The Big Broadcast of 1938
Klubojadalnia Eufemia
wstęp wolny
Pokazy filmowe prezentowane w ramach cyklu Transatlantyki towarzyszące wystawie Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944
- Kapitan, reż. Wacław Florkowski, film dokumentalny, Polska, 1980, 17 min
Tytułowy kapitan to Karol Olgierd Borchardt. W dokumencie Wacława Florkowskiego wspomina on dzieje polskich statków szkoleniowych, pasażerskich i okrętów wojennych. Kapitan Borchardt znany jest głównie dzięki swoim książkom – Znaczy Kapitan (1960), Szaman Morski (1963) czy Krążownik spod Samosierry (1986) – poświęconym słynnym postaciom związanym z polską żeglugą morską. W filmie opowiada o kapitanie Mamercie Stankiewiczu dowodzącym transatlantykiem M/S Piłsudski, na którym Borchardt pełnił funkcję pierwszego oficera, oraz o kapitanie Eustazym Borkowskim – również dowodzącym na pokładach polskich transatlantyków w dwudziestoleciu międzywojennym. Krótki dokument poświęcony jest też początkom polskiego szkolnictwa morskiego i rejsom żaglowca „Dar Pomorza”. Pełna humoru opowieść legendarnego kapitana, nagrana w jego gdyńskim mieszkaniu kilka lat przed śmiercią. Dokument zawiera archiwalne materiały filmowe i fotografie.
- The Big Broadcast of 1938, reż. Mitchell Leisen, Stany Zjednoczone, 1938, 91 min
Czwarty film z komediowej serii The Big Broadcast rozpoczętej w 1932 roku. Głównym wątkiem jest wyścig przez ocean dwóch transatlantyckich statków – staromodnego S.S. Collosal i supernowoczesnego S.S. Gigantic – oraz perypetie pasażerów. Na uwagę zwraca konwencja filmu – variety show, w której obok głównej linii fabularnej zawarty jest przegląd talentów, rewia piosenek oraz slapstickowe gagi. W głównej, podwójnej roli wystąpił słynny komik przedwojennego Hollywoodu, W. C. Fields, reżyserem zaś jest Mitchel Leisen znany ze swoich „postrzelonych” komedii (screwball comedy). W filmie zostały pokazane piękne wnętrza w stylu art deco. S.S. Colossal bardzo przypomina słynący z przepychu francuski statek S.S. Normandie, natomiast futurystyczny w chwili powstania filmu S.S Gigantic dziś wydaje się retro. Kto wygra wyścig?
Uwaga! pokaz w wersji oryginalnej, w języku angielskim.
Kino plenerowe Eufemia
pokazy filmowe w każdy wtorek lipca w ogródku przed Klubojadalnią Eufemia (budynek rektoratu Akademii Sztuk Pięknych, Krakowskie Przedmieście 5), wejście od pasażu Wacława Niżyńskiego
wstęp bezpłatny
-
05.06 – 26.08.2012Sztuka wszędzieAkademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944
Wystawa Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944 po raz pierwszy w tak szerokim ujęciu pokazuje zjawisko przenikania się sztuki i życia w okresie II Rzeczypospolitej. To duży projekt badawczo-historyczny pomyślany w nowoczesny sposób.
Zachęta Narodowa Galeria SztukiZachęta