Piękni i bogaci. Pokazywanie dostatku w czasach polskiej transformacji.
Wykład Magdy Szcześniak

Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp wolny

„Komu się powiodło i dlaczego?” — takie pytania co miesiąc zadawali redaktorzy magazynu „Sukces” w wywiadach z pierwszymi „zwycięzcami” polskiej transformacji. Być może ciekawsze od odpowiedzi, w których stale powraca przepis „pracowitość + upór + odrobina szczęścia = sukces” są obrazy, ilustrujące opowieści polskich biznesmenów. Wchodzą one w skład wizualnego archiwum polskiej transformacji, są dokumentami wykuwania się formuł prezentowania dostatku i demonstrowania statusu społecznego. Podczas wykładu wizualnego Piękni i bogaci przeanalizujemy obrazy bogactwa przełomu lat 80. i 90., zadając pytania o to, skąd pochodzą, w jaki sposób działają, jak zmieniają się w procesie transformacji? Od instruktaży wizualnych z magazynów ilustrowanych do polskiego kina — obrazy luksusu pozostają w niejednoznacznej relacji z ówczesną rzeczywistością: zastępują ją, kształtują, krytykują i stanowią jej ważny element w okresie przemian.     

dr Magda Szcześniak — kulturoznawczyni, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książki Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji (Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2016). Bada polską transformację po 1989 roku, ze szczególnym uwzględnieniem przemian kultury wizualnej i sfery publicznej. Publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Kontekstach”, „Dialogu”, „Krytyce Politycznej”, „Kwartalniku Filmowym”, „Kulturze Współczesnej” oraz w tomach zbiorowych. Stypendystka Narodowego Centrum Nauki i Fundacji Fulbrighta. Redaktorka pisma „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” (pismowidok.org). 

Program towarzyszący wystawie Bogactwo

Wydarzenie towarzyszące wystawie
 • 27.08 – 23.10.2016
  Bogactwo

  Wystawa jest próbą prześledzenia wizualnych reprezentacji bogactwa od lat 90, czasów transformacji i zachłyśnięcia się wizją szybkiego wzbogacenia się, przez rozczarowanie i upadek neoliberalnych idei do dziś. Dziś, kiedy bogactwo niejednokrotnie okazuje się fantazją, iluzją czy złudzeniem - „bieda jako nowe bogactwo” stało się hasłem i doświadczeniem generacyjnym, w którym ironia pozwala oswajać tęsknoty i lęki, ale jest też narzędziem do kwestionowania rzeczywistości.

  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
Powiązane materiały
 • mediateka / audio
  Bogactwo
  Piękni i bogaci. Pokazywanie dostatku w czasach polskiej transformacji - wykład Magdy Szcześniak
Nadchodzące wydarzenia
wszystkie
 • 30.09 (SOB) 12:00
  Malowanie Gripa z Błażejem Zakrzewskim
  Warsztaty dla Młodzieży i dzieci
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 01.10 (ND) 12:15
  Niedzielne oprowadzania po aktualnych wystawach
  (godz. 12:15 i 14:15)
  Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta
 • 01.10 (ND) 16:15
  Знайомимося з захентою!
  Недільна екскурсія українською
  Захента — Національна галерея мистецтв.Захента — Національна галерея мистецтв.
 • 12.10 (CZW) 12:00
  Malarstwo enkaustyczne z Krzysztofem Gliszczyńskim
  Warsztaty dla studentów w ramach wystawy „Barwa i farba”
  Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)Zachęta / sala warsztatowa (wejście przez hol główny)