ameryki Południowej). Wystawa Rewolucje 1968 nie jest wystawą sztuki tamtego okresu lecz próbą przedstawienia tych czasów poprzez sztukę, choć nie tylko, z różnych perspektyw: historycznej i dokumentalnej czy poprzez  interpretacje i re-interpretacje problemów społecznych oraz zjawisk kulturowych, charakterystycznych dla tego burzliwego czasu.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 15.11 – 05.12.1993
  Zofia Kulik
  Broń symboliczna, fotografia, obiekty
  Zachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA