Pociągi: warsztaty z cyklu „Co robi artysta?” dla rodzin z dziećmi w spektrum autyzmu w wieku 4–6 lat
Zachęta na FKBB 2021

Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)
obowiązują zapisy

FORMULARZ ZAPISÓW

Wydarzenie w ramach Festiwalu Kultury bez Barier
zapisy: do 6.10.2021 godz. 23:59, przez formularz Festiwalu.
prowadząca: Anna Owsiany.
 
Warsztaty rodzinne inspirowane pracami Piotra Drożdżaka, Igora Przybylskiego oraz dziełami z kolekcji Zachęty.
 
Piotr Drożdżak jest artystą samoukiem. Przygodę ze sztuką rozpoczął ok. czwartego roku życia, gdy po podróży pociągiem z Warszawy zaczął rysować zaobserwowane obiekty. Podróże odbywały się nieprzerwanie przez dziewięć lat. W tym czasie jeździł do Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie zdiagnozowano u niego autyzm wczesnodziecięcy. W swojej pasji do pociągów nie jest odosobniony, dzieli ją z wieloma osobami na świecie, również z artystami — np. z Igorem Przybylskim, który interesuje się nie tylko koleją i motywami związanymi kolejnictwem, ale też innymi środkami transportu.
Oglądając prace Piotra Drożdżaka i Igora Przybylskiego zastanowimy się, dlaczego środki transportu mogą być tak fascynujące i stworzymy prace nimi inspirowane.

Praca Pociągi Piotra Drożdżaka została wyróżniona w konkursie Europe Beyond Access, zorganizowanym w I kwartale tego roku przez Zachętę i British Council. 


Zachęta — biorąc udział w kolejnej edycji Festiwalu Kultury bez Barier — prezentuje sylwetki artystów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie „Europe Beyond Access”. Piotr Drożdżak Tomasz Grabowski, Maja Kowalczyk, Nadia Markiewicz, Aleksandra Rogala i Katarzyna Żeglicka to  laureaci konkursu, organizowanego wspólnie z British Council, skierowanego do twórców z niepełnosprawnością, którzy napotykają na bariery w dostępnie do głównego nurtu i obiegu sztuki.

Chcemy dać swojej publiczności szansę poznania ich twórczości spotkania z ich pracami, ale też nawiązania bezpośredniego kontaktu, wspólnego działania i rozmowy — aby lepiej zrozumieć i usłyszeć ten głos, nawet wtedy, gdy słów nie słychać.

Każda praca na swój niepowtarzalny sposób wyraża sprzeciw wobec ograniczeń i wymagań społecznego dostosowania — manifestuje niezależność myśli i wolność opinii.

Udział w festiwalu inaugurujemy pokazem online krótkiej pracy wideo Mai Kowalczyk, Mam prawo, wyróżnionej w konkursie „Europe Beyond Access”. Mocny, a zarazem uniwersalny przekaz, który pozwala utożsamić się z artystką, jej postawą każdemu, kto czuje, że jego prawa do wolności i samostanowienia nie są w pełni uznawane i szanowane.  

W ramach festiwalu zapraszamy też na – współorganizowane przez British Council – spotkanie z Kate Marsh brytyjską tancerką, która m.in. koncentruje się na przywództwie w kontekście tańca i niepełnosprawności. Odbędzie się również oprowadzanie w PJM z Danielem Kotowskim w stałym cyklu Zachęta miga!, tym razem na wystawie Zimna Rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948-1959. 

Wydarzenia będą odbywały się online oraz na miejscu w Zachęcie.

Więcej informacji o konkursie „Europe Beyond Access”

Zapisy oraz pełny kalendarz wydarzeń FKBB

Współorganizator:
FKBBkultura bez barier

Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
  • zdjęcie, zbiór porcelanowych figurek na półce
    26.04 (PT) 17:00
    Ukryte znaczenia przedmiotów
    Warsztaty dla dorosłych z kolażu przestrzennego z Justyną Smoleń
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 27.04 (SOB) 12:15
    Z popiołów
    Oprowadzanie autorskie Kai Werbanowskiej
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • Widok wystawy
    28.04 (ND) 12:15
    Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
    (godz. 12:15 i 14:15)
    Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
  • 29.04 (PN) 13:00
    Koguciki, lajkoniki i rozety. Łysogórskie kafle w „Złotej Kurce”
    Oprowadzanie dr Anny Wiszniewskiej
    Marszałkowska 55/73, WarszawaMarszałkowska 55/73, Warszawa