Jacek Malinowski

Ur. w 1964 roku w Warszawie, mieszka i pracuje w Warszawie.

Rzeźbiarz, fotograf, autor wideo i instalacji. W latach 1987-1992 studiował na Wydziale Rzeźby w warszawskiej ASP. W 1992 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Najbardziej znana jest jego twórczość filmowa wpisująca się w gatunek fake documentary (fałszywy dokument). Balansując w swoich pracach na granicy prawdy i fałszu, porusza tematy zbliżające jego twórczość do sztuki krytycznej (niepełnosprawność, wyobcowanie ze społeczeństwa, kult ciała czy kult celebrytów). Podstawową strategią artysty jest zaskakiwanie widza przez pokazywanie realnych problemów w wykreowanej w filmach rzeczywistości. 

Artyści
338/693

Prace artysty w kolekcji Zachęty

 • Zdjęcie pracy Exposé
  ExposéJacek Malinowski2019
 • Zdjęcie pracy Plama
  PlamaJacek Malinowski2016
 • Zdjęcie pracy HalfAWoman... three years later (Półkobieta... trzy lata później)
  HalfAWoman... three years later (Półkobieta... trzy lata później)Jacek Malinowski2008
 • Zdjęcie pracy HalfAWoman 2
  HalfAWoman 2Jacek Malinowski2005
 • Zdjęcie pracy HalfAWoman
  HalfAWomanJacek Malinowski2000
Wystawy
 • Grafika do wystawy Jacek Malinowski
  03.09 – 16.10.2016
  Jacek Malinowski
  Dwubiegunowo

  Wystawa Dwubiegunowo to pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Jacka Malinowskiego w Zachęcie. Pokazuje wybór z filmografii artysty, który od 2000 roku realizuje filmy w formule fałszywego dokumentu. Przez kilkanaście lat Malinowski wypracował własną, rozpoznawalną stylistykę paradokumentalną, która jest ważnym elementem jego autorskiego „charakteru pisma”.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Corpus
  01.09 – 19.10.2014
  Corpus

  Corpus to wystawa prac odnoszących się do ciała, zainspirowana książkami Corpus oraz Corpus II. Writings on Sexuality autorstwa Jean-Luca Nancy’ego – jednego z najważniejszych współczesnych filozofów francuskich.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • Grafika do wystawy Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
  02.05 – 29.05.2011
  Spektrum. Z kolekcji wideo Zachęty
  Pokazy filmów w ursula blickle videolounge

  Kompilacja filmów wideo prezentowana w ursula blikle lounge stanowi wybór prac z kolekcji wideo Zachęty. Program tematycznych pokazów filmów wideo to spektrum, czyli pewien uporządkowany zbiór pewnych zjawisk i pojęć analizowanych przez twórców. To prezentacja dzieł najnowszej sztuki wideo w Polsce, tworzonej przez wybitnych artystów młodego i średniego pokolenia. Projekcje wchodzące w skład projektu Spektrum, zostały podzielone na następujące bloki tematyczne: dźwięk, gender, portret społeczny i role. Dokonany wybór był podyktowany zarówno warunkami technicznymi miejsca prezentacji – zostały wybrane projekcje jednokanałowe, których tematyka i estetyka pozwala na pokazanie w proponowanej postaci. Dobór tych dzieł to również próba nakreślenia szereg tematów poruszanych przez  polskich artystów posługujących się wideo. Stanowi on przekrój i spektrum problemów aktualnych w sztuce polskiej. Nie można go traktować jako obraz całkowity, lecz przekrojowe spojrzenie na polską sztukę wideo ostatnich dwóch dekad.

  Kunsthalle WienKunsthalle Wien
 • Grafika do wystawy Letni nieletni
  29.06 – 29.08.2010
  Letni nieletni
  Młodzież w sztuce współczesnej

  Letni nieletni to wystawa o młodzieży. O tym szczególnym okresie w życiu człowieka, kiedy intensywnie kształtuje się osobowość, budzą się uczucia i namiętności; kiedy otaczająca rzeczywistość przestaje być jednoznaczna, a zaczyna intensywnie migotać wielością barw, zjawisk, pomysłów… Młodość to czas silnych starć – potrzeba wolności jest równie mocna co potrzeba wsparcia, a od wielkich przygód tylko krok do wielkich kłopotów. Unikając grubych kresek i linii podziału wystawa Letni nieletni prezentuje różnorodny obraz młodzieży we współczesnej sztuce polskiej.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 23.03 – 06.05.2001
  Jacek Malinowski
  HalfAWoman
  Zachęta Państwowa Galeria SztukiZachęta Państwowa Galeria Sztuki