Patrzeć/Zobaczyć
OPROWADZANIE DLA DOROSŁYCH 60+ PO WYSTAWIE „MAŁGORZATA MIRGA-TAS. PRZECZAROWUJĄC ŚWIAT"
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp wolny, obowiązują zapisy
zapisy: poprzez formularz zgłoszeniowy
pomoc: informacja@zacheta.art.pl, tel. 22 556 96 51
uwaga: ograniczona liczba miejsc
czas trwania: ok. 2-3 godzin
Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentowany był przez romską artystkę. Wystawa Przeczarowując świat Małgorzaty Mirgi-Tas — pokazywana w zeszłym roku na Biennale w Wenecji, potem w Ferarze, a teraz w Warszawie — to manifest artystki na temat romskiej tożsamości i sztuki, który czerpie inspiracje z renesansowych, astrologicznych fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Przed nami „pałac obrazów”, instalacja składająca się z dwunastu wielkoformatowych tkanin, odpowiadająca dwunastu miesiącom kalendarza. Wystawa jest próbą poszerzenia historii sztuki o przedstawienia kultury Romów, największej europejskiej mniejszości.
Spotkanie składać się będzie z dwóch części: oprowadzania Marii Kosińskiej po wystawie Małgorzata Mirga-Tas Przeczarowując świat i części wykładowej prowadzonej przez Barbarę Dąbrowską.
Barbara Dąbrowska — historyczka sztuki, edukatorka, wieloletnia kierowniczka działu edukacji Zachęty. Od 2008 roku, po przejściu na emeryturę, prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej Patrzeć/zobaczyć dedykowany dorosłym w wieku 60+.
Maria Kosińska — historyczka sztuki, edukatorka. Od 2008 roku wraz z Barbarą Dąbrowską prowadzi cykl spotkań o sztuce współczesnej Patrzeć/zobaczyć.
-
29.04 – 23.07.2023Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat
Po raz pierwszy w ponad 120-letniej historii weneckiego Biennale pawilon narodowy reprezentowany był przez romską artystkę. Wystawa „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas — pokazywana w zeszłym roku na Biennale w Wenecji, potem w Ferarze, a teraz w Warszawie — to manifest artystki na temat romskiej tożsamości i sztuki, który czerpie inspiracje z renesansowych, astrologicznych fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Przed nami „pałac obrazów”, instalacja składająca się z dwunastu wielkoformatowych tkanin, odpowiadająca dwunastu miesiącom kalendarza. Wystawa jest próbą poszerzenia historii sztuki o przedstawienia kultury Romów, największej europejskiej mniejszości.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta