Ruchy na zachętę — warsztaty pracy z ciałem dla kobiet
Zachęta na FKBB 2021

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

FORMULARZ ZAPISÓW

zapisy: do 6.10.2021 godz. 23:59, przez formularz Festiwalu.

Warsztaty asertywności i empowermentu metodami pracy z ciałem. Katarzyna Żeglicka zaprasza kobiety, bez względu na wiek i stopień sprawności, na warsztat pracy z ciałem, oddechem i głosem. 

Wychodząc z pandemicznego ograniczenia ścianami i ekranami, na nowo trzeba przyzwyczaić ciało do otaczającej nas przestrzeni i ludzi. Ruchy na zachętę to okazja do poeksperymentowania z ruchem i głosem, zwiększenia świadomości swojego ciała oraz dostarczenia sobie dawki energii i akceptacji.

Katarzyna Żeglicka przeprowadzi uczestniczki przez improwizację ruchową jako sposób wyrażenia siebie. Warsztat będzie pretekstem do zastanowienia się, ile potrzebujemy przestrzeni, żeby czuć się dobrze, ale też respektować przestrzeń innych osób. Będzie to również czas, by odpocząć, bez skrępowania pośmiać się i pokrzyczeć, a także poznać historie kobiet, które zainspirują do stworzenia własnych wzmacniających i budujących pewność siebie historii.

Katarzyna Żeglicka: genderqueerowa kobieta z niepełnosprawnością; aktywistka, performerka i animatorka kultury; certyfikowana trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet i dziewcząt — WenDo; trenerka pracy i doradczyni zawodowa. 


Zachęta — biorąc udział w kolejnej edycji Festiwalu Kultury bez Barier — prezentuje sylwetki artystów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Europe Beyond Access”. Piotr Drożdżak Tomasz Grabowski, Maja Kowalczyk, Nadia Markiewicz, Aleksandra Rogala i Katarzyna Żeglicka to  laureaci konkursu, organizowanego wspólnie z British Council, skierowanego do twórców z niepełnosprawnością, którzy napotykają na bariery w dostępnie do głównego nurtu i obiegu sztuki.

Chcemy dać swojej publiczności szansę poznania ich twórczości spotkania z ich pracami, ale też nawiązania bezpośredniego kontaktu, wspólnego działania i rozmowy — aby lepiej zrozumieć i usłyszeć ten głos, nawet wtedy, gdy słów nie słychać.

Każda praca na swój niepowtarzalny sposób wyraża sprzeciw wobec ograniczeń i wymagań społecznego dostosowania — manifestuje niezależność myśli i wolność opinii.

Udział w festiwalu inaugurujemy pokazem online krótkiej pracy wideo Mai Kowalczyk, Mam prawo, wyróżnionej w konkursie „Europe Beyond Access”. Mocny, a zarazem uniwersalny przekaz, który pozwala utożsamić się z artystką, jej postawą każdemu, kto czuje, że jego prawa do wolności i samostanowienia nie są w pełni uznawane i szanowane.  

W ramach festiwalu zapraszamy też na – współorganizowane przez British Council – spotkanie z Kate Marsh brytyjską tancerką, która m.in. koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności. Odbędzie się również oprowadzanie w PJM z Danielem Kotowskim w stałym cyklu Zachęta miga!, tym razem na wystawie Zimna Rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948-1959. 

Wydarzenia będą odbywały się online oraz na miejscu w Zachęcie.

Więcej informacji o konkursie „Europe Beyond Access”

Zapisy oraz pełny kalendarz wydarzeń FKBB

Współorganizator:
FKBBkultura bez barier

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • zdjęcie, zbiór porcelanowych figurek na półce
    26.04 (PT) 17:00
    Ukryte znaczenia przedmiotów
    Warsztaty dla dorosłych z kolażu przestrzennego z Justyną Smoleń
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.04 (SOB) 12:15
    Z popiołów
    Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Widok wystawy
    28.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Czarno-białe zdjęcie. Dłoń rysująca pipetą na ceramicznej płytce kogucika
    06.05 (PN) 13:00
    Koguciki, lajkoniki i rozety. Łysogórskie kafle w „Złotej Kurce”
    Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej
    Marszałkowska 55/73, WarszawaMarszałkowska 55/73, Warszawa