Robert Maciejuk

Ur. w 1965 roku w Białej Podlaskiej, mieszka i pracuje w Warszawie.

Malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa w warszawskiej ASP w latach 1985-1990 pod kierunkiem prof. Stefana Gierowskiego i Ryszarda Winiarskiego. Przewodnim motywem malarstwa Maciejuka są znaki: komunikacyjne, ostrzegawcze, różnego rodzaju logotypy, symbole polityczne. Buduje z nich całe rozbudowane cykle, które z jednej strony są wielkim „powtórzeniem”, z drugiej pełne są różnic. Obok znaków drugim najważniejszym motywem są bajki dla dzieci. Artysta wykorzystuje same scenografie kreskówek oczyszczone z bohaterów, tworząc surrealistyczne pejzaże lub maluje portrety takich postaci jak Colargol i Miś Uszatek. Obrazy te, podobnie jak cykle ikoniczne, są zwielokrotniane, a kolejne wersje różnią się od siebie. Jedne są bardzo wyraźne, intensywne, kolejne rozmazane bądź malowane pointylistycznie, ciemniejsze i jaśniejsze. 

Artyści
332/702

Prace artysty w kolekcji Zachęty

  • Zdjęcie pracy Bez tytułu
    Bez tytułuRobert Maciejuk2004
  • Zdjęcie pracy Bez tytułu
    Bez tytułuRobert Maciejuk2004
  • Fotografia o formacie kwadratu. Bardzo jasne pomieszczenie biurowe z fotelem na pierwszym planie. Na tle wysokiego, łukowatego okna na barierce stoi bokiem nagi ciemnowłosy mężczyzna.
    S.B. 2000, z cyklu OsiemRobert Maciejuk2000
  • Zdjęcie pracy Bez tytułu
    Bez tytułuRobert Maciejuk1996
  • Zdjęcie pracy Paszport rodzinny - Klub Polsatu
    Paszport rodzinny - Klub PolsatuRobert Maciejuk1996
Wystawy
  • 02.09 – 03.11.2024
    Gorący świat
    Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

    Wystawa malarstwa z kolekcji Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie przygotowana dla Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu obejmuje dzieła artystów i artystek posługujących się różnymi językami abstrakcji, od lat 60. XX wieku do początków XXI wieku.

    Narodowe Forum Muzyki im. Witolda LutosławskiegoNFM
  • Grafika do wystawy Co po Cybisie?
    15.09 – 16.12.2018
    Co po Cybisie?

    Przekrojowa wystawa polskiego malarstwa XX i XXI wieku obejmuje szerokie spektrum dzieł wybitnych polskich twórców wpisujących się w kluczowe nurty historii sztuki i aktualne prądy artystyczne. Międzypokoleniowy, problemowy pokaz przypomina starsze oraz przywołuje najnowsze postawy ponad czterdziestu artystów zanurzonych w medium malarstwa. Ekspozycja z jednej strony koncentruje się na najważniejszych, historycznych już dzisiaj pozycjach artystycznych „po Cybisie”. Z drugiej — jej ambicją jest prezentowanie prac ukazujących stan współczesnego malarstwa.  

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Alicja po drugiej stronie
    01.06 – 17.08.2014
    Alicja po drugiej stronie

    Alicja po drugiej stronie (bliźniaczy projekt do Alicji w Ogrodzie Saskim Włodzimierza J. Zakrzewskiego) usytuowana została w dolnych salach Zachęty. Tu inspiracją i punktem wyjścia stały się zabawy Carrolla ze skalą, perspektywą i przestrzenią.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Grafika do wystawy Robert Maciejuk, Honza Zamojski
    30.11.2013 – 16.02.2014
    Robert Maciejuk, Honza Zamojski
    Góra i dół

    Wystawa Roberta Maciejuka i Honzy Zamojskiego Góra i dół jest kulminacyjnym punktem ich wieloletniej współpracy i przyjaźni. Ostatnio wspólnie zrobili książkę Wazony, Honza był też dwukrotnie kuratorem wystaw Roberta w Galerii Starter. W Zachęcie po raz pierwszy ich prace złożą się na jedną wystawę.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta