Zofia Kulik
Ur. w 1947 roku we Wrocławiu, mieszka i pracuje w Łomiankach.
Performerka, autorka instalacji i kompozycji fotograficznych. W latach 1965-1971 studiowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie, w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Na studiach uczęszczała także na zajęcia Oskara Hansena. W latach 1971-1987 działała wspólnie z Przemysławem Kwiekiem, tworząc duet KwieKulik. Razem prowadzili Pracownię Sztuki Działań, Dokumentacji i Upowszechniania. Od 1987 roku Kulik tworzy samodzielnie. W 1997 roku reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji. Wykonuje przede wszystkim wielkoformatowe czarno-białe panneau fotograficzne, w których wykorzystuje kolekcjonowane zdjęcia znaków, symboli, pomników, pejzaży, migawek z telewizji, głównie jednak zdjęcia póz i gestów ludzkich. Ich multiplikacja i ornamentalne ułożenie w określonym schemacie, np. mandali, nadaje kompozycjom znaczenie symboliczne. Jej prace dotyczą najczęściej sfery polityki, ideologii i totalitaryzmu. Niekiedy odczytywane są w kontekście feminizmu.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
-
29.11.2014 – 15.02.2015Postęp i higiena
Prezentowana w Zachęcie wystawa „Postęp i higiena” poświęcona jest pułapkom modernizacji w kontekście wspólnej dla sztuki i nauki początków XX wieku idealistycznej wiary w postęp i możliwość „ulepszania”. Pomyślana została jako esej, który krytycznie analizuje związek idei modernizmu z takimi zjawiskami jak inżynieria genetyczna, eugenika czy badania nad czystością rasy, zwracając jednocześnie uwagę na ich wpływ na współczesny świat.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta -
16.09 – 11.11.2008Rewolucje 1968
Rok 1968 to okres kumulacji najróżnorodniejszych napięć politycznych i społecznych. Protesty, zamieszki, rozruchy przetoczyły się właściwie przez cały świat, od Meksyku i Stanów Zjednoczonych przez Niemcy, Francję, Polskę, Czechosłowację aż po Japonię (nie omijając Ameryki Południowej). Wystawa Rewolucje 1968 nie jest wystawą sztuki tamtego okresu lecz próbą przedstawienia tych czasów poprzez sztukę, choć nie tylko, z różnych perspektyw: historycznej i dokumentalnej czy poprzez interpretacje i re-interpretacje problemów społecznych oraz zjawisk kulturowych, charakterystycznych dla tego burzliwego czasu.
Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta -
15.11 – 05.12.1993Zofia KulikBroń symboliczna, fotografia, obiektyZachęta Centralne Biuro Wystaw ArtystycznychCBWA