warsztaty dźwiękowe

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

UWAGA! Spotkanie odwołane z powodu choroby prowadzącego 

Warsztaty dla dorosłych towarzyszące projektowi Historie ucha
Spotkanie z artystką Katarzyną Krakowiak i dźwiękowcem Henrykiem Zastróżnym

Warsztaty dźwiękowe

Tematem przewodnim warsztatu będzie obraz i dźwięk filmowy. Skoncentrujemy się na dźwięku – jego powstawianiu i przestrzenności. Spróbujemy także „oderwać” go od obrazu. Poświęcimy uwagę powstawaniu, emisji dźwięku przez przedmioty i zjawisku „podążania za dźwiękiem”. Spróbujemy uzyskać odpowiedzi na pytania: Jak połączyć imitujący dźwięk z obiektem, z którym często nie jest kojarzony? W jaki sposób kreujemy sytuacje za pomocą obecności dźwięku? Inspirująca może się okazać historia różnych niesamowitych maszyn produkujących i imitujących dźwięki. Zajęcia umożliwią także szerszą obserwację zjawiska przypadkowego imitowania dźwięków, powstających przez przypadek, gdzieś na marginesie codziennych wydarzeń. Henryk Zastróżny przedstawi historię swojej pracy i na żywo będzie demonstrował swój warsztat. Katarzyna Krakowiak opowie, w jaki sposób będą współpracować  i jak zamierza wykorzystać wiedzę Henryka Zastróżnego do kolejnych swoich realizacji.

Zapraszamy do uczestnictwa również dzieci.

Katarzyna Krakowiak – ur. 1980. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Transplantacji Rzeźby Mirosława Bałki (2006) Od 2006 r. pracuje z wykorzystaniem mediów komunikacyjnych. Współtworzy interdyscyplinarne grupy, współpracuje z technologami telefonii komórkowej, krótkofalowcomi, programistami oraz aktywistami. W realizacjach swoich projektów wykorzystuje przestrzeń Internetu oraz częstotliwości radiowe. Grudzień 2010 Rezydencja w Mexican Centre for Music and Sonic Arts.

Henryk Zastróżny – dźwiękowiec. Jeden z najlepszych w Polsce imitatorów dźwięku. Wieloletni pracownik Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. W latach 1987–1993 pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1161

Mały Salon
wstęp wolny

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 18.03 – 15.05.2011
  Historie ucha

  Historie ucha to projekt obejmujący bogaty program wydarzeń – wystawę, program muzyczny, wykłady, spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych.
  Sale wystawowe galerii zamienią się w tętniącą życiem przestrzeń. Prezentowane prace artystów posłużą jako punkt wyjścia dla warsztatów wizualno-muzycznych.
  Czy dźwięk można zobaczyć?
  Czy muzykę możemy tylko usłyszeć?
  Jak osoby niesłyszące poznają i wyrażają dźwięki?
  Na te i inne pytania dotykające zagadnień percepcji muzyki, umiejętności poruszania się w świecie pełnym hałasu, nie tylko dźwiękowego, odpowiedzą zaproszeni artyści, muzycy, znawcy. Elementy języka migowego staną się pretekstem do rozmów o inności i sposobach wyrażenia jej językiem plastyki i muzyki.

  Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 08.10 (ND) 13:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 13:15 oraz 15:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 08.10 (ND) 14:00
  Łacińskie figur racje. Tadeusz Boruta, Antoni Cygan, Piotr Naliwajko
  Autorskie oprowadzanie Tadeusza Boruty
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
 • 14.10 (SOB) 10:00
  Gliniane zwierzenie – zwierzę nie dosłownie rzeźbione
  Warsztaty rzeźbiarskie towarzyszące wystawie Adolf Ryszka. Przestrzeń niesie cień
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta