warsztaty dźwiękowe
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny
UWAGA! Spotkanie odwołane z powodu choroby prowadzącego
Warsztaty dla dorosłych towarzyszące projektowi Historie ucha
Spotkanie z artystką Katarzyną Krakowiak i dźwiękowcem Henrykiem Zastróżnym
Warsztaty dźwiękowe
Tematem przewodnim warsztatu będzie obraz i dźwięk filmowy. Skoncentrujemy się na dźwięku – jego powstawianiu i przestrzenności. Spróbujemy także „oderwać” go od obrazu. Poświęcimy uwagę powstawaniu, emisji dźwięku przez przedmioty i zjawisku „podążania za dźwiękiem”. Spróbujemy uzyskać odpowiedzi na pytania: Jak połączyć imitujący dźwięk z obiektem, z którym często nie jest kojarzony? W jaki sposób kreujemy sytuacje za pomocą obecności dźwięku? Inspirująca może się okazać historia różnych niesamowitych maszyn produkujących i imitujących dźwięki. Zajęcia umożliwią także szerszą obserwację zjawiska przypadkowego imitowania dźwięków, powstających przez przypadek, gdzieś na marginesie codziennych wydarzeń. Henryk Zastróżny przedstawi historię swojej pracy i na żywo będzie demonstrował swój warsztat. Katarzyna Krakowiak opowie, w jaki sposób będą współpracować i jak zamierza wykorzystać wiedzę Henryka Zastróżnego do kolejnych swoich realizacji.
Zapraszamy do uczestnictwa również dzieci.
Katarzyna Krakowiak – ur. 1980. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Poznaniu. Dyplom w Pracowni Transplantacji Rzeźby Mirosława Bałki (2006) Od 2006 r. pracuje z wykorzystaniem mediów komunikacyjnych. Współtworzy interdyscyplinarne grupy, współpracuje z technologami telefonii komórkowej, krótkofalowcomi, programistami oraz aktywistami. W realizacjach swoich projektów wykorzystuje przestrzeń Internetu oraz częstotliwości radiowe. Grudzień 2010 Rezydencja w Mexican Centre for Music and Sonic Arts.
Henryk Zastróżny – dźwiękowiec. Jeden z najlepszych w Polsce imitatorów dźwięku. Wieloletni pracownik Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. W latach 1987–1993 pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1161
Mały Salon
wstęp wolny
-
18.03 – 15.05.2011Historie ucha
Historie ucha to projekt obejmujący bogaty program wydarzeń – wystawę, program muzyczny, wykłady, spotkania z artystami, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych.
Sale wystawowe galerii zamienią się w tętniącą życiem przestrzeń. Prezentowane prace artystów posłużą jako punkt wyjścia dla warsztatów wizualno-muzycznych.
Czy dźwięk można zobaczyć?
Czy muzykę możemy tylko usłyszeć?
Jak osoby niesłyszące poznają i wyrażają dźwięki?
Na te i inne pytania dotykające zagadnień percepcji muzyki, umiejętności poruszania się w świecie pełnym hałasu, nie tylko dźwiękowego, odpowiedzą zaproszeni artyści, muzycy, znawcy. Elementy języka migowego staną się pretekstem do rozmów o inności i sposobach wyrażenia jej językiem plastyki i muzyki.Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta