Podsycanie płomieni
Wykład Anety Szyłak towarzyszący wystawie Hiwy K

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny

W ramach programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie Hiwy K Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe kuratorka wystawy Aneta Szyłak wygłosi wykład poświęcony współczesnej scenie artystycznej w Sulejmanii, rodzinnym mieście artysty. Opowieść zaczyna się na przełomie lat 80. i 90., w okresie ludobójstwa Kurdów i migracji młodego pokolenia do Europy, a kończy współcześnie, pokazując rozwój sztuki na tle wydarzeń politycznych i gospodarczych kształtujących dzisiejsze postawy artystyczne. Wykład oparty jest na osobistych doświadczeniach kuratorki, która wraz z Hiwą K prowadziła warsztaty artystyczne Estrangement w kilku miastach irackiego Kurdystanu, oparte na kontekstualizacji praktyk, formach wernakularnych i praktykach życia codziennego poddanych uniezwykleniu. Autorka wykładu następnie pracowała z artystkami i artystami tej sceny w ramach swoich wystaw i innych projektów a obecnie zajmuje koncepcją wystawy zbiorowej artystów z tego regionu oraz książką na ten sam temat.

Aneta Szyłak — kuratorka i autorka tekstów o sztuce, obecnie zajmująca się tworzeniem NOMUS — Nowego Muzeum Sztuki w Gdańsku. Z Hiwą K pracuje od 2005 roku. Dyrektorka-założycielka Instytutu Sztuki Wyspa (2004–2014) oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (1998–2001). Od 2010 twórczyni i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Kuratorka (także zespołowo) wystaw takich jak m.in. Uszczerbki I straty (2016); Wernakularność (2015); Codzienność (2014); Hito Steyerl: Abstract (2014); Oliver Ressler: Wizje polityczne — Świat od nowa (2014); The Field is to the Sky, Only Backwards (2013); Buildings and Remnants (2012); Praca i wypoczynek (2011); Estrangement (2010–2011). Przygotowuje projekt doktorski Curating Context — the Palimpsest on the Quotidian and the Curatorialw Goldsmiths w Londynie i na Uniwersytecie Kopenhaskim.

Wydarzenie towarzyszące wystawie
  • 19.01 – 28.04.2019
    Hiwa K: Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe

    W języku kurdyjskim słowo „hiwa” oznacza „nadzieja”. Na wystawie Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe prezentowane są prace Hiwy K — z pochodzenia irackiego Kurda, który kilkanaście lat temu dostał się jako uchodźca polityczny do Europy, a dziś zaliczany jest do czołówki światowej sztuki.

    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
  • mediateka / audio
    Hiwa K: Wysoce nieprawdopodobne, choć nie niemożliwe
    Podsycanie płomieni - wykład Anety Szyłak towarzyszący wystawie
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • 27.01 – 30.01.2025
    Bunt Głuchych. Odnowa
    Zachęta | hol głównyZachęta | hol główny