Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zza gór się słońce wznosi blade”
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
wstęp w cenie biletu na wystawy
17
Aleksandra Skowrońska przybliży przyjętą strategię kuratorską, opowie o szczegółach założeń merytorycznych oraz o tym w jaki sposób koncepcja mrocznej ekologii ujawnia się w prezentowanych pracach na wystawie.
Aleksandra Skowrońska — doktorantka wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (oczekuje na obronę pracy). Badaczka, kuratorka. Członkini Humanities Art Technology Research Center. W latach 2018-2023 związana z Pawilonem (Galeria Miejska Arsenał), gdzie odpowiadała za komunikację, a w latach 2019-2023 także program publiczny. Publikowała m.in. w czaskultury.pl, Glissando, Fragile, KINO, Magazyn RTV. Redaktorka numeru Praktyki i praktyczności nowej humanistyki / Czas Kultury 4/2021.
-
15.03 – 26.05.2024Zza gór się słońce wznosi blade
Zachęca i wymaga, abyśmy myśleli o powiązaniach z nie-ludzkimi i pozaludzkimi bytami: począwszy od złóż metali i promieniowania, po drożdże, małże czy powietrze. Nie uprzywilejowuje człowieka. Nie pozwala się romantyzować ani fetyszyzować, ujarzmiać ani uprzedmiotawiać. Mroczna ekologia — koncept rozwinięty przez Timothy’ego Mortona — podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem naszej (ludzkiej) świadomości. To filozoficzne narzędzie, które pozwala przyjrzeć się relacjom siebie ze światem — ulegającym coraz większym, szybszym i trudniejszym do zrozumienia zmianom. Umożliwia odnalezienie się w mroku — w spektrum dziwnych i niezrozumiałych transformacji przejawiających się w wydarzeniach o różnej skali: od całej planety do pojedynczych ludzkich ciał.
Zachęta – Narodowa Galeria SztukiZachęta