Marcin Maciejowski

Ur. w 1974 roku w Babicach koło Krakowa, mieszka i pracuje w Krakowie.

Malarz, rysownik. W latach 1994-1997 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po trzecim roku przerwał studia architektoniczne i rozpoczął naukę na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie, dyplom uzyskał w 2001 roku w pracowni plakatu prof. Piotra Kuncego. W latach 1995-2001 współtworzył grupę Ładnie (wraz z Rafałem Bujnowskim i Wilhelmem Sasnalem). Współpracował z tygodnikiem „Przekrój”, wykonując ilustracje prasowe i komiksy. Maluje obrazy będące komentarzami życia codziennego we współczesnej Polsce. Tematy czerpie z gazet, wycina i przemalowuje znalezione tam fotografie. Schematyczne, uproszczone sceny opatruje zaczerpniętymi z gazet podpisami-tytułami. Jego prace, reportaże wydarzeń ważnych i nieważnych, wydobywają drobne absurdy otaczającej rzeczywistości i zachowań jej bohaterów. 

Artyści
328/696

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Poręba Spytkowska
  Poręba SpytkowskaMarcin Maciejowski2002
Wystawy
 • Grafika do wystawy Sztuka w naszym wieku
  12.12.2015 – 31.01.2016
  Sztuka w naszym wieku
  Rafał Dominik i Szymon Żydek oraz kolekcje Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki i Fundacji Sztuki Polskiej ING

  Sztuka w naszym wieku to wystawa prac pochodzących z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Historie ucha
  18.03 – 15.05.2011
  Historie ucha

  Historie ucha to projekt obejmujący bogaty program wydarzeń – wystawę, program muzyczny, wykłady, spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych.
  Sale wystawowe galerii zamienią się w tętniącą życiem przestrzeń. Prezentowane prace artystów posłużą jako punkt wyjścia dla warsztatów wizualno-muzycznych.
  Czy dźwięk można zobaczyć?
  Czy muzykę możemy tylko usłyszeć?
  Jak osoby niesłyszące poznają i wyrażają dźwięki?
  Na te i inne pytania dotykające zagadnień percepcji muzyki, umiejętności poruszania się w świecie pełnym hałasu, nie tylko dźwiękowego, odpowiedzą zaproszeni artyści, muzycy, znawcy. Elementy języka migowego staną się pretekstem do rozmów o inności i sposobach wyrażenia jej językiem plastyki i muzyki.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Wszystkie stworzenia duże i małe
  19.12.2009 – 21.02.2010
  Wszystkie stworzenia duże i małe

  Wystawa koncentruje się wyłącznie na problematyce świata zwierzęcego, różnorodnych jego ujęć oraz na rozmaitych sposobach wizualizacji tego zagadnienia w sztuce. Punktem wyjścia jest chęć przekroczenia idei antropocentryzmu, która sytuuje człowieka w centrum świata jako gatunek uprzywilejowany, o najwyższym statusie ontologicznym. Takie stanowisko wydaje się wciąż dominować we współczesnej nauce, a jego konsekwencją jest brak postrzegania innych gatunków/przejawów życia na ziemi w kontekście ich podmiotowości czy przynależnych im praw.          

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta